Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

12 stycznia 2024 r.
18:44

„Ściskam Ciebie i całuję…". Wernisaż wystawy archiwalnych pocztówek lubelskich z kolekcji Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy

Autor: Zdjęcie autora MG
0 0 A A

Doskonałym źródłem ikonograficznym przedstawiającym najstarsze widoki Lublina są kartki pocztowe. W czwartek 18 stycznia o godzinie 18.00, w Galerii NN (ul. Grodzka 34 Lublin) odbędzie się niezwykły wernisaż wystawy archiwalnych pocztówek lubelskich z kolekcji Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy pt. „Ściskam Ciebie i całuję…”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 2022 roku do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN" dzięki uprzejmości Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy trafiła kolekcja ponad 200 lubelskich pocztówek. Wśród nich były prawdziwe skarby m.in.: kartki pocztowe wydane na początku XX wieku przez czołowe lubelskie księgarnie, domy wydawnicze i stowarzyszenia; pocztówki drukowane w czasach okupacji rosyjskiej i austriackiej; karty z fotografiami Jana Bułhaka; propagandowe pocztówki z czasu drugiej wojny światowej oraz powojenne reprodukcje zdjęć E. Falkowskiego.

Wśród wspomnianych pocztówek większość stanowią przede wszystkim kartki z okresu największego rozkwitu drukowania lubelskich widoków tj. okresu okupacji rosyjskiej i austriackiej podczas pierwszej wojny światowej. Zasób ten wzbogacony jest w barwne pocztówki wydawnictwa R. Damińskiego (ul. Kapucyńska), w karty wyprodukowane przez warszawską drukarnię W. Wasiutyńskiego oraz Fr. Karpowicza m. in. dwubarwne pocztówki przedstawiające Krakowskie Przedmieście, ulicę Namiestnikowską (ul. Narutowicza) czy serię widoków lubelskich pomników.
Na uwagę zasługują również widokówki wyprodukowane przez krakowskie wydawnictwo „Sztuka" w latach 1916-1918 oraz wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich – znane z mi in. barwionych widoków przedstawiających lubelskie gmachy użyteczności publicznej, place czy arterie Lublina. Z tego okresu pochodzą także kartki pocztowe wydane dzięki działalności Naczelnego Komitetu Narodowego, drukowane jako cegiełki z przeznaczeniem na wsparcie dla celów legionowych. Kolejnymi wartymi wymienienia pocztówkami znajdującymi się w kolekcji są karty sygnowane przez wydawnictwo Wł. Poniatowskiego oraz karty księgarni Witolda Cholewińskiego w Lublinie. W kolekcji odnajdziemy także wiele pocztówek z nadrukowanymi skrótami literowymi nieznanych nam wydawnictw: m. in. karty oznaczone: JWP 1916 oraz U FF F Lublin Sz.

Pocztówki zostały upowszechnione w Lublinie pod koniec XIX wieku wraz z ożywieniem się ruchu turystycznego w mieście – po uruchomieniu linii kolejowej łączącej Lublin z Warszawą i Kowlem. Najstarszym znanym w historiografii Lublina źródłem na temat pojawienia się pocztówek przedstawiających widoki miasta jest „Gazeta Lubelska" z 1899 roku, która zauważa i opisuje pojawienie się w sprzedaży kart z widokami Lublina na podstawie litografii Nowaczyńskiego oraz o chromolitografowanych kartach wydawnictwa Andrzeja Semadeniego. Nie były to jedyne wydawane w Lublinie pocztówki tego czasu.
Widoki miasta reprodukowało także znane wśród Lublinian wydawnictwo Władysława Kiessewettera, mieszczące się przy ulicy Kapucyńskiej w kamienicy Hotelu Victoria (działające w latach 1883–1909). Seria kartek pocztowych tego wydawnictwa z 1903 roku cieszyła się niezwykłą popularnością. W 1901 roku z inicjatywy wydawnictwa Kiessewettera na rynku lubelskim pojawiły się wielokrotnie później wznawiane karty z reprodukcją rysunków Konstantego-Rayskiego. Natomiast w Zakładzie Artystyczno-Fotograficznym „Zofia” prowadzonym przez Zofię Mikłaszewską i Ludwika Radzikowskiego wykonano widoki miasta wydane w pierwszej podkolorowanej serii pocztówek. Zostały one wydane w 1914 roku przez księgarnię Witolda Cholewińskiego. Czołowym zakładem fotograficznym, który udostępniał widoki Lublina do wydawnictw był Zakład Stepanoff.

Więcej ciekawostek o pocztówkach lubelskich znaleźć można na stronie Teatru NN. Link do artykułu znajduje się poniżej:
https://teatrnn.pl/lublin-fotografia/pocztowki-lubelskie-kolekcja-malgorzaty-bieleckiej-holdy/

Zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach: 10:00-17:00. Natomiast w soboty po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (tel. 81 532 58 67) lub mailowo: teatrnn@tnn.lublin.pl. Wstęp wolny!

Realizacja wystawy:
Marcin Fedorowicz, Patryk Pawłowski / Pracownia Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie
Kurator wystawy: Patryk Pawłowski
Materiały dzięki uprzejmości Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce
galeria

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce

Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zdają egzaminy z języków obcych.

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Saperzy wydobyli w sumie 22 bomb lotniczych w Białej Podlaskiej. Część z nich będzie dzisiaj zniszczona. Ale prace przy ulicy Sidorskiej mają być kontynuowane w piątek.

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze w Zakładach Azotowych. Po powołaniu prezesa, Rada Nadzorcza wyznaczyła też wiceprezesa. Został nim Wojciech Szmyła.

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna