Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

20 kwietnia 2019 r.
16:46

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program)

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
8 maja 2019 19:00
(fot. materiały promocyjne)

Już po raz 11. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" zorganizuje w Lublinie Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią znakomici artyści ze Szwajcarii, Gruzji a nawet Afryki. Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 8-10 maja imprezy będzie "Wieża Babel".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wieża Babel

Biblijny wątek powraca w różnych kręgach kulturowych, m.in. w mitach ludów Ameryki Środkowej i Północnej. Zdaniem organizatorów Festiwalu, historia Wieży Babel jest opowieścią zarówno o ludzkiej pysze, jak również o poszukiwaniu uniwersalnego języka, o wielkim mieście i jego aspiracjach, ale też o mnogości i pomieszaniu ludzkich języków i kultur.

- Wieża Babel jest oczywistą metaforą współczesnej metropolii, w której rządzą dwie sprzeczne tendencje – z jednej strony poszukiwanie porządku, funkcjonalności, uniformizacja, z drugiej żywioł różnicowania – etnicznego, językowego, kulturowego. Nową edycją Festiwalu spróbujemy przekonać, że dwuznaczność, polisemia, niejasność, pogwałcenie reguł i zwyczajów - nie muszą być patologiami muzyki lecz najgłębszymi korzeniami jej geniuszu - twierdzą organizatorzy, Jerzy Kornowicz i Mirosław Haponiuk.

Polifonia nowoczesności

W takie spojrzenie na motyw przewodni tegorocznej edycji Festiwalu muzycznie będą wpisywać się zaproszeni do Lublina goście. 11. KODY otworzy szwajcarska formacja The Stone Alphabet, która 8 maja o godz. 19 wystąpi w Kościele Rektoralnym (ul. Królewska 9). Z wykorzystaniem unikalnego, kamiennego instrumentarium, artyści wykonają muzykę komponowaną na żywo. Przeciwwagą dla tych nietypowych brzmień będą archaiczne śpiewy prawosławne gruzińskiej grupy Anchiskhati Ensemble, która zaśpiewa w kościele o godz. 20. Formacja rekonstruuje tradycyjne gruzińskie pieśni. Wraz z nimi na scenie wystąpi saksofonista Reso Kiknadze, który ubarwi koncert rodaków również elektroniką.

W czwartek, już w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12), wystąpią polscy artyści. O godz. 19 rozpocznie się monodram Marcina Krzyżanowskiego "Nadri - Kenosis". - Muzyk odwołuje się do arabskiego słowa "nadir" (przeciwieństwo zenitu) i greckiego "kenozis" (samoponiżenie istoty boskiej), aby opisać ciemną i nieokreśloną stronę aktu twórczego, zaprosić w muzyczną podróż ku najbardziej skrytym pokładom arche - opowiadają organizatorzy.

Do polifonii miasta odniesie się także zaplanowany na godz. 20 koncert symultaniczny "Echo Chamber" grupy Hashtag Ensemble. Utwory autorstwa Jagody Szmytki, Artura Zagajewskiego i Niny Fukuoka rozbrzmiewać będą w tym samym momencie wykonywane przez wieloosobowy zespół, skoordynowane w swojej odmienności, zmuszając do poszukiwania sensu wspólnego.

Goście rodem z Afryki pojawią się na scenie Centrum Kultury w piątek. O godz. 19 zorganizowany zostanie wyjątkowy koncert artystek z Mali, Beninu, Gabonu i Nigerii, czyli kolektyw Les Amazones d’Afrique.

Les Amazones d’Afrique to głos silnych kobiet, które opowiadają o współczesnych problemach Afrykanek i zwracają uwagę na potrzebę zmian społecznych oraz walki z przemocą. Jest to projekt nie tylko artystyczny, ale również zaangażowany, bo wierzą one, że muzyka, poprzez zwiększanie wrażliwości i zachętę do refleksji, może zmieniać świat na lepsze.

Spotkania i potańcówka

Każdy dzień festiwalowy skończy się spotkaniem z występującymi artystami. Będzie to okazja do rozmowy o inspiracjach i znaczeniach wykonywanej muzyki. Spotkania będzie prowadził Kajetan Prochyra.

Tradycją Festiwalu KODY jest Noc Tańca. Na finał tegorocznej odsłony imprezy wystąpi US Orchestra z Ukrainy. Muzycy wykonają dawną tradycyjną muzykę, popularną we wsiach i małych miasteczkach Środkowej i Zachodniej Ukrainy. Uczestnicy będą mogli nauczyć się tańców tradycyjnych przy śpiewach i muzyce instrumentalnej ze Środkowej i Zachodniej Ukrainy. W programie również muzyka ukraińskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nagrana w latach 1920-1930 przez Columbia Records.

- Każde z wydarzeń XI Festiwalu KODY zawierać będzie w sobie następujące elementy: pokład pamięci i tradycji, ich modyfikację i kontekstualizację, zjawiska nowe oraz stan przenikania się arche z modernizmem. Nasz festiwal zawsze jest wrażliwy na etos dźwięku, na dociekanie utajonych treści kulturowych tajemnic, na hermeneutykę symbolu - dodają organizatorzy.

W tym roku wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Program Festiwalu:

Środa, 8 maja:

- godz. 19 - Koncert The Stone Alphabet (Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła w Lublinie, ul. Królewska 9)
- godz. 20 - Koncert Ensemble Anchiskhati & Reso Kiknadze (Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła w Lublinie, ul. Królewska 9)
- godz. 22 - Spotkanie z artystami (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)

Czwartek, 9 maja:

- godz. 19 - Koncert Marcin Krzyżanowski (Oratorium, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 20 - Koncert Hashtag Ensemble ( Przestrzenie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 22 - Spotkanie z artystami (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)

Piątek, 10 maja:

- godz. 19 - Koncert Les Amazones d'Afrique (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 21 - Spotkanie z artystami (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 22 - Noc Tańca (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Ponad tysiąc zawodników reprezentujących 35 krajów ma wziąć udział w tegorocznych mistrzostwach świata w karate tradycyjnym. Impreza w dniach 8-11 maja będzie rozgrywana w Puławach.

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

19-latek poszukiwany trzema listami gończymi oraz zarządzeniem sądu za przestępstwa narkotykowe oraz kradzież. A teraz jeszcze dostał mandat.

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Dwie osoby zostały ranne w wypadku w miejscowości Krasne po zderzeniu czterech aut. Droga krajowa nr 17 ma być zablokowana do godziny 18.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30