Już po raz 11. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" zorganizuje w Lublinie Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią znakomici artyści ze Szwajcarii, Gruzji a nawet Afryki. Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 8-10 maja imprezy będzie "Wieża Babel".
Wieża Babel
Biblijny wątek powraca w różnych kręgach kulturowych, m.in. w mitach ludów Ameryki Środkowej i Północnej. Zdaniem organizatorów Festiwalu, historia Wieży Babel jest opowieścią zarówno o ludzkiej pysze, jak również o poszukiwaniu uniwersalnego języka, o wielkim mieście i jego aspiracjach, ale też o mnogości i pomieszaniu ludzkich języków i kultur.
- Wieża Babel jest oczywistą metaforą współczesnej metropolii, w której rządzą dwie sprzeczne tendencje – z jednej strony poszukiwanie porządku, funkcjonalności, uniformizacja, z drugiej żywioł różnicowania – etnicznego, językowego, kulturowego. Nową edycją Festiwalu spróbujemy przekonać, że dwuznaczność, polisemia, niejasność, pogwałcenie reguł i zwyczajów - nie muszą być patologiami muzyki lecz najgłębszymi korzeniami jej geniuszu - twierdzą organizatorzy, Jerzy Kornowicz i Mirosław Haponiuk.
Polifonia nowoczesności
W takie spojrzenie na motyw przewodni tegorocznej edycji Festiwalu muzycznie będą wpisywać się zaproszeni do Lublina goście. 11. KODY otworzy szwajcarska formacja The Stone Alphabet, która 8 maja o godz. 19 wystąpi w Kościele Rektoralnym (ul. Królewska 9). Z wykorzystaniem unikalnego, kamiennego instrumentarium, artyści wykonają muzykę komponowaną na żywo. Przeciwwagą dla tych nietypowych brzmień będą archaiczne śpiewy prawosławne gruzińskiej grupy Anchiskhati Ensemble, która zaśpiewa w kościele o godz. 20. Formacja rekonstruuje tradycyjne gruzińskie pieśni. Wraz z nimi na scenie wystąpi saksofonista Reso Kiknadze, który ubarwi koncert rodaków również elektroniką.
W czwartek, już w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12), wystąpią polscy artyści. O godz. 19 rozpocznie się monodram Marcina Krzyżanowskiego "Nadri - Kenosis". - Muzyk odwołuje się do arabskiego słowa "nadir" (przeciwieństwo zenitu) i greckiego "kenozis" (samoponiżenie istoty boskiej), aby opisać ciemną i nieokreśloną stronę aktu twórczego, zaprosić w muzyczną podróż ku najbardziej skrytym pokładom arche - opowiadają organizatorzy.
Do polifonii miasta odniesie się także zaplanowany na godz. 20 koncert symultaniczny "Echo Chamber" grupy Hashtag Ensemble. Utwory autorstwa Jagody Szmytki, Artura Zagajewskiego i Niny Fukuoka rozbrzmiewać będą w tym samym momencie wykonywane przez wieloosobowy zespół, skoordynowane w swojej odmienności, zmuszając do poszukiwania sensu wspólnego.
Goście rodem z Afryki pojawią się na scenie Centrum Kultury w piątek. O godz. 19 zorganizowany zostanie wyjątkowy koncert artystek z Mali, Beninu, Gabonu i Nigerii, czyli kolektyw Les Amazones d’Afrique.
Les Amazones d’Afrique to głos silnych kobiet, które opowiadają o współczesnych problemach Afrykanek i zwracają uwagę na potrzebę zmian społecznych oraz walki z przemocą. Jest to projekt nie tylko artystyczny, ale również zaangażowany, bo wierzą one, że muzyka, poprzez zwiększanie wrażliwości i zachętę do refleksji, może zmieniać świat na lepsze.
Spotkania i potańcówka
Każdy dzień festiwalowy skończy się spotkaniem z występującymi artystami. Będzie to okazja do rozmowy o inspiracjach i znaczeniach wykonywanej muzyki. Spotkania będzie prowadził Kajetan Prochyra.
Tradycją Festiwalu KODY jest Noc Tańca. Na finał tegorocznej odsłony imprezy wystąpi US Orchestra z Ukrainy. Muzycy wykonają dawną tradycyjną muzykę, popularną we wsiach i małych miasteczkach Środkowej i Zachodniej Ukrainy. Uczestnicy będą mogli nauczyć się tańców tradycyjnych przy śpiewach i muzyce instrumentalnej ze Środkowej i Zachodniej Ukrainy. W programie również muzyka ukraińskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nagrana w latach 1920-1930 przez Columbia Records.
- Każde z wydarzeń XI Festiwalu KODY zawierać będzie w sobie następujące elementy: pokład pamięci i tradycji, ich modyfikację i kontekstualizację, zjawiska nowe oraz stan przenikania się arche z modernizmem. Nasz festiwal zawsze jest wrażliwy na etos dźwięku, na dociekanie utajonych treści kulturowych tajemnic, na hermeneutykę symbolu - dodają organizatorzy.
W tym roku wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
Program Festiwalu:
Środa, 8 maja:
- godz. 19 - Koncert The Stone Alphabet (Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła w Lublinie, ul. Królewska 9)
- godz. 20 - Koncert Ensemble Anchiskhati & Reso Kiknadze (Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła w Lublinie, ul. Królewska 9)
- godz. 22 - Spotkanie z artystami (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
Czwartek, 9 maja:
- godz. 19 - Koncert Marcin Krzyżanowski (Oratorium, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 20 - Koncert Hashtag Ensemble ( Przestrzenie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 22 - Spotkanie z artystami (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
Piątek, 10 maja:
- godz. 19 - Koncert Les Amazones d'Afrique (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 21 - Spotkanie z artystami (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)
- godz. 22 - Noc Tańca (Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12)