Europejskie Dni Dziedzictwa to swoista podroż w przeszłość. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "Od pomysłu do przemysłu".
W Europie od 18 lat organizowane są projekty edukacyjne, które pozwalają na przybliżenie dziedzictwa narodowego. W województwie lubelskim mieszkańcy stykają się z tą inicjatywą od 17 lat.
– W tym roku hasłem przewodnim jest: "Od pomysłu do przemysłu”. To pokazanie różnorodności naszego dziedzictwa. Dzięki temu możemy przybliżyć mieszkańcom myśl techniczną, przemysł, rękodzieło naszego regionu – mówi Anna Sikora-Terlecka, koordynator EDD na Lubelszczyźnie. – Niektóre części programu już są realizowane, ale oficjalne otwarcie tegorocznego święta zaplanowano 11 września w Żyrardowie.
Tego samego dnia w Lublinie będzie można zwiedzić Muzeum Lubelskie. Od godziny 9 do 16 będą otwarte wszystkie jego oddziały. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy: Muzeum Historii Miasta Lublina, Oddziału Literackiego im. Czechowicza, oddziału Martyrologii Pod Zegarem, Dworku Wincentego Pola.
Pasjonaci druku powinni wybrać się 11 września do Izby Drukarstwa przy ul. Żmigród 1. Chętni będą mogli podpatrzeć, w jaki sposób działały maszyny drukarskie. 11 września zostaną wydrukowane okolicznościowe wydawnictwa. Kilka ulic dalej, w kościele Ewangelicko-Augsburskim będą wyświetlane projekcje o ewangelickich przemysłowcach w Lublinie. Z kolei w filii biblioteki Łopacińskiego przy ul. Przyjaźni 1a Lublinianie mogą obejrzeć wystawę o ginących zawodach.
12 września zwiedzanie rozpocznie się już o godzinie 12. Pierwszym punktem na mapie będzie Apteka Muzeum przy ul. Grodzkiej 5a. Ci, którzy wybiorą się do muzeum będą oglądać i poznawać urządzenia używane niegdyś w aptekach. Niedzielę warto także przeznaczyć na wycieczkę w parafii pw. Św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej. W parafii będzie wyświetlany film o historii wsi Bronowice.
Od 13 do 17 września w Archiwum Państwowym (ul. Jezuicka 13) dostępne będą m.in. fotografie, akta, plany dotyczące lotnictwa, gorzelnictwa, browarnictwa w Lublinie.
Od pierwszego do ostatniego dnia września można także obejrzeć wystawy w Galerii po Schodach (ul. Bernardyńska 14a). Tu można poznać tajemnicę hasła "Od pomysłu do przemysłu”. Miłośnicy zegarków dowiedzą się także, na czym polega działanie tych urządzeń i jak wygląda praca zegarmistrza.