Po raz trzeci na Lublin Jazz Festiwal wystąpią gwiazdy współczesnego jazzu. Między 15 a 17 kwietnia fani jazzu będą krążyć między studiem Radia Lublin a Warsztatami Kultury i klubem festiwalowym.
Perkusista Hamid Drake, muzycy tworzący zespół HERA, uczestnicy projektu Duo Trzaska/Gasser, amerykański kompozytor i trębacz Dave Douglas, perkusista Wolfgang Reisinger, a także David Boykin Trio i project Igor Broxx Breslau Live – to gwiazdy tegorocznej edycji lubelskiego festiwalu.
Choć festiwal zaplanowano na połowę kwietnia, już teraz można się szykować na spotkanie z twórczością niezwykłych gości.
Zanim na ulicach pojawią się kolorowe festiwalowe plakaty zaprojektowane przez Tomasza Bielaka można więcej informacji o artystach szukać na blogu na http://lublinjazz.blox.pl/html
Kogo usłyszymy
Hamid Drake, to kreatywny, pełen energii wizjoner perkusji, obecnie uważany za jednego z najciekawszych perkusistów. Sięga zarówno po środki znane z zespołów free jazzowych oraz po rytmy i instrumenty etniczne.
Na lubelskim festiwalu Hamid Drake wystąpi z włoskim wibrafonistą Pasquale Mirra. Muzycy od kilku lat koncertują wspólnie w Europie z projektem TRIBUTE TO DON CHERRY.
HERA to projekt w którym grają: Paweł Postaremczak - soprano & tenor sax, Pawel Szpura – drums, Ksawery Wójciński - double bass, Wacław Zimpel - clarinet, bass clarinet, tarogato, fuja.
Zespół wspisuje się w nurt współczesnej muzyki improwizowanej, czerpiąc inspiracje ze spuścizny klasycznej muzyki europejskiej oraz szeroko rozumianej tradycji muzyki jazzowej. Muzycy sięgają po instrumenty ludowe pochodzące z różnych zakątków świata.
Duo Trzaska/Gasser tworzą: Mikołaj Trzaska -bass clarinet,saxophone i Clementine Gasser –cello. To połączenie dwóch odległych tradycji improwizacyjnych – tradycji wywodzącej się ze współczesnego języka muzyki klasycznej (prezentowanej przez Gasser, wiedeńską awangardową instrumentalistkę); z drugiej strony free-impro-jazzowej szkoły (prezentowanej przez Mikołaja Trzaskę).
Dave Douglas & Brass Ecstasy tworzą: Dave Douglas – trampone, Vincent Chancey -french horn, Luis Bonilla –trambone, Marcus Rojas-tuba, Nasheet Waits-drums.
Dave Douglas to amerykański kompozytor i trębacz, który od lat zwycięża w rozmaitych ankietach jako najlepszy trębacz świata, a jego zespoły cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Natomiast lubelski gość – Dave Douglas & Brass Ecstasy po raz pierwszy został zaprezentowany w 2005 w Nowym Jorku podczas The Festival of New Trumpet Music. Projekt był dedykowany pamięci Lestera Bowie - trębacza, aranżera i improwizatora.
Wolfgang Reisinger Solo (drums). Austriak, który pierwszy muzyczny trening otrzymał jako sześciolatek w Wiedeńskim Chórze Chłopięcym. Poprzez improwizację doszedł do jazzu. Przez kilka lat grał jako niezależny muzyk, a później dołączył do nowo utworzonej Vienna Art Orchestra, z którą grał 10 lat (1979–1989). Wpływy zarówno jazzu, jak i muzyki współczesnej można usłyszeć w jego Project Extended Solo Drumming. Jest to program koncertu solowego, który łączy ze sobą perkusję, orkiestralne instrumenty perkusyjne i elektroniczną muzykę na żywo.
David Boykin Trio w składzie: David Boykin – saksofony, klarnety, śpiew, Josh Abrams – kontrabas, Marcus Evans – perkusja.
David Boykin to jeden z najoryginalniejszych i najaktywniejszych muzyków chicagowskiej sceny muzycznej młodszego pokolenia. Kompozytor i multiinstrumentalista. Jest artystą niezależnym; wydaje płyty we własnej wytwórni, unika presji komercyjnego rynku muzycznego. Jego grupa wykonuje oryginalne kompozycje Boykina, łączące elementy hip hopowego rapowania z elementami swingu i free.
Igor Broxx Breslau Live
Igor Boxx to pseudonim sceniczny Igora Pudło z wrocławskiego duetu Skalpel, który w londyńskiej wytwórni Ninja Tune wydał dwie płyty. Nową dekadę Igor Boxx otwiera solowym albumem "Breslau” – narracja o burzliwych dziejach miasta, które w ostatnich latach odkrywa nową prawdę o sobie i uczy historii niepodręcznikowej. To niezwykle sugestywny, różnorodny, muzycznie bogaty instrumentalny krążek, który prowokuje słuchacza to tworzenia własnych fantazji. Doskonała synteza kilku z najciekawszych wątków współczesnej muzyki.
Informacje ze stron organizatora