Na III LO pojawił się wiersz Świetlickiego. W Bramie Grodzkiej wyrosną drzewa. To znak, że po raz kolejny miasto staje się Miastem Poezji. Festiwal potrwa do piątku
- To próba włączenia mieszkańców w tworzenia programu festiwalu. Niech sami pokażą, co ich kręci - tłumaczy Adam Marczuk z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. - Ludzie otwierają swoje domy, stancje, pokoje w akademikach, aranżują przestrzeń publiczną. Przyjść może każdy, kto ma to ochotę. To, co będzie tam się działo zależy od inwencji gospodarza. Może to być wieczorek poetycki, ale też wspólne czytanie książek, czy rozmowy o literaturze. Pełną listę mieszkań można znaleźć na stronie http://teatrnn.pl/miastopoezji. W tym roku jest ich ponad 60.
Poetów i pisarzy spotkać będzie też można codziennie o godz. 17 w Sali Czarnej środka (ul. Grodzka 21). Tu odbywać się mają najważniejsze wydarzenia festiwalu: prezentacje albumów i tomików, rozmowy, dyskusje, a w czwartek gala nagrody "Kamień”. Jej tegorocznym laureatem jest Marcin Świetlicki. Dlatego też jego wiersz "Jonasz” pojawił się wczoraj na fasadzie III LO im. Unii Lubelskiej przy pl. Wolności.
* Jak co roku dawkę poezji dostaną pasażerowie komunikacji miejskiej. Wierszy będzie można posłuchać w autobusie linii nr 1 w godz. 12-16.
* Przez kilka dni można w mieście spotkać postacie z bajek, pisarzy i ilustratorów książek. W programie Małego Miasta Poezji m.in. warsztaty, panele edukacyjne, przeglądy recytatorskie, projekcje filmów i słuchowisk. - A na placu Po Farze w 10-14 pojawi się Wędrujące Drzewo Opowieści. Każdego dnia z innymi bajkami - mówi Alina Bąk z Teatru NN.
* W tegorocznym programie jest też kilka nowości. Jedna z nich to Terytoria Poezji w Bramie Grodzkiej. Brama zamieni się w zielony zakątek. Będzie tu można usiąść, posłuchać poetów i napić się lemoniady.
* Wieczorami warto z kolei zajrzeć na podwórko Domu Słów w kamienicy przy ul. Żmigród 1. Dziś o godz. 21 koncert Hanny Janczak z zespołem, we wtorek (godz. 20) projekt "Jarząbek-Jurkiewicz”, w środę (godz. 20) "METREKE” zagrają utwory Jacka Giszczaka. - W czwartek na naszym podwórku zagra Łukasz Jemioła, a w piątek Tatvamassi - wylicza Marczuk.
* Co jeszcze? Flashmob literacki (środa, godz. 15.30, ul. Zamkowa), młodzi ludzie czytający poezję na pl. Litewski, Ogrodzie Saskim, ul. Zana i Struga, akcja "Twarze Miasta Poezji”, czyli sesja fotograficzną z poezją w tle w Chatce Żaka (jutro, godz. 18-20).
Cały program liczący kilkaset pozycji festiwalu na http://teatrnn.pl/miastopoezji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.