Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

28 maja 2022 r.
14:52

"Nie dla wojny". Program 8. edycji Festiwalu "Dźwięki Słów"

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
9 czerwca 2022 18:00
(fot. materiały prasowe)

- Chcemy, aby dźwięki festiwalowych słów i muzycznych akordów poniosły nadzieję na zwycięstwo miłości i pokoju - zapowiadają tegoroczną edycję "Dźwięków Słów" organizatorzy festiwalu. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 9-12 czerwca. Wystąpią m.in. Emose Uhunmwagh, Natalia Sikora i Marek Dyjak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hasłem przewodnim 8. edycji festiwalu będzie "Nie dla wojny". Program "Dźwięków Słów" wypełnią sentencje na temat życia i śmierci, rozważania dotyczące miłości oraz solidarności uczuć, ale też próby uchwycenia obaw o moralną kondycję współczesnego człowieka.

- Wspólnie zastanowimy się nad aktualnością doświadczeń, które wpływają na nasze życie, uwalniają nienazwane dotąd emocje, zmieniają nas oraz nasze schematy wartościowania - mówi Dyrektor "Dźwięków Słów", Irena Beata Michalkiewicz.

Festiwal, który w tym roku zrealizowany zostanie w dniach 9-12 czerwca w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12), tradycyjnie będzie obfitował w różnorodne występy artystyczne z pogranicza muzyki i operowania słowem.

Na inaugurację festiwalu, 9 czerwca o godz. 18, wystąpi wokalistka i aktorka związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Emose Katarzyna Uhunmwangho. Wraz z zespołem przygotuje koncert oparty na baśniach i podaniach ludowych. Podczas koncertu będzie można usłyszeć nietypowe instrumenty - "skrzypotrąby" wzmacniające swój dźwięk przez rezonator i czarę wykonaną z metalu.

Tego dnia na scenie Centrum Kultury wystąpią również Michał Jacaszek i Tomasz Budzyński, którzy dokonają interpretacji kultowej płyty "Legenda" zespołu Armia. - Podczas koncertu przekonacie się, co wyszło z elektroniczno-industrialnego przetworzenia klasyków takich jak "Gdzie ja tam będziesz ty", "Legenda" czy "Opowieść zimowa" - zachęcają organizatorzy.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się koncertem piosenkarki i aktorki Beaty Rybotockiej, która wykona przede wszystkim utwory kompozytorów krakowskich. Występ będzie stanowił połączenie sztuki aktorskiej, estradowej i wokalnej.

Warto również wybrać się na monodram Natalii Sikory "Struna Światła", oparty na poezji Zbigniewa Herberta. To subiektywny wybór wierszy, który w wykonaniu Sikory z towarzyszeniem muzyków Mario Jeki i Hadriana Filipa Tabęckiego, zamieni się unikalny projekt pomiędzy
dramatem a recitalem, poezją śpiewaną a piosenką aktorską, traktatem filozoficznym a poetycką opowiastką.

W sobotę w Centrum Kultury wystąpi laureatka Grand Prix  41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Marta Mazurek. Artystka, będąca także aktorką znaną m.in. z filmu "Córki dancingu", w Lublinie wykona premierowy koncert z towarzyszeniem zespołu w składzie: Maria Klich (lira korbowa), Katarzyna Kapela Timingeriu (instrumenty perkusyjne, skrzypce), Bartłomiej Mazurek (piano) oraz Franek Wicke (bas).

Również w sobotę na scenie pojawi się buntownik polskiej sceny, Marek Dyjak. Podczas festiwalu wystąpi z Mateuszem Kołakowskim przy fortepianie oraz legendą polskiego grania – Lechem Szczerbą na saksofonach.

Tegoroczna odsłona organizowanych przez Lubelski Salon Artystyczny Prezentacji Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki Słów" zakończy się w niedzielę, 12 czerwca. Na finał o godz. 18 zaplanowano wyjątkowy koncert będący pierwszym wspólnym projektem wybitnego saksofonisty Henryka Miśkiewicza oraz jego córki, cenionej wokalistki, Doroty Miśkiewicz.

Czwartkowe występy będą bezpłatne dla uczestników. Pozostałe koncerty są biletowane. Wejściówki można już kupować online na platformie bilety24.pl oraz w kasie Centrum Kultury.  

Program:

Czwartek, 9 czerwca:
18:00 / Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie - Emose Uhunmwangho "Baśniowe skrzypotrąby i czary Baltasary"
20:00 / Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie - Michał Jacaszek / Tomasz Budzyński "Legenda"

Piątek, 10 czerwca:
18:00 / Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie - Beata Rybotycka
20:00 / Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie - Sikora i Poeci "Kawałki serca". Recital Natalii Sikory

Sobota, 11 czerwca:
18:00 / Wirydarz, Centrum Kultury w Lublinie - Marta Mazurek – premiera
20:00 / Wirydarz, Centrum Kultury w Lublinie - Marek Dyjak

Niedziela, 12 czerwca:
18:00 / Wirydarz, Centrum Kultury w Lublinie - Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz "Nasza miłość"

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30