Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

28 maja 2022 r.
14:52

"Nie dla wojny". Program 8. edycji Festiwalu "Dźwięki Słów"

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
9 czerwca 2022 18:00
(fot. materiały prasowe)

- Chcemy, aby dźwięki festiwalowych słów i muzycznych akordów poniosły nadzieję na zwycięstwo miłości i pokoju - zapowiadają tegoroczną edycję "Dźwięków Słów" organizatorzy festiwalu. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 9-12 czerwca. Wystąpią m.in. Emose Uhunmwagh, Natalia Sikora i Marek Dyjak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hasłem przewodnim 8. edycji festiwalu będzie "Nie dla wojny". Program "Dźwięków Słów" wypełnią sentencje na temat życia i śmierci, rozważania dotyczące miłości oraz solidarności uczuć, ale też próby uchwycenia obaw o moralną kondycję współczesnego człowieka.

- Wspólnie zastanowimy się nad aktualnością doświadczeń, które wpływają na nasze życie, uwalniają nienazwane dotąd emocje, zmieniają nas oraz nasze schematy wartościowania - mówi Dyrektor "Dźwięków Słów", Irena Beata Michalkiewicz.

Festiwal, który w tym roku zrealizowany zostanie w dniach 9-12 czerwca w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12), tradycyjnie będzie obfitował w różnorodne występy artystyczne z pogranicza muzyki i operowania słowem.

Na inaugurację festiwalu, 9 czerwca o godz. 18, wystąpi wokalistka i aktorka związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Emose Katarzyna Uhunmwangho. Wraz z zespołem przygotuje koncert oparty na baśniach i podaniach ludowych. Podczas koncertu będzie można usłyszeć nietypowe instrumenty - "skrzypotrąby" wzmacniające swój dźwięk przez rezonator i czarę wykonaną z metalu.

Tego dnia na scenie Centrum Kultury wystąpią również Michał Jacaszek i Tomasz Budzyński, którzy dokonają interpretacji kultowej płyty "Legenda" zespołu Armia. - Podczas koncertu przekonacie się, co wyszło z elektroniczno-industrialnego przetworzenia klasyków takich jak "Gdzie ja tam będziesz ty", "Legenda" czy "Opowieść zimowa" - zachęcają organizatorzy.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się koncertem piosenkarki i aktorki Beaty Rybotockiej, która wykona przede wszystkim utwory kompozytorów krakowskich. Występ będzie stanowił połączenie sztuki aktorskiej, estradowej i wokalnej.

Warto również wybrać się na monodram Natalii Sikory "Struna Światła", oparty na poezji Zbigniewa Herberta. To subiektywny wybór wierszy, który w wykonaniu Sikory z towarzyszeniem muzyków Mario Jeki i Hadriana Filipa Tabęckiego, zamieni się unikalny projekt pomiędzy
dramatem a recitalem, poezją śpiewaną a piosenką aktorską, traktatem filozoficznym a poetycką opowiastką.

W sobotę w Centrum Kultury wystąpi laureatka Grand Prix  41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Marta Mazurek. Artystka, będąca także aktorką znaną m.in. z filmu "Córki dancingu", w Lublinie wykona premierowy koncert z towarzyszeniem zespołu w składzie: Maria Klich (lira korbowa), Katarzyna Kapela Timingeriu (instrumenty perkusyjne, skrzypce), Bartłomiej Mazurek (piano) oraz Franek Wicke (bas).

Również w sobotę na scenie pojawi się buntownik polskiej sceny, Marek Dyjak. Podczas festiwalu wystąpi z Mateuszem Kołakowskim przy fortepianie oraz legendą polskiego grania – Lechem Szczerbą na saksofonach.

Tegoroczna odsłona organizowanych przez Lubelski Salon Artystyczny Prezentacji Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki Słów" zakończy się w niedzielę, 12 czerwca. Na finał o godz. 18 zaplanowano wyjątkowy koncert będący pierwszym wspólnym projektem wybitnego saksofonisty Henryka Miśkiewicza oraz jego córki, cenionej wokalistki, Doroty Miśkiewicz.

Czwartkowe występy będą bezpłatne dla uczestników. Pozostałe koncerty są biletowane. Wejściówki można już kupować online na platformie bilety24.pl oraz w kasie Centrum Kultury.  

Program:

Czwartek, 9 czerwca:
18:00 / Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie - Emose Uhunmwangho "Baśniowe skrzypotrąby i czary Baltasary"
20:00 / Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie - Michał Jacaszek / Tomasz Budzyński "Legenda"

Piątek, 10 czerwca:
18:00 / Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie - Beata Rybotycka
20:00 / Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie - Sikora i Poeci "Kawałki serca". Recital Natalii Sikory

Sobota, 11 czerwca:
18:00 / Wirydarz, Centrum Kultury w Lublinie - Marta Mazurek – premiera
20:00 / Wirydarz, Centrum Kultury w Lublinie - Marek Dyjak

Niedziela, 12 czerwca:
18:00 / Wirydarz, Centrum Kultury w Lublinie - Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz "Nasza miłość"

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia