Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?
Co ważne, wszystkie wejściówki są podwójne, nie licząc tych dotyczących udziału w warsztatach. Jeśli ktoś zaklepuje sobie wstęp na spektakl, od razu ma zapewnione miejsce dla osoby towarzyszącej.
Aby zarezerwować wejściówkę trzeba na stronie nockultury.pl wypełnić formularz, który będzie dostępny od godz. 9.00 w sobotę. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń. Potem trzeba poczekać na mail z potwierdzeniem. Zarezerwowaną w ten sposób wejściówkę trzeba będzie następnie odebrać w punkcie informacyjnym na pl. Litewskim. Odbiór będzie możliwy 1 czerwca między godz. 10 a 20 oraz 2 czerwca od godz. 10 do 18. Później niewykorzystane wejściówki będą znów do wzięcia, ale już na miejscu, w punkcie informacyjnym.
Takie ograniczenia dotyczą wyłącznie wydarzeń odbywających się w miejscach o ograniczonej pojemności widowni.
Tylko za okazaniem wejściówki będzie można wejść na projekcję filmu „Mabel, Mabel, Tiger Trainer” w Teatrze Starym (od godz. 22 do 23.30). Jest to dokument o Mabel Stark, kobiecie, która wybrała zawód treserki tygrysów.
Wejściówka będzie konieczna, by dostać się na pokaz filmu klasy B („tak zły, że aż dobry”) połączony z grą w bingo. Impreza rozpocznie się o północy na dziedzińcu Archiwum Państwowego przy Jezuickiej i potrwa 1,5 godziny.
Z wyprzedzeniem trzeba też zarezerwować miejsce w kolejce do zwiedzania Lubelskiej Trasy Podziemnej, która zaczyna się przy Trybunale Koronnym. Zaplanowane są trzy wycieczki rozpoczynające się o godz. 19, 20 i 21. Każda potrwa 45 minut.
Limitowane będą również wejścia na wystawę „Lublin. Pamięć Miejsca” w Bramie Grodzkiej (wejścia o 20, 21, 22 i 23) opowiadającą o historii lubelskich Żydów, tej sprzed wojny i tej tragicznej, związanej z ich masową zagładą.
Kolejna impreza z ograniczonym dostępem to wycieczka po Izbie Drukarstwa w Domu Słów przy Królewskiej 7 (wejścia o godz. 19, 20 i 21). Można będzie się dowiedzieć jak wyglądała dawna drukarnia, jak pracował zecer, czy introligator.
O produkcji piwa i historii lubelskiego browaru będzie można posłuchać zwiedzając podziemia browaru przy Bernardyńskiej. Wejdą tutaj tylko ci, którzy się zarejestrują. Okazji do wejścia będzie dość sporo: o 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00, 23.30, 0.00, 0.30 oraz 1.00.
Ze względu na ograniczoną przestrzeń tylko za okazaniem wejściówki będzie można się dostać na imprezy organizowane na wirydarzu klasztoru oo. dominikanów. Pierwszą będzie koncert Katarzyny Młynarczyk i Aleksandry Pałki. Występ rozpocznie się o godz. 19 i potrwa godzinę.
Kolejną imprezą na wirydarzu będzie koncert Remont pomp & Madej. To zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną. Szczególnie dużo czerpie z etnicznej muzyki afrykańskiej. Początek o godz. 20.30. Koncert potrwa pół godziny.
W wejściówkę muszą się zaopatrzyć również ci, którzy chcą posłuchać międzywojennych piosenek w nowych aranżacjach. Szlagiery takie jak „Ada, to nie wypada” albo „Nie kochać w taką noc, to grzech” będą rozbrzmiewać na wirydarzu dominikanów od godz. 22. Koncert ma trwać 1,5 godziny.
Natalya Vakshynska i Eugene swój koncert na wirydarzu dominikanów rozpoczną o godz. 23.30 i będą to pieśni na podstawie autentycznego tekstu biblijnego po hebrajsku.
Rezerwacja miejsc konieczna jest także, by załapać się na zwiedzanie Regionalnego Muzeum Cebularza przy Szewskiej 4 (dwa wejścia: o godz. 19 i 20.30), gdzie będzie można poznać historię cebularza, posłuchać ciekawostek i skosztować ciepłego wypieku.
Refleks potrzebny jest również tym, którzy chcą się wybrać do Teatru Osterwy na spektakl „Ludzie inteligentni” poruszający sprawy rywalizacji toczącej się między kobietami i mężczyznami i będącej sporem o wyższość intelektu nad emocjami lub na odwrót. Początek o godz. 21. Czas: 1,5 godziny.
Marta Frej będzie jedną z uczestniczek burleskowego widowiska na patio Cafe Próba przy Grodzkiej 5a. Spektakl Burlesque&Boylesque Show zacznie się o godz. 22, zakończy przed północą i dostępny jest wyłącznie dla widowni pełnoletniej oraz wyposażonej w wejściówki.
Kolejna impreza, na którą wpuszczani będą tylko widzowie z wejściówkami to spektakl „Proszę o uwagę”, którego tematem są konflikty rodzinne. Początek o godz. 21 w MDK Pod Akacją przy Grodzkiej 11.
Również w MDK będzie można zobaczyć spektakl „Buziaki” (początek o godz. 22) zapowiadany jako eksperymentalna opowieść o buncie dzieci przeciw dorosłym w oparciu o dramat „Strajk Buziaków”. Widowisko zobaczą tylko ci, którzy zarezerwują sobie miejsce.
Zapisy wymagane są też od dzieci (od 10 lat) chętnych do udziału w warsztatach raku, czyli starej japońskiej sztuki wypalania ceramiki. Warsztaty będą organizowane pod gołym niebem, bo wymagają wypalania gliny żywym ogniem. Nauka zacznie się o godz. 19 na Błoniach pod Zamkiem.
Warsztaty z malowania akwarelą (również dla dzieci, również od 10 lat) organizowane będą na Błoniach w dwóch turach: od godz. 19 i od godz. 20.10. Nauka potrwa godzinę.
Tylko dla osób powyżej 15 roku życia przeznaczone będą warsztaty tworzenia ogrodów w szkle, również na Błoniach pod Zamkiem. Zajęcia będą się zaczynać o godz. 19 i 21, potrwają półtorej godziny.