To rekomendacja od samych organizatorów, czyli Warszatów Kultury. Czego nie można przegapić?
>>> Przeczytaj także: Ściągawka na Noc Kultury 2018 w Lublinie. Gdzie warto pójść, co warto zobaczyć?
1. Podwale: wielka przymiarka
ul. Podwale | 19:00-2:00
2. Energia-materia – Mapping
Plac Litewski | 21:45-2:00 (co 20 minut)
Znany z eksperymentalnych działań wizualnych kolektyw kilku.com przygotował specjalnie dla uczestników Nocy Kultury mapping na siedzibie Poczty Głównej. Tuż po zmroku fasada budynku przy Placu Litewskim ożyje i zabierze widzów w fantastyczne, nierealne światy. Autorem dźwięku jest Hubert Pyrgies z zespołu Chonabibe. W nagraniach udział wzięli członkowie jego najnowszej formacji Bajki o dorosłych.
3. Warstwy | Schody do Zamku Lubelskiego | 22:00-23:00
4. Koncert na dachu
Dach Tarasów Zamkowych | 20:00-0:00
Dach Tarasów Zamkowych stanie się wyjątkową sceną koncertową: gościć będzie na niej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod batutą Cheung Chau. Pięćdziesięciu instrumentalistów wprowadzi nas w świat niezwykłej muzyki, niekiedy sprzed wieków, która mimo upływu lat nadal porusza w słuchaczach odpowiednie struny. W programie koncertu na dachu także Bartosz Weber solo oraz Młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego pod opieką Agnieszki Miedzwieckiej.
5. Brama sensualna i Filary
ul. Ku Farze i Plac po Farze | 19:00-2:00
Hitem zeszłorocznej Nocy Kultury był Floral – kwietna instalacja artystyczna w Bramie Rybnej przygotowana przez Pawła „Totoro” Adamca i jego studentów. W tym roku artysta wraz ze swoimi podopiecznymi zabierze nas do ogrodu zmysłów w Bramie Ku Farze. Wonie mięty, tymianku czy melisy zbudują na jedną noc wyjątkowy zapachowy krajobraz, przypominając, że węch to nasze najbardziej pierwotne narzędzie nawigacji. Na Placu po Farze znajdziemy natomiast kwieciste Filary, nawiązujące do architektury nieistniejącego już kościoła.
6. Latające ryby | ul. Rybna | 19:00-2:00
7. Auralava
Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena | 21:45-2:00
Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Prawdziwa niespodzianka przygotowana przez Multe Munca! To kapsuła, po wejściu do której stracimy na kilka chwil naszego nieodłącznego towarzysza – cień. Kilka technicznych szczegółów: Auralava to kopuła geodezyjna (V3, d=6,3m), gdzie promieniuje rozproszone z kilku źródeł światło, tworząc efekt przestrzeni bezcieniowej (8 x 4000 lumenów LED, 400W). Jasne, mocne i zimne światło wywoła u uczestników Nocy Kultury złudzenie odrealnienia, przebywania w przestrzeni znanej tylko z filmów, np. pokładów statków kosmicznych.
8. Zielona oaza
Trybunał Koronny | 19:00-2:00
W tym miejscu na pewno odpoczniemy i złapiemy oddech przed kolejnymi atrakcjami Nocy Kultury. Znajdujący się przed Trybunałem Koronnym miniskwer posłuży jako miejsce spotkań i odpoczynku w otoczeniu pobudzającej zmysły roślinności. Na kwietnej łące wśród krzewów i roślin ozdobnych czekają wygodne leżaki, a z głośników słychać będzie dźwięki natury. Za tę niezwykłą zieloną strefę odpowiada Stanisława Fidor-Tatarczuk.
9. Podniebne akrobacje | Plac za Trybunałem Koronnym | 20:00-0:00
10. Opowieści z Niebomorza
Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena | 21:00 / 22:00 / 23:00 / 0:00
Magiczne lampiony ryb, ptaków i ptakoryb, które w ubiegłym roku zdobiły ulicę Furmańską, otrzymają nowe życie. Staną się lalkami w przedstawieniu teatralnym w reżyserii Daniela Arbaczewskiego z muzyką Bogusława Byrskiego. Damy im przestrzeń, powietrze i swobodę ruchu, by mogły jeszcze pełniej opowiedzieć swoje historie. Ten oniryczny zwierzyniec pojawi się tym razem na placu przed dawną siedzibą Teatru Andersena. Podczas cyklu mikroetiud w makroskali będziemy snuć nasze ulotne marzenia o głębinach i przestworzach.
11. Antyczne Zęby Kashpirovskiego
Plac Rybny | 21:00 / 22:30 / 0:00
Przygotujcie się na muzyczne show na rusztowaniu budowlanym! Nazwa tego litewskiego zespołu jest bardzo złożona i głęboka, jak starożytne magiczne zaklęcie... ale to tylko żart! Antikvariniai Kašpirovskio Dantys, (tak w rodzimym języku artystów brzmi nazwa zespołu) gra muzykę w stylu, który nazwali „smagis” (litewskie słowo oznaczające „zabawę”, „wesołość”). Publiczność może spodziewać się wszystkiego od polki, mariachi, postpunku, bałkańskiego popu, rozdzierających serce ballad aż po utwory psychodeliczne.
12. Strefa Twórczości i Inspiracji | Błonia pod Zamkiem | 19:00-23:00
Na Błoniach pod Zamkiem znajdziemy Strefę Twórczości i Inspiracji – miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu rodzicom z dziećmi. Liczne warsztaty i kreatywne zabawy pozwolą spędzić wspólnie czas. Będziemy między innymi budować Miasto z cukru, czyli bawić się w architektów, którzy z cukrowych kostek wyczarują zupełnie nowy świat. Słodkim uzupełnieniem zabawy będzie też ciasteczko od Vanilla Cukiernia, które jest tegorocznym oficjalnym smakiem Nocy Kultury. Na Błoniach pod Zamkiem znajdzie się też strefa relaksu zorganizowana przez Nocowanie.pl, sponsora Nocy Kultury.