Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

2 czerwca 2018 r.
16:39

Noc Kultury 2018 w Lublinie. Tego nie można przegapić [zdjęcia]

To rekomendacja od samych organizatorów, czyli Warszatów Kultury. Czego nie można przegapić?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Przeczytaj także: Ściągawka na Noc Kultury 2018 w Lublinie. Gdzie warto pójść, co warto zobaczyć?

1. Podwale: wielka przymiarka

ul. Podwale | 19:00-2:00

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest ul. Podwale – jeden z najciekawszych punktów programu tegorocznej Nocy Kultury. Wspólna praca wielu artystów i twórców przemieniła Podwale w krainę krawiectwa. To przestrzeń pełna krawatów, tkanin, futra, maszyn do szycia i drobnych akcesoriów krawieckich w rozmiarze XXL. Znajdziemy tam między innymi Krawatoskadę, zbombardowane włóczką mandale, gigantyczne przybory krawieckie czy tekstury, które mogły nam się kiedyś przyśnić. Wspólnie z Nocowanie.pl okryjemy też część ulicy puszystym, różowym futrem.

2. Energia-materia – Mapping

Plac Litewski | 21:45-2:00 (co 20 minut)

Znany z eksperymentalnych działań wizualnych kolektyw kilku.com przygotował specjalnie dla uczestników Nocy Kultury mapping na siedzibie Poczty Głównej. Tuż po zmroku fasada budynku przy Placu Litewskim ożyje i zabierze widzów w fantastyczne, nierealne światy. Autorem dźwięku jest Hubert Pyrgies z zespołu Chonabibe. W nagraniach udział wzięli członkowie jego najnowszej formacji Bajki o dorosłych.

3. Warstwy | Schody do Zamku Lubelskiego | 22:00-23:00

Schody Zamku Lubelskiego będą sceną dla premierowego, przygotowanego na Noc Kultury spektaklu, w którym za scenariusz, scenografię i reżyserię odpowiada Leszek Mądzik, a muzykę przygotował Paweł Odorowicz. To spektakularne widowisko plenerowe skłoni nas do myślenia obrazami, a główne role odegrają w nim światło, ciemność i muzyka. Reżyser odkrywając kolejne warstwy będzie starał się dotrzeć do tego co ukryte.

4. Koncert na dachu
Dach Tarasów Zamkowych | 20:00-0:00

Dach Tarasów Zamkowych stanie się wyjątkową sceną koncertową: gościć będzie na niej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod batutą Cheung Chau. Pięćdziesięciu instrumentalistów wprowadzi nas w świat niezwykłej muzyki, niekiedy sprzed wieków, która mimo upływu lat nadal porusza w słuchaczach odpowiednie struny. W programie koncertu na dachu także Bartosz Weber solo oraz  Młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego pod opieką Agnieszki Miedzwieckiej.

5. Brama sensualna i Filary
ul. Ku Farze i Plac po Farze | 19:00-2:00

Hitem zeszłorocznej Nocy Kultury był Floral – kwietna instalacja artystyczna w Bramie Rybnej przygotowana przez Pawła „Totoro” Adamca i jego studentów. W tym roku artysta wraz ze swoimi podopiecznymi zabierze nas do ogrodu zmysłów w Bramie Ku Farze. Wonie mięty, tymianku czy melisy zbudują na jedną noc wyjątkowy zapachowy krajobraz, przypominając, że węch to nasze najbardziej pierwotne narzędzie nawigacji. Na Placu po Farze znajdziemy natomiast kwieciste Filary, nawiązujące do architektury nieistniejącego już kościoła.

6. Latające ryby | ul. Rybna | 19:00-2:00

Wielobarwne lampiony, latające ryby o ruchomych elementach popłyną, a właściwie polecą ławicą z Placu Rybnego w kierunku Bramy Rybnej. Za tę instalację artystyczną odpowiada Jarosław Koziara.

7. Auralava
Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena | 21:45-2:00

Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Prawdziwa niespodzianka przygotowana przez Multe Munca! To kapsuła, po wejściu do której stracimy na kilka chwil naszego nieodłącznego towarzysza – cień. Kilka technicznych szczegółów: Auralava to kopuła geodezyjna (V3, d=6,3m), gdzie promieniuje rozproszone z kilku źródeł światło, tworząc efekt przestrzeni bezcieniowej (8 x 4000 lumenów LED, 400W). Jasne, mocne i zimne światło wywoła u uczestników Nocy Kultury złudzenie odrealnienia, przebywania w przestrzeni znanej tylko z filmów, np. pokładów statków kosmicznych.

8. Zielona oaza
Trybunał Koronny | 19:00-2:00

W tym miejscu na pewno odpoczniemy i złapiemy oddech przed kolejnymi atrakcjami Nocy Kultury. Znajdujący się przed Trybunałem Koronnym miniskwer posłuży jako miejsce spotkań i odpoczynku w otoczeniu pobudzającej zmysły roślinności. Na kwietnej łące wśród krzewów i roślin ozdobnych czekają wygodne leżaki, a z głośników słychać będzie dźwięki natury. Za tę niezwykłą zieloną strefę odpowiada Stanisława Fidor-Tatarczuk.

9. Podniebne akrobacje | Plac za Trybunałem Koronnym | 20:00-0:00

Warto podczas Nocy Kultury zboczyć z głównego traktu Starego Miasta i zajrzeć na tyły Trybunału Koronnego. Znajdziemy tam coś niezwykłego – zapierające dech w piersiach widowisko z użyciem chusty zawieszonej wysoko ponad głowami przechodniów. Podniebny taniec akrobatów na długo pozostaje w pamięci. Wysoko zawieszona szarfa i niezwykłe umiejętności gimnastyczne artystów wzbudzą zachwyt i dreszcz emocji. Za niepowtarzalne wrażenia odpowiadają Strefa Wysokich Lotów oraz Fundacja Sztukmistrze.

10. Opowieści z Niebomorza
Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena | 21:00 / 22:00 / 23:00 / 0:00

Magiczne lampiony ryb, ptaków i ptakoryb, które w ubiegłym roku zdobiły ulicę Furmańską, otrzymają nowe życie. Staną się lalkami w przedstawieniu teatralnym w reżyserii Daniela Arbaczewskiego z muzyką Bogusława Byrskiego. Damy im przestrzeń, powietrze i swobodę ruchu, by mogły jeszcze pełniej opowiedzieć swoje historie. Ten oniryczny zwierzyniec pojawi się tym razem na placu przed dawną siedzibą Teatru Andersena. Podczas cyklu mikroetiud w makroskali będziemy snuć nasze ulotne marzenia o głębinach i przestworzach.

11. Antyczne Zęby Kashpirovskiego
Plac Rybny | 21:00 / 22:30 / 0:00

Przygotujcie się na muzyczne show na rusztowaniu budowlanym! Nazwa tego litewskiego zespołu jest bardzo złożona i głęboka, jak starożytne magiczne zaklęcie... ale to tylko żart! Antikvariniai Kašpirovskio Dantys, (tak w rodzimym języku artystów brzmi nazwa zespołu) gra muzykę w stylu, który nazwali „smagis” (litewskie słowo oznaczające „zabawę”, „wesołość”). Publiczność może spodziewać się wszystkiego od polki, mariachi, postpunku, bałkańskiego popu, rozdzierających serce ballad aż po utwory psychodeliczne.

12. Strefa Twórczości i Inspiracji | Błonia pod Zamkiem | 19:00-23:00

Na Błoniach pod Zamkiem znajdziemy Strefę Twórczości i Inspiracji – miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu rodzicom z dziećmi. Liczne warsztaty i kreatywne zabawy pozwolą spędzić wspólnie czas. Będziemy między innymi budować Miasto z cukru, czyli bawić się w architektów, którzy z cukrowych kostek wyczarują zupełnie nowy świat. Słodkim uzupełnieniem zabawy będzie też ciasteczko od Vanilla Cukiernia, które jest tegorocznym oficjalnym smakiem Nocy Kultury. Na Błoniach pod Zamkiem znajdzie się też strefa relaksu zorganizowana przez Nocowanie.pl, sponsora Nocy Kultury.

Noc Kultury 2018 w Lublinie. Pełny program

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30