Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

2 czerwca 2018 r.
16:39

Noc Kultury 2018 w Lublinie. Tego nie można przegapić [zdjęcia]

0 2 A A

To rekomendacja od samych organizatorów, czyli Warszatów Kultury. Czego nie można przegapić?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Przeczytaj także: Ściągawka na Noc Kultury 2018 w Lublinie. Gdzie warto pójść, co warto zobaczyć?

1. Podwale: wielka przymiarka

ul. Podwale | 19:00-2:00

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest ul. Podwale – jeden z najciekawszych punktów programu tegorocznej Nocy Kultury. Wspólna praca wielu artystów i twórców przemieniła Podwale w krainę krawiectwa. To przestrzeń pełna krawatów, tkanin, futra, maszyn do szycia i drobnych akcesoriów krawieckich w rozmiarze XXL. Znajdziemy tam między innymi Krawatoskadę, zbombardowane włóczką mandale, gigantyczne przybory krawieckie czy tekstury, które mogły nam się kiedyś przyśnić. Wspólnie z Nocowanie.pl okryjemy też część ulicy puszystym, różowym futrem.

2. Energia-materia – Mapping

Plac Litewski | 21:45-2:00 (co 20 minut)

Znany z eksperymentalnych działań wizualnych kolektyw kilku.com przygotował specjalnie dla uczestników Nocy Kultury mapping na siedzibie Poczty Głównej. Tuż po zmroku fasada budynku przy Placu Litewskim ożyje i zabierze widzów w fantastyczne, nierealne światy. Autorem dźwięku jest Hubert Pyrgies z zespołu Chonabibe. W nagraniach udział wzięli członkowie jego najnowszej formacji Bajki o dorosłych.

3. Warstwy | Schody do Zamku Lubelskiego | 22:00-23:00

Schody Zamku Lubelskiego będą sceną dla premierowego, przygotowanego na Noc Kultury spektaklu, w którym za scenariusz, scenografię i reżyserię odpowiada Leszek Mądzik, a muzykę przygotował Paweł Odorowicz. To spektakularne widowisko plenerowe skłoni nas do myślenia obrazami, a główne role odegrają w nim światło, ciemność i muzyka. Reżyser odkrywając kolejne warstwy będzie starał się dotrzeć do tego co ukryte.

4. Koncert na dachu
Dach Tarasów Zamkowych | 20:00-0:00

Dach Tarasów Zamkowych stanie się wyjątkową sceną koncertową: gościć będzie na niej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod batutą Cheung Chau. Pięćdziesięciu instrumentalistów wprowadzi nas w świat niezwykłej muzyki, niekiedy sprzed wieków, która mimo upływu lat nadal porusza w słuchaczach odpowiednie struny. W programie koncertu na dachu także Bartosz Weber solo oraz  Młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego pod opieką Agnieszki Miedzwieckiej.

5. Brama sensualna i Filary
ul. Ku Farze i Plac po Farze | 19:00-2:00

Hitem zeszłorocznej Nocy Kultury był Floral – kwietna instalacja artystyczna w Bramie Rybnej przygotowana przez Pawła „Totoro” Adamca i jego studentów. W tym roku artysta wraz ze swoimi podopiecznymi zabierze nas do ogrodu zmysłów w Bramie Ku Farze. Wonie mięty, tymianku czy melisy zbudują na jedną noc wyjątkowy zapachowy krajobraz, przypominając, że węch to nasze najbardziej pierwotne narzędzie nawigacji. Na Placu po Farze znajdziemy natomiast kwieciste Filary, nawiązujące do architektury nieistniejącego już kościoła.

6. Latające ryby | ul. Rybna | 19:00-2:00

Wielobarwne lampiony, latające ryby o ruchomych elementach popłyną, a właściwie polecą ławicą z Placu Rybnego w kierunku Bramy Rybnej. Za tę instalację artystyczną odpowiada Jarosław Koziara.

7. Auralava
Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena | 21:45-2:00

Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Prawdziwa niespodzianka przygotowana przez Multe Munca! To kapsuła, po wejściu do której stracimy na kilka chwil naszego nieodłącznego towarzysza – cień. Kilka technicznych szczegółów: Auralava to kopuła geodezyjna (V3, d=6,3m), gdzie promieniuje rozproszone z kilku źródeł światło, tworząc efekt przestrzeni bezcieniowej (8 x 4000 lumenów LED, 400W). Jasne, mocne i zimne światło wywoła u uczestników Nocy Kultury złudzenie odrealnienia, przebywania w przestrzeni znanej tylko z filmów, np. pokładów statków kosmicznych.

8. Zielona oaza
Trybunał Koronny | 19:00-2:00

W tym miejscu na pewno odpoczniemy i złapiemy oddech przed kolejnymi atrakcjami Nocy Kultury. Znajdujący się przed Trybunałem Koronnym miniskwer posłuży jako miejsce spotkań i odpoczynku w otoczeniu pobudzającej zmysły roślinności. Na kwietnej łące wśród krzewów i roślin ozdobnych czekają wygodne leżaki, a z głośników słychać będzie dźwięki natury. Za tę niezwykłą zieloną strefę odpowiada Stanisława Fidor-Tatarczuk.

9. Podniebne akrobacje | Plac za Trybunałem Koronnym | 20:00-0:00

Warto podczas Nocy Kultury zboczyć z głównego traktu Starego Miasta i zajrzeć na tyły Trybunału Koronnego. Znajdziemy tam coś niezwykłego – zapierające dech w piersiach widowisko z użyciem chusty zawieszonej wysoko ponad głowami przechodniów. Podniebny taniec akrobatów na długo pozostaje w pamięci. Wysoko zawieszona szarfa i niezwykłe umiejętności gimnastyczne artystów wzbudzą zachwyt i dreszcz emocji. Za niepowtarzalne wrażenia odpowiadają Strefa Wysokich Lotów oraz Fundacja Sztukmistrze.

10. Opowieści z Niebomorza
Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena | 21:00 / 22:00 / 23:00 / 0:00

Magiczne lampiony ryb, ptaków i ptakoryb, które w ubiegłym roku zdobiły ulicę Furmańską, otrzymają nowe życie. Staną się lalkami w przedstawieniu teatralnym w reżyserii Daniela Arbaczewskiego z muzyką Bogusława Byrskiego. Damy im przestrzeń, powietrze i swobodę ruchu, by mogły jeszcze pełniej opowiedzieć swoje historie. Ten oniryczny zwierzyniec pojawi się tym razem na placu przed dawną siedzibą Teatru Andersena. Podczas cyklu mikroetiud w makroskali będziemy snuć nasze ulotne marzenia o głębinach i przestworzach.

11. Antyczne Zęby Kashpirovskiego
Plac Rybny | 21:00 / 22:30 / 0:00

Przygotujcie się na muzyczne show na rusztowaniu budowlanym! Nazwa tego litewskiego zespołu jest bardzo złożona i głęboka, jak starożytne magiczne zaklęcie... ale to tylko żart! Antikvariniai Kašpirovskio Dantys, (tak w rodzimym języku artystów brzmi nazwa zespołu) gra muzykę w stylu, który nazwali „smagis” (litewskie słowo oznaczające „zabawę”, „wesołość”). Publiczność może spodziewać się wszystkiego od polki, mariachi, postpunku, bałkańskiego popu, rozdzierających serce ballad aż po utwory psychodeliczne.

12. Strefa Twórczości i Inspiracji | Błonia pod Zamkiem | 19:00-23:00

Na Błoniach pod Zamkiem znajdziemy Strefę Twórczości i Inspiracji – miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu rodzicom z dziećmi. Liczne warsztaty i kreatywne zabawy pozwolą spędzić wspólnie czas. Będziemy między innymi budować Miasto z cukru, czyli bawić się w architektów, którzy z cukrowych kostek wyczarują zupełnie nowy świat. Słodkim uzupełnieniem zabawy będzie też ciasteczko od Vanilla Cukiernia, które jest tegorocznym oficjalnym smakiem Nocy Kultury. Na Błoniach pod Zamkiem znajdzie się też strefa relaksu zorganizowana przez Nocowanie.pl, sponsora Nocy Kultury.

Noc Kultury 2018 w Lublinie. Pełny program

Pozostałe informacje

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ostrzega, że w ostatnim czasie oszuści podszywają się pod pracowników firmy.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać dom i wodę użytkową zimą, ale i chłodzić pomieszczenia latem. Stawiając pytanie o opłacalność inwestycji, należałoby przede wszystkim przyjrzeć się temu, w jaki sposób pompa ciepła generuje oszczędności, jaki jest koszt jej zakupu i montażu oraz po jakim czasie zwróci się inwestycja w to urządzenia. Te kwestie poruszymy w niniejszym wpisie.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna