Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

9 maja 2018 r.
12:27

Noc Kultury 2018 w Lublinie. Znamy największe atrakcje tegorocznej imprezy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Przed chwilą ogłoszone zostały największe atrakcje tegorocznej Nocy Kultury (2/3 czerwca). Główną gwiazdą ma być... ulica, której już nie ma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mowa o ul. Krawieckiej. – Była najdłuższą ulicą żydowskiego Lublina. Zaczynała się koło kościoła św. Wojciecha, a kończyła aż za Zamkiem – mówi Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

Ulica biegła tu, gdzie dzisiaj jest wydeptana ścieżka przecinająca Błonia. Było tu wiele parterowych domów, a tylko jeden murowany, w którym mieściła się fabryka papierosów i cygar. Ulica nie przetrwała wojny, została zrównana z ziemią wraz z całą dzielnicą żydowską.

– Oczywiście nie będziemy odbudowywać ul. Krawieckiej – zastrzega Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury. – Zaprosimy gości na ul. Podwale.

Podwale zapełni się wielkimi szpulkami, maszynami do szycia, czy nożyczkami. Przez całą ulicę ma być rozciągnięty centymetr krawiecki, który poprowadzi gości do wystawy starych zdjęć ul. Krawieckiej, wydrukowanych na tkaninach.

Nie będzie to jedyny krawiecki akcent na Podwalu. – Część architektury obita będzie różową, puszystą tkaniną – zapowiada Wawiórka-Kamieniecka.

Ze skarpy za świątynią dominikanów ma spływać na ul. Podwale kaskada z krawatów zbieranych wciąż przez Warsztaty Kultury przy Grodzkiej 7, potrzeba ich jeszcze sporo, bo instalacja będzie dość duża.

– Wczoraj mierzyliśmy, jest to około 40 m długości wzgórza – mówi Paweł Adamiec, kierujący pracami nad Krawatoskadą, która nie będzie jedyną jego instalacją podczas najbliższej Nocy Kultury.

W bramie, którą zaczyna się ul. Ku Farze znajdzie się instalacja zapachowa. – Będą zioła i rośliny kwitnące – zapowiada Adamiec. To jego ekipa w zeszłym roku obwiesiła kwiatami Bramę Rybną, która stała się jedną z najbardziej obfotografowywanych atrakcji zeszłorocznej Nocy Kultury. Sam artysta spodziewa się jednak, że częściej uwieczniana będzie w tym roku inna przygotowywana przez niego instalacja, która stanie na placu Po Farze. Będą to "Filary" pokryte roślinnością.

Od Bramy Rybnej do pl. Rybnego poprowadzą nas "Latające ryby" autorstwa Jarosława Koziary, który w zeszłym roku zauroczył przechodniów balonami nad ul. Grodzką.

Niedaleko, na Zamku, swój spektakl przygotowuje Leszek Mądzik. Ma sprawić, że z fresków w zamkowej kaplicy "zejdą" namalowane tam postacie. – Gubiąc po drodze swoją świętość zintegrują się ze społeczeństwem, które jest na dole – zdradza Mądzik.

Obok Zamku, na Błoniach, zaplanowano coś, co może być szczególnie atrakcyjne dla dzieci: budowanie miasta z kostek cukru. Na wypadek deszczu "plac budowy" będzie zadaszony, bo budulec ma być później wykorzystany ponownie. Trafi do... pszczół.

Po drugiej stronie alei Unii Lubelskiej będzie koncertować... orkiestra symfoniczna, która zainstaluje się na dachu Tarasów Zamkowych. – Koncert będzie bardzo przyjemny – zapewnia Ewa Kuszewska z Filharmonii Lubelskiej. Na początek zapowiada m.in. Mozarta i Haydna. – Na zakończenie gorące, hiszpańskie rytmy.

Przedwojenne szlagiery, takie jak "Ada, to nie wypada" mają rozbrzmiewać na wirydarzu dominikanów. – Będzie można posłuchać, pośpiewać, potańczyć – obiecuje Izabela Urban, dyrygent z Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją".

Program tegorocznej Nocy Kultury zahacza nawet o pl. Litewski, gdzie za sprawą światła odmieniona ma być elewacja Poczty Głównej. Władze miasta zapewniają, że między pl. Litewskim a Starym Miastem będzie można się poruszać środkiem deptaka. – To przejście będzie udrożnione – deklaruje Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina.

Pełny program Noc Kultury ma być ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni. Organizacja wydarzenia będzie kosztować 700 tys. zł.

Zobacz także: Noc Kultury 2017 w Lublinie

(fot. Marcin Butryn)

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28