Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

11 maja 2017 r.
9:52

Noc Kultury 3/4.06.2017: Samba, kokony, balony - program Nocy Kultury

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Wczoraj ogłoszone zostały atrakcje Nocy Kultury zaplanowanej na 3/4 czerwca i skoncentrowanej na Starym Mieście. Jej główną gwiazdą będzie ul. Furmańska, przy Zamku pojawią się tysiące motyli, a na pl. Wolności znowu stanie wieża ciśnień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przeglądając spis atrakcji można odnieść wrażenie, że w tym roku mniej będzie chodzenia i więcej oglądania. Wizualne atrakcje stanowią znaczną część programu.

Na środku Rynku ognistymi kolorami ma się pokryć Trybunał Koronny. – Ze wszystkich 46 okien będą kipieć niezliczone kolorowe balony, które zostaną podświetlone od środka – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, zawiadująca Nocą Kultury.

Naprzeciw, w Bramie Rybnej pojawi się instalacja z żywych roślin. – Dająca wrażenie głębi, mocno barwna, ściągająca uwagę – zapowiada Paweł Adamiec, pod którego okiem powstanie konstrukcja.

Wchodząc w bramę dojdziemy ul. Rybną do wypełnionego kolorową mgłą Zaułku Hartwigów (na zdjęciu próba uzyskania tego efektu). Dalej zobaczyć mamy powietrzne meduzy wiszące nad Kowalską. Skręcając z niej w lewo wejdziemy w Furmańską, która będzie główną gwiazdą Nocy Kultury. Mamy się tu poczuć jak tuż po... stworzeniu świata.

Nad ulicą zawisną kokony ze sznurów i kleju. Inne instalacje tworzy dwoje Francuzów. – To 20 stworzeń między światem ryb i światem ptaków – mówi François Monnet. Szykuje „ryby, rybo-ptaki, ptako-ryby i ptaki”.

Francuzi nie będą jedynymi zagranicznymi artystami. Hiszpanie przywiozą uliczny teatr, Szwajcarzy dadzą przedstawienie inspirowane prawdziwą historią nierozłącznych bliźniaczek, które przestały mówić tworząc własny, sekretny język. A goście z Brazylii przywiozą sambę zapraszając też na darmowe warsztaty w Centrum Kultury (zapisy do 25 maja, taniec@ck.lublin.pl).

Z kolei Niemcy dadzą na pl. Po Farze nietypowy koncert grając na śmietnikach i używając do tego nawet szczotek klozetowych. Tuż obok będzie kolejna nietuzinkowa, bardzo polska impreza: koncert „inspirowany Akademią Pana Kleksa. – Będą kostiumy, bańki mydlane, muzyka z filmów przerobiona w nowatorski sposób – wylicza Rafał Chwała z Warsztatów Kultury.

Jeśli komuś znudzi się patrzenie na kolorowe motyle mające zdobić schody prowadzące do Zamku, może się wybrać na filmy grozy do opuszczonej przez Teatr Andersena sali widowiskowej przy Dominikańskiej. Ten, kto zechce zapuścić się nieco dalej może się wybrać na potańcówkę na Most Kultury, albo na koncert na dachu Tarasów Zamkowych. Zagra tu duet Smolik i Kev Fox oraz warszawska formacja New People odwołująca się m.in. do stylistyki lat 70., w tym disco.
Dominować mają jednak artyści rodem z Lublina. – Noc Kultury ma nam pokazać miasto na nowo – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Na nowo stanąć ma w Lublinie wieża ciśnień, której lokalizację na pl. Wolności upamiętnia ośmiokąt z ciemniejszej kostki brukowej. W tym miejscu na jedną noc wyrosnąć ma osiem ścian wysokich na 22 metry. Instalacja, jak tłumaczą twórcy, ma skłaniać do zadumy nad losem planety. – Kryje się za tym troska o zmiany klimatu – wyjaśnia Robert Zając z Kolektywu kilku.com.

Wieża następnego dnia zniknie, ale pewne pamiątki po Nocy Kultury zostaną na dłużej. Rybne instalacje Francuzów trafią do galerii Gala, a na tylnej ścianie Gimnazjum Śródziemnomorskiego mieszczącego się przy Kowalskiej na stałe zostanie mural „Czułość ryb” według projektu lubartowskiego malarza Rafała Ereta kreującego odrealnione pejzaże.

Lista wydarzeń jest o wiele dłuższa, dokładny program ma być zamieszczony na stronie nockultury.pl. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28