Prace 23 artystów zostaną umieszczone w przestrzeni Lublina w ramach jubileuszowej, 15. edycji festiwalu "Otwarte Miasto / Open City". Tegoroczną odsłonę zainauguruje zaplanowany na 16 września spacer kuratorski z udziałem artystów.
Kuratorem 15. edycji Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej został Tomasz Wendland - artysta tworzący w obszarach multimediów, rysunku, instalacji, fotografii i obiektu. Jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie oraz dyrektorem Mediations Biennale Polska i Galerii Pavilion 0 w Wenecji. Wendland jest autorem inicjatywy "Shapes of Beauty", która będzie realizowana w kilku krajach na świecie, a w tym roku zostanie w nią włączony lubelski festiwal. Tym samym "Otwarte Miasto" wyjdzie poza ramy Lublina.
- Tytuł festiwalu "Shapes of Beauty" będzie hasłem przewodnim wielu projektów na całym świecie realizowanych w latach 2023/24 z okazji jubileuszu 10. edycji Mediations Biennale we współpracy z Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" - zapowiada Wendland.
Do udziału w tej edycji "Otwartego Miasta" Wendland zaprosił artystów z różnych zakątków świata, m.in. z Izraela, Tajwanu, Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Kenii. Mieli oni za zadanie stworzyć prace oparte na idei piękna, co ma stanowić bezpośrednią odpowiedź sztuki na trudne czasy, w których obecnie funkcjonujemy, od momentu wybuchu globalnej pandemii i trwającej wciąż wojny w Ukrainie.
- Właśnie teraz sztuka powinna zwracać uwagę na wartości konstytuujące godność człowieka i dialog różnorodności pragnień, marzeń i postaw. Niech wielość postaw artystycznych będzie przywoływać motto tegorocznego festiwalu "Ja Jestem drugim Tobą, Ty jesteś drugim mną", które było formą powitania Indian plemienia Majów - dodaje Wendland.
W rezultacie ulice Lublina, a szczególnie jego zabytkowe centrum, wypełnią się niezwykle zróżnicowanymi pracami, prezentującymi odmienne rozumienie piękna.
- O kształtach, jakie przybiera piękno będziemy rozmawiać, je pokazywać i oglądać. W tym roku "Open City" zagości w nietypowych dla niego miejscach. Nadal pozostając poza przestrzenią galerii na rzecz tych publicznych i demokratycznych – trafimy do obiektów użyteczności publicznej, takich jak dawne zabudowania klasztorne czy centrum handlowe - mówi Dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" Piotr Franaszek.
Oficjalny wernisaż wystawy zaplanowano na sobotę. O godz. 16 przy ul. Peowiaków 12 rozpocznie się spacer kuratorski z udziałem artystów, których prace zobaczymy podczas tegorocznego festiwalu.