Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

15 kwietnia 2018 r.
21:34

"Słowo, dźwięk, ekspresja" - Wschody 2018

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
19 kwietnia 2018 19:00
(fot. materiały promocyjne)

Co Gdzie Kiedy. Przed nami 7. edycja Festiwalu Wschody (19-22 kwietnia, Chatka Żaka). - To będzie przełomowa edycja, takiej różnorodności jeszcze na Wschodach nie było - przekonują organizatorzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogólnopolski Festiwal Muzyczny Wschody na stałe wpisał się już do lubelskiego kalendarza imprez. Od 2012 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowano Festiwal, grono odwiedzający stale się powiększa. Celem wydarzenia jest zachęcanie młodych twórców o odkrycia na nowo piosenek skończonych i do tworzenia własnej wizji: swoim słowem i swoim dźwiękiem.

W tym roku program imprezy będzie wyjątkowo bogaty. Po pierwsze - dodatkowy dzień. Startujemy już w czwartek, 19 kwietnia, co wiąże się z większą ilością atrakcji. Organizatorzy zwrócą uwagę na byłych uczestników festiwalu oraz dzieci, dla których także przygotowane zostanie specjalny występ.

Na otwarcie wystąpi grupa Hańba! (19 kwietnia, godz. 19), czyli Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa, nagrodzona w tym roku Paszportem Polityki. Krakowscy muzycy zaprezentują materiał ze swojej drugiej płyty "Będą bić!". O godz. 21 z kolei do tańca będą przygrywać Justyna Jary i Alegancka Kapela. W repertuarze: szlagiery o miłości, zdradach, apaszach, wyższych i niższych sferach w rytmie walczyka, tanga czy fokstrota.

Tradycją Festiwalu jest Konkurs Piosenki Artystycznej, podczas którego swoje umiejętności prezentują młodzi artyści. Wschody to jedyny festiwal w Polsce, który kładzie nacisk na piosenki artystyczne powstałe po 2000 roku. Organizatorzy stworzyli "Nową klasykę" - listę polskich utworów z ostatnich kilkunastu lat, których teksty i muzyka wyznaczają nowe niebanalne trendy w piosence. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 20-21 kwietnia, w godz. 12-16. Najlepsi uczestnicy wystąpią podczas finału, 22 kwietnia o godz. 18.

Nowością na Wschodach będzie muzyczny projekt prezentujący aranżacje wierszy Julii Hartwig, który odbędzie się 20 kwietnia o godz. 19. Folkowo-jazzowe kompozycje tworzą Karolina Cicha i zespół Banda Nella Nebbia, którzy tym samym spełniają swoje marzenie o współpracy. Wraz z nimi wystąpią laureatki dotychczasowych edycji festiwalu.

- Idea powstania koncertu wiąże się z chęcią upamiętnienia lubelskiej poetki, Julii Hartwig, która zmarła w lipcu 2017 roku. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości i zdobycia praw wyborczych przez kobiety - to one zaśpiewają słowa poetki. Znajdziemy w nich wolność ponad wszystko. Wolność i wybór - opowiadają organizatorzy.

Piątkowe granie zakończy impreza Dżem ze Wschodów.

W sobotę, 21 kwietnia, po zakończeniu przesłuchań konkursowych, o godz. 18 odbędzie się koncert Jędrysa w kawiarni Le'Żak. Młody artysta dwukrotnie został wyróżniony w konkursie Wschodów. Teraz zaprezentuje materiał ze swojej EPki.

Sobotni wieczór uświetni występ Doroty Sowy Kuzieli i T/Aboretu. Sowa to artystka łącząca łączy folk, poezję śpiewaną i muzykę klasyczną. Z kolei T/Aboret to kwartet instrumentalny, którego członkowie wyrażają siebie w ethno jazzowych kompozycjach, improwizacjach i rytmicznych wariacjach.

Niedziela, 22 kwietnia, godz. 15 to czas dla dzieci. Budyń Julka Tuwima to koncert bez ograniczeń wiekowych. - Dzieci czeka szalony taniec pośród baniek mydlanych oraz nietypowe spotkanie z lekturą szkolną "Rany Julek o tym jak Julian Tuwim został poetą", a dorosłych - powrót do ulubionych bohaterów dzieciństwa oraz rock’n’rolla w najlepszym wydaniu - zachęcają organizatorzy.

Wielki Finał odbędzie się o godz. 18. Wystąpią wówczas laureaci tegorocznej edycji konkursu oraz Łukasz L.U.C. i goście. To będzie sarkastyczna i pozytywna opowieść o zmianach, przewrotności i telenowelowości ludzkich losów.

Wśród dodatkowych atrakcji będą także wydarzenia organizowane w Domu Słów. 20 kwietnia o godz. 16 przeprowadzone zostaną warsztaty introligatorskie, natomiast o 16.30 zajęcia prezentujące wybrane techniki projektowania typograficznego. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 12 odbędzie się spacer śladami Hartwigów, zaś o godz. 13 warsztaty komiksowe dla dzieci. Na wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem biuro@wschodyfestiwal.pl.

Bilety: koncert Hańby! (30-50 zł), Hartwig. Wybór imienia (40-50 zł), Dorota Sowa Kuziela i T/Aboret (15 zł), Wielki Finał (40-70 zł). Wstęp na pozostałe wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki do kupienia on-line - ekobilet.pl/wschody i stacjonarnie - Le’Żak, (ul. Radziszewskiego 16).

Program:


Czwartek, 19 kwietnia
19 - Hańba! - 30-50 zł    
21 - Alegancka Kapela potańcówka - wstęp wolny    

Piątek, 20 kwietnia
12-16 - Konkurs Piosenki Artystycznej - wstęp wolny    
19 - Hartwig. Wybór imienia - 40-50 zł    
Karolina Cicha + Banda Nella Nebbia + Laureatki Wschodów
21 - Dżem ze Wschodów, czyli wolne granie z Rogerem - wstęp wolny    

Sobota, 21 kwietnia
12-16 - Konkurs Piosenki Artystycznej - wstęp wolny    
18 - Jędrys w Le’Żaku - wstęp wolny    
19 - Dorota Sowa Kuziela i T/Aboret - 15 zł    

Niedziela, 22 kwietnia
15 - Mały Finał: Budyń Julka Tuwima - wstęp wolny    
18 - Finał: Laureaci, Good L.U.C.K. + goście - 40-70 zł

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30