Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

10 kwietnia 2015 r.
8:34
Edytuj ten wpis

Imprezy w piątek w Lublinie. Besides w Graffiti, Dezerter w Zatargu

Wybrane imprezy w piątek 10 kwietnia w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
KONCERT

Besides + Moonglass & Thesis, godz. 19, Klub "Graffiti", Aleja Piłsudskiego 13, bilety 25 zł
Zespół Besides to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów na polskiej scenie post-rockowej. Jego niesamowite, często połączone z wizualizacjami koncerty potrafią wzbudzić w słuchaczach intensywne doznania emocjonalne. Z kolei warszawski kwartet Moonglass został założony m.in. przez muzyków popularnego zespołu Tides From Nebula. Muzycznie zespół porusza się w obszarach szeroko pojętego rocka alternatywnego z subtelnymi elementami elektroniki.

Dezerter + CRUTCHES + [PERU], godz. 20, Kolektyw Zatarg, ul. Piłsudskiego 17, liczba biletów w dniu koncertu: 100
Polski zespół punkrockowy, powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel "Ku przyszłości” (1983), na którym znalazły się cztery utwory, w tym m.in. "Spytaj milicjanta”. Rok później miał miejsce legendarny występ Dezertera na festiwalu w Jarocinie, którego zapis znalazł się na kasecie "Jeszcze żywy człowiek” wydanej przez zespół, wznowionej 30 lat później na kompakcie i winylu. Rok 1987 przyniósł pierwszą długogrającą płytę Dezertera "Underground Out Of Poland” wydaną w USA przez wytwórnię Maximum Rock'-n'Roll, a także album "Kolaboracja”, który ukazał się w Polsce. Był to jeden z nielicznych przypadków w historii socjalistycznej fonografii, gdy ingerencje cenzury zostały zaznaczone charakterystycznymi pikaniami. Wiosną 1988 r. została zarejestrowana "Kolaboracja II”, która trafiła do sklepów dopiero rok później.
WYDARZENIE

Finał XI Wojewódzkiego konkursu literackiego, godz. 11, Wojewódzki Ośrodek Kultury, ul. Dolna Panny Marii 3, wstęp wolny
Finał konkursu jest okazją do spotkania, wzajemnego poznania osiągnięć, inspiracji i wyobraźni. Laureaci po raz pierwszy słyszą najciekawsze, nagrodzone utwory, uczestniczą w promocji wydawnictwa, które sami współtworzą. Dzięki takiej formule wielu z nich chce ponownie uczestniczyć w kolejnych edycjach konkursu. Można powiedzieć, że zwłaszcza młodsi uczestnicy "rosną” razem z konkursem, poszukując nowych tematów i rozwijając swoje uzdolnienia i pasje. Przez lata konkurs wytworzył szczególną atmosferę sprzyjającą potrzebie twórczego pisania. Odbędzie się także otwarcie wystawy archi-walnych afiszy i zdjęć teatralnych.

Teatr Jerzego Grzegorzewskiego, godz. 17, Teatr Stary, Jezuicka 18, wstęp wolny
9 kwietnia 2015 roku minęło 10 lat od śmierci Jerzego Grzegorzewskiego, jednego z ostatnich "wielkich malarzy” w polskim teatrze. Z tej okazji w Teatrze Starym pokażemy film dokumentalny o reżyserze pod tytułem "Skrywana obecność" i kilka telewizyjnych rejestracji jego spektakli - "Tak zwaną ludzkość w obłędzie", "Operetkę"… Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym.
Film: "Skrywana obecność", godz. 17
Teatr telewizji: "Tak zwaną ludzkość w obłędzie", godz. 18.30
Teatr telewizji: "Operetka", godz. 20

SPOTKANIE

Historia literatury – wokół czarnego romantyzmu, godz. 17, Lublin - Frutti di Mare, Czwartaków 4, wstęp wolny
Wykład i dyskusję poświęconą romantyzmowi skupionemu wokół rewolucji i świata grozy, poprowadzi Agnieszka Anna Skawińska – absolwentka filologii polskiej, doktorantka literaturoznawstwa przy Katedrze Literatury Oświecenia i Romantyzmu KUL.
WYSTAWA

”Przegląd wiosenny”, godz. 17, Galeria "Przy Bramie" TPSP, ul. Grodzka 34/36
Wernisaż wystawy członków TPSP pt. "Przegląd wiosenny”. Będzie to wystawa zbiorowa członków zrzeszonych w lubelskim TPSP. Wystawa cykliczna rozpoczynająca cykl wystaw zbiorowych członków Stowarzyszenia. Zostaną zaprezentowane prace o różnorodnej tematyce i technice malarskiej.

”Streets Of London”. Wernisaż wystawy fotografii Grażyny Hankiewicz. godz. 18, Galeria Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, ul. Przechodnia 4, wstęp wolny
"Co można powiedzieć o Londynie, zapytacie? Dla mnie, to przede wszystkim wielobarwny tłum ludzi. Przechadzających się po prostu lub czekających na autobus, spokojnie popijających kawę lub herbatę w kawiarniach lub śpieszących się na spotkanie czy do pracy. Zwyczajnie skupionych na swoim życiu w wielkim mieście. Albo... po prostu zafascynowanych tym miastem jak ja. I chłonących jego szczególny klimat."

”Paulina Litwin - …et nihil humanum…”, godz. 19, Galeria Labirynt 2, Grodzka 3, wstęp wolny
Paulina Litwin realizuje dyplom w pracowni malarstwa pod kierunkiem dr. hab. Mariusza Drzewińskiego na Wydziale Artystycznym UMCS. Wystawa w Galerii Labirynt 2 jest przedpremierową prezentacją wybranych prac dyplomowych artystki. Litwin porusza zagadnienia związane ze strachem przed śmiercią i z oswajaniem jej jako naturalnego zjawiska i porządku rzeczy. Artystka dotyka również problemu ludzkiej hipokryzji, bestialstwa i niewrażliwości, a także bezpośredniej lub pośredniej ingerencji człowieka w środowisko naturalne.
KINO

”Siódmy kontynent”, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
"Siódmy kontynent” powstał pod wpływem notatki prasowej przeczytanej przez reżysera i oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Austrii pod koniec lat 80. Film przedstawia codzienność dobrze sytuowanej rodziny Schoberów: Anny, Georga i ich córki Evi. Przyglądamy się życiu bohaterów przez jeden dzień w trzech następujących po sobie latach. Nie różni się ono od przeciętnego losu mieszkańca Ziemi, aż do momentu kiedy rodzina decyduje się wyjechać na… siódmy kontynent.

TEATR

”Mistrz i Małgorzata”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 32-52 zł.
Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa to powieść z wieloma wątkami, postaciami, mnóstwem pytań i tajemnic, dzieło, do którego bez wątpienia istnieje więcej niż tylko jeden klucz. Takie mieszanie prawdy i fałszu, rzeczywistości i fikcji może (choć nie musi) być działaniem szatańskim, takie mieszanie odbywa się też każdego wieczoru w teatrze. Reżyser Artur Tyszkiewicz postanowił spojrzeć na tekst Bułhakowa właśnie z tak specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (znów dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie.

DLA DZIECI

WARSZTATY

Kreska do kreski, godz. 17, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, opłata 30 zł/miesiąc
Uczestnicy warsztatów uczą się opowiadać ciekawe historie za pomocą symbolicznej kreski. Komiksy powstają pod okiem Macieja Pałki.

TEATR

”Pyza na polskich dróżkach”, godz. 9.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Tytułowa Pyza zabierze dzieciaki na ścieżki, gdzie sama stawia pierwsze kroki i gdzie nasi "tyci-widzowie” mają szansę spotkać bogaty podwórkowy zwierzyniec. Każde spotkanie ze zwierzakiem to jednocześnie spotkanie z ludową piosenką i z polskim folklorem. Wszystko w formie zabawy teatralnej w którym nasi naj-naj-młodsi widzowie i ich rodzice, siedzący wraz z aktorami na scenie mogą wpływać na przebieg i tempo spektaklu.

”Calineczka”, godz. 11, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15, bilety 25/30 zł.
W tajemniczych okolicznościach pojawia się maleńka Calineczka, która staje się radością pewnej starszej Pani. Piękny kwiat nenufaru służy jej za kołyskę, błękitne płatki fiołków zastępują materac, a płatek róży - kołdrę. Marzeniem Calineczki jest kraina elfów, lecz w trakcie swojej podróży, zostaje porwana przez rodzinę muzykujących żab "Trio skrzek”, a następnie trafia do "Rewii szczypawek". W trakcie swojej wędrówki napotyka mysz, kreta i wiele innych ciekawych postaci. Jaki los czeka piękną dziewczynkę, komu przypadnie do gustu?

Pozostałe informacje

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30