Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

11 sierpnia 2011 r.
12:18
Edytuj ten wpis

Jarmark Jagielloński 2011: Stragany, rycerze i kura

0 0 A A

Na Starym Mieście stragany z oryginalnym rękodziełem, na błoniach przed Zamkiem: woje i rycerze. A na klimatycznym dziedzińcu Archiwum Państwowego: kino. Poza tym: warsztaty, spektakle, koncerty i tańce do białego rana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na trzy dni (12-14.08) Stare Miasto i błonia przed Zamkiem opanują kupcy, artyści, rzemieślnicy oraz miłośnicy kultury, tradycji i dobrej zabawy.

– Tegoroczny scenariusz jest imponujący – mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. – Do Lublina przyjedzie cała Polska i świat.

Na straganach, ciasno ustawionych na staromiejskich uliczkach, swoje wyroby będzie sprzedawać 250 rzemieślników, twórców ludowych i artystów. Ukraińcy z Huculszczyzny przywiozą ceramikę i tkaniny, Litwini len i rzeźby, a Białorusini hafty i koronki. Polskę będą reprezentować twórcy od Podhala po Kaszuby, w tym 50 najlepszych artystów ludowych z Lubelszczyzny. Jarmark to w ten weekend z pewnością najlepsze miejsce na zakupy.

Coś dla małych i dużych chłopców

Jarmark Jagielloński chce kontynuować tradycje z XV i XVI wieku, gdy w Lublinie spotykali się kupcy i artyści z Rzeczypospolitej, Europy i Azji. Dlatego lubelski jarmark to nie tylko kolorowe stragany. Uliczkami Starego Miasta przechadza się dwumetrowa złota kura w orszaku mieszczan, rycerzy i kuglarzy. Scena przy placu Po Farze należy do ludowych muzyków. Teatry zapraszają na spektakle do jurty, a na błoniach przed Zamkiem rozbiją się woje i rycerze.

– Po raz pierwszy będzie też możliwość zwiedzania obozowiska rycerzy – mówi Piotr Zieniuk z Warsztatów Kultury.

Podczas dwudniowego turnieju zmierzy się dwustu wojów z Polski i Ukrainy. Najbardziej widowiskowo zapowiada się bitwa o fort (sobota, godz. 18), ale turniej długiego miecza (niedziela, godz. 10), czy pokaz tresury ptaków drapieżnych (niedziela, godz. 11.15), też pewnie zgromadzi niemałą publiczność. Dlatego, by zająć wygodne miejsce, warto przyjść chwilę wcześniej.

Zabawy, gry i warsztaty

Niedaleko rycerzy pojawi się duży namiot na planie koła. To Yurta Nomadów Kultury. Tu zobaczymy spektakle (dla dzieci i dorosłych), tutaj też będzie odbywać się część otwartych dla wszystkich warsztatów. Tańca będą uczyć muzycy z Kwartetu Wiejskiego (sobota, godz. 15), robienia lalek motanek lwowska artystka Tsvitana Mezheva (niedziela, godz. 15), a wycinanek Nina Michajlowa z Białorusi (niedziela, godz. 15).

Coś dla siebie na jarmarku znajdą też dzieci. Podobnie jak przed rokiem na błoniach pojawi się Park Gier i Zabaw Tradycyjnych, gdzie można zagrać w palanta, kiczke, kulotka, ducze, dołek czy krukwie. A członkowie warszawskiego stowarzyszenia "Dom Tańca” zapraszają na "Samograjkę”, czyli ludowe gry i zabawy z muzyką i tańcem na żywo.

Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w warsztatach rzemiosła. Do wyboru m. in.: malowanie na szkle, garncarstwo, przędzenie na kołowrotku, wyplatanie ze słomy, wikliny i siana czy ubijanie masła.
Przez trzy dni po mieście i jarmarku będą też oprowadzać miejscy przewodnicy w strojach z epoki. Na zainteresowanych historią miasta będą czekać o każdej pełnej godzinie (od godz. 11 do 18) przy punkcie informacyjnym na placu Łokietka.

A muzyka gra

Do Lublina zjedzie 400 artystów: od ludowych do współczesnych i awangardowych. Na scenie przy placu Po Farze zagrają m.in. Kapela ze Wsi Warszawa (sobota, godz. 21), godz., czy artyści z projektu R.U.T.A ( m.in. Robert "Robal” Matera z Dezertera, czy Hubert "Spięty” Dobaczewski z Lao Che) – w niedzielę o godzinie 21.

– Szczególnie polecam piątkowy koncert "Weselne szaleństwo”. Andrzej Bieńkowski wcieli się w rolę wodzireja, który wprowadzi nas w poszczególne etapy tradycyjnego wesela – mówi Karolina Waszczuk, koordynator programowy tegorocznej edycji jarmarku. – Warto przyjść też na koncert Pieśni Maryjnych Kapeli Brodów w niedzielę o godz. 17 w bazylice oo. Dominikanów.

Codziennie po godz. 20 rozpoczynają się projekcie w ramach Kina Jarmarkowego (na klimatycznym dziedzińcu Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13). W sobotę spotkanie z reżyserem Andrzejem Różyckim i jego filmami, a w niedzielę projekcja "Dziewcę z Ciortem” Piotra Szulkina i "Igraszki z diabłem” Tadeusza Lisa.

Co jeszcze? Nocne potańcówki z muzyką na żywo. Codziennie po godz. 22 w jurcie na błoniach do tańca będą przygrywać inne ludowe kapele.

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne. Pełen program na www.jarmarkjagiellonski.pl

Pozostałe informacje

Porzuć suszarkę, rozstań się ze starym telefonem. Natura zyska

Porzuć suszarkę, rozstań się ze starym telefonem. Natura zyska

Można je znaleźć przy szkołach, centrach handlowych czy urzędach. Czerwone pojemniki na niewielkie elektroodpady stały się nieodłącznym elementem krajobrazu polskich miast. W Chełmie mieszkańcy mogą korzystać z dwunastu charakterystycznych kontenerów.

Najczęściej stosowane formy zabezpieczeń w magazynach, halach i pomieszczeniach biurowych

Najczęściej stosowane formy zabezpieczeń w magazynach, halach i pomieszczeniach biurowych

Pomieszczenia do przechowywania cennych towarów muszą być bezpieczne. Zagrożenia związane z nieautoryzowanym dostępem, uszkodzeniem mienia czy pożarem mogą doprowadzić do znaczących strat finansowych. Doprowadzają też do niechcianych przerw w działaniach operacyjnych. Przyjrzymy się więc skutecznym formom ochrony mienia i strategicznych materiałów składowanych w magazynach, halach pomieszczeniach biurowych.

Dziś wieczorem rusza sprzedaż karnetów na mecze Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie

Dziś wieczorem rusza sprzedaż karnetów na mecze Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie

Choć do startu PGE Ekstraligi w 2025 roku jeszcze daleko to już dziś wieczorem kibice Orlen Oil Motoru Lublin będą mogli nabywać karnety na nowy sezon. Szykuje się batalia podobna do tej na żużlowym torze, bo ilość wejściówek jest ograniczona, a chętnych na zakup zdecydowanie więcej

Świąteczna magia prezentów – jak wybrać coś wyjątkowego?

Świąteczna magia prezentów – jak wybrać coś wyjątkowego?

Wyobraź sobie poranek wigilijny – choinka rozświetlona ciepłym blaskiem lampek, zapach piernika unoszący się w powietrzu, a pod drzewkiem prezenty, które czekają na rozpakowanie. Właśnie w tej chwili każdy z nas pragnie, aby upominek, który przygotował, był źródłem radości i zaskoczenia. Jak wybrać idealny prezent, który wpisze się w magię tych wyjątkowych chwil?

Producent opakowań foliowych z nadrukiem – 6 powodów, dla których warto wybrać Colormark

Producent opakowań foliowych z nadrukiem – 6 powodów, dla których warto wybrać Colormark

Opakowania foliowe z nadrukiem to nie tylko doskonały sposób na przechowywanie i transport produktów. Mogą one również pełnić funkcję reklamową. Dlaczego warto postawić na opakowania z nadrukiem od Colormark? Jak mogą wpłynąć na Twój biznes? Poznaj najważniejsze argumenty przemawiające za współpracą.

Holland, Tokarczuk, Applebaum - dziś nadanie tytułu honoris causa i pikieta przeciwko
Lublin

Holland, Tokarczuk, Applebaum - dziś nadanie tytułu honoris causa i pikieta przeciwko

Punktualnie o godzinie 11 na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej rozpocznie się uroczystość wręczenia tytułu honoris causa Agnieszce Holland, Oldze Tokarczuk oraz Anne Applebaum. Nie wszyscy jednak są tym faktem zachwyceni.

Padwa Zamość nie zawiodła, AZS AWF Biała Podlaska nie miał szczęścia

Padwa Zamość nie zawiodła, AZS AWF Biała Podlaska nie miał szczęścia

W meczach 10. kolejki KPR Padwa Zamość pokonała Nielbę Wągrowiec, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał różnicą jednej bramki z RAJBUD Stalą Gorzów Wielkopolski.

Spadek pełen niespodzianek. Jak uniknąć dziedziczenia długów?

Spadek pełen niespodzianek. Jak uniknąć dziedziczenia długów?

Zasady dziedziczenia majątku i długów

Kto oprócz banku udziela pożyczek - sprawdzamy alternatywy

Kto oprócz banku udziela pożyczek - sprawdzamy alternatywy

Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z oferty banku, szczególnie w sytuacjach nagłych lub gdy nasza zdolność kredytowa nie spełnia wymagań instytucji bankowych. W takich momentach warto poszukać innych rozwiązań, które oferują rzetelne firmy pożyczkowe. Sprawdźmy, jakie alternatywy dla banków są dostępne na rynku finansowym.

 Black Friday 2024. Największe okazje, których nie możesz przegapić!

Black Friday 2024. Największe okazje, których nie możesz przegapić!

Black Friday to prawdziwe święto zakupowe dla miłośników i miłośniczek obniżek oraz wyprzedaży. Przywędrowało do nas wprost ze Stanów Zjednoczonych i na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych wydarzeń handlowych. W Czarny Piątek organizowane są liczne promocje i wyprzedaże w niemal wszystkich sieciach handlowych na terenie całego kraju. Zastanawiasz się, z których ofert warto skorzystać? Jak nie przegapić największych okazji?

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Najlepiej zarządzane szpitale w naszym regionie. Ranking

Szpitale z Zamościa, Puław, Łęcznej i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group

Dzień Wschodzi: Ofiary przemocy – jak rozpoznać, pomóc i wesprzeć?
film

Dzień Wschodzi: Ofiary przemocy – jak rozpoznać, pomóc i wesprzeć?

W poniedziałkowym odcinku programu Dzień Wschodzi z pytaniem na 6 gościem Katarzyny Nastaj jest psycholog Dorota Dolecka, która odpowiada na istotne pytania dotyczące przemocy w szkołach, rodzinach i społeczności.

Porucznik Mariusz Filip

Zawsze na właściwym torze. Dziś święto kolejarzy

Przypadające dziś, 25 bm., Święto Kolejarza. Porucznik Mariusz Filip, kolejarz, służy w 2 Lubelskiej Brygadzie OT.

Koszykarze Alpaki-Alfachem wraz ze swoimi pociechami

Alpaca Alfachem wygrała V Streetball Lubartów

V Streetball Lubartów był rozgrywany pod patronatem Burmistrza Lubartowa, a także Starosty Lubartowskiego, a jej organizatorem był MKS Lubartów. Zawody odbywały się w pięknej, wyremontowanej hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki.

Remont obejmuje nawierzchnię jezdni wraz z odwodnieniem, od posesji nr 63 do granicy gminy Wólka. Pracami drogowymi objęty zostanie odcinek drogi o długości ok. 915 m
Lublin

Znikną dziury na Pliszczyńskiej

Drogowcy rozpoczęli pierwsze prace drogowej przy budowie chodników i remoncie nawierzchni na ul. Pliszczyńskiej. To jedna z najbardziej dziurawych ulic w mieście.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30