Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

6 czerwca 2014 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Noc Kultury 2014 w Lublinie: Gdzie warto pójśc?

Po raz ósmy centrum Lublina rozkwitnie twórczością artystów. Ale tegoroczna Noc Kultury będzie inna, niż zwykle. Po raz pierwszy imprezy będą skoncentrowane nie na Starym Mieście, ale w jego pobliżu. Wszystko to czeka nas już w nocy z soboty na niedzielę, z 7 na 8 czerwca

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pełny program Nocy Kultury 2014

Wydarzenia mają być skoncentrowane w rejonie al. Unii Lubelskiej, ul. Bernardyńskiej i Zamojskiej. Nic nie zapowiada się na pl. Litewskim. Organizatorzy Nocy Kultury uznali też, że trzeba dać odetchnąć Staremu Miastu i że ze względów bezpieczeństwa nie jest wskazane, by ludzie znów tłoczyli się w "wąskim gardle” Bramy Krakowskiej.

- Często było podkreślane, że tłum, jaki się gromadzi, uniemożliwia kontakt ze sztuką - mówi Dariusz Figura, koordynator tegorocznej Nocy Kultury. - Nowa trasa daje nam dużo więcej możliwości.

Na Starym Mieście będzie tylko jedna scena muzyczna i to niewielka, z muzyką ludową. Stanie na Rynku. Poza tym Noc Kultury ma się rozgrywać też w murach muzeów, galerii, teatrów, Archiwum Państwowego, Bazyliki oo. Dominikanów, Warsztatów Kultury i wybranych lokali gastronomicznych: Między Słowami, U Szewca, Publika i Sielsko Anielsko.

Program został podzielony na kilka sekcji.

Muzyczna bitwa w systemie pucharowym odbędzie się na scenie przy al. Unii Lubelskiej obok ul. Przemysłowej. - To będzie osiem zespołów w czterech parach - zapowiada Rafał Chwała, który w ekipie Nocy Kultury odpowiada za część muzyczną. O tym, kto z bitwy odpadnie, a kto awansuje decydować ma publiczność.

Taką rywalizację podejmą Madvision, Workplace, Komische Pilze, Ancient Aliens, Lolo Ferari, Tak Jest!, Snake's Rib i Phedora. Muzyka rozbrzmiewać ma także przy Pałacu Sobieskich przy ul. Bernardyńskiej, gdzie sceną rządzić ma Gaba Kulka, która przywiozła kilka zespołów, a kilka wybrała z naszej sceny. Natomiast Junior Stress organizuje Strefę Muzyki Ciepłej w browarze.

Będą dwie strefy filmowe. Parking przy al. Unii Lubelskiej zamieni się w kino samochodowe, a dźwięk ma być nadawany do samochodowych radioodbiorników. - Motyw przewodni to kino drogi - mówi Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury. "Do kina” można też wybrać się na zielony skwer między Zamojską a Farbiarską. Do niemego filmu z 1925 r. muzykę na żywo grać mają dzieci. A będą grać na … sprzęcie AGD.

Do browaru można będzie wpaść na gry komputerowe rozgrywane na ścianie, wszystkie napisano specjalnie na Noc Kultury.

Przy ul. Rybnej 4 (okno kawiarni-księgarni Między Słowami) zaczyna się trasa projektu "Miasto złe”. O godz. 19.00, 20.00 i 21.00 będzie tu można zobaczyć film będący zapisem rozmowy z panem Mieczysławem Zychem, lekarzem (rocznik 1926), który przed wojną mieszkał na Starym Mieście. Jego opowieść o życiu podwórek, szewcach, miejscach do tańca, żydowskich domach modlitwy, pokojach z panienkami, piekarniach i wielobarwnym tłumie spacerującym po przedwojennym Rynku będzie wstępem do spaceru.

- Uczestnicy dostaną specjalne wydanie "Odgłosu Lubelskiego”. To przewodnik, w którym będą do wyboru trzy trasy: WYSTĘPEK tuż za rogiem czyli Stare Miasto i okolice; Kalinowszczyzna - ZBRODNIE i WYKROCZENIA; Foksal i ZŁE okolice - wyliczają organizatorzy Janka Kowalska Group. Zapraszają szczególnie na godz. 19.00, bo gościem pierwszego pokazu będzie bohater filmu.
GDZIE?

Wydarzenia odbywać się będą m.in. na Moście Kultury, ul. Zamojskiej 37, terenie przed dawną drukarnią (ul. Zamojska 12), skwerze przy dawnej łaźni Łabędzkich, (ul. Farbiarska 3), w punkcie gastronomicznym Restauracji Etiuda, (skrzyżowanie ul. Przemysłowej i Al. Unii Lubelskiej). Kolejne adresy to m.in. Wojewódzki Ośrodek Kultury, (ul. Dolna Panny Marii 3), Pałac Sobieskich, (ul. Bernadyńska 13) gdzie jest strefa Gaby Kulki. Na Placu Targowym (przy Unii Lubelskiej) ulokowało się kino samochodowe.

Warto zajrzeć do Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12), Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Lublinie (ul. Szewska 2), Lubelskiej Trasy Podziemnej, (ul. Rynek 1), Klasztoru oo. Dominikanów, ul. Złota 9, Żydowskiej Restauracji Mandragora, (ul. Rynek 9) na Błonia pod Zamkiem, Plac po Farze, Między Słowami, (ul. Rybna 4).

CO WYBRAĆ?

godzina 17: WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, (ul. Narutowicza 4) "Noc u Pana Hieronima” - Alicja Barton czyta bajki dla dzieci.
18-22: Błonia pod Zamkiem Lubelskim, Red Bull - Bitwa o schody.
18: Centrum Kultury (ul. Peowiaków) - Wirtualna Kraina ze Snu Alicji - neTTheatre
19: Plac Wolności 4, koncert "W muzyki pięciu liniach” III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej
19: Caritas - Dom Nadziei, (Al. Unii Lubelskiej 15), spektakl teatralny "Spowiedź w Drewnie” Fundacja Teatroterapia Lubelska
19: restauracja Sielsko Anielsko Scena Sielsko Anielsko (Rynek 17) - koncert Zbyszka Kowalczyka
19: Perła - Browary Lubelskie S.A., (ul.Bernardyńska 15) - Noc w Browarze - Love Sen-C Music Sound System i goście Love Sen-C Music Sound System (strefa Juniora Stressa)
19: start: Plac Wolności, spacer "Wolnomularze lubelscy”, Koło Przewodników Miejskich i Terenowych Trasa Nocy Kultury,
19: Archiwum Państwowe (Lublinie, ul. Jezuicka 13) - wystawa "Lublin jakiego już nie ma”.
19: Centrum Kultury, Wirydarz (ul. Peowiaków 12), Instalacja artystyczna "Bombardowanie włóczką”
19.30: Klasztor oo. Dominikanów, (ul. Złota 9), koncert "Vivaldi - 4 pory roku”, Stowarzyszenie Orkiestra Trybunału Koronnego
21.30: Polskie Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2), prezentacja słuchowiska "Miłość, droga pani Schubert”
22: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 (ul.Bernardyńska 14a) - spektakl taneczno-teatralny "Krótka historia żupana i jego pana”, Zespół Tańca Dawnego Belriguardo
0.30: Rider's Pub, (ul. 3 Maja), koncert zespołu Green Asylum

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30