Po raz ósmy centrum Lublina rozkwitnie twórczością artystów. Ale tegoroczna Noc Kultury będzie inna, niż zwykle. Po raz pierwszy imprezy będą skoncentrowane nie na Starym Mieście, ale w jego pobliżu. Wszystko to czeka nas już w nocy z soboty na niedzielę, z 7 na 8 czerwca
Wydarzenia mają być skoncentrowane w rejonie al. Unii Lubelskiej, ul. Bernardyńskiej i Zamojskiej. Nic nie zapowiada się na pl. Litewskim. Organizatorzy Nocy Kultury uznali też, że trzeba dać odetchnąć Staremu Miastu i że ze względów bezpieczeństwa nie jest wskazane, by ludzie znów tłoczyli się w "wąskim gardle” Bramy Krakowskiej.
- Często było podkreślane, że tłum, jaki się gromadzi, uniemożliwia kontakt ze sztuką - mówi Dariusz Figura, koordynator tegorocznej Nocy Kultury. - Nowa trasa daje nam dużo więcej możliwości.
Na Starym Mieście będzie tylko jedna scena muzyczna i to niewielka, z muzyką ludową. Stanie na Rynku. Poza tym Noc Kultury ma się rozgrywać też w murach muzeów, galerii, teatrów, Archiwum Państwowego, Bazyliki oo. Dominikanów, Warsztatów Kultury i wybranych lokali gastronomicznych: Między Słowami, U Szewca, Publika i Sielsko Anielsko.
Program został podzielony na kilka sekcji.
Muzyczna bitwa w systemie pucharowym odbędzie się na scenie przy al. Unii Lubelskiej obok ul. Przemysłowej. - To będzie osiem zespołów w czterech parach - zapowiada Rafał Chwała, który w ekipie Nocy Kultury odpowiada za część muzyczną. O tym, kto z bitwy odpadnie, a kto awansuje decydować ma publiczność.
Taką rywalizację podejmą Madvision, Workplace, Komische Pilze, Ancient Aliens, Lolo Ferari, Tak Jest!, Snake's Rib i Phedora. Muzyka rozbrzmiewać ma także przy Pałacu Sobieskich przy ul. Bernardyńskiej, gdzie sceną rządzić ma Gaba Kulka, która przywiozła kilka zespołów, a kilka wybrała z naszej sceny. Natomiast Junior Stress organizuje Strefę Muzyki Ciepłej w browarze.
Będą dwie strefy filmowe. Parking przy al. Unii Lubelskiej zamieni się w kino samochodowe, a dźwięk ma być nadawany do samochodowych radioodbiorników. - Motyw przewodni to kino drogi - mówi Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury. "Do kina” można też wybrać się na zielony skwer między Zamojską a Farbiarską. Do niemego filmu z 1925 r. muzykę na żywo grać mają dzieci. A będą grać na … sprzęcie AGD.
Do browaru można będzie wpaść na gry komputerowe rozgrywane na ścianie, wszystkie napisano specjalnie na Noc Kultury.
Przy ul. Rybnej 4 (okno kawiarni-księgarni Między Słowami) zaczyna się trasa projektu "Miasto złe”. O godz. 19.00, 20.00 i 21.00 będzie tu można zobaczyć film będący zapisem rozmowy z panem Mieczysławem Zychem, lekarzem (rocznik 1926), który przed wojną mieszkał na Starym Mieście. Jego opowieść o życiu podwórek, szewcach, miejscach do tańca, żydowskich domach modlitwy, pokojach z panienkami, piekarniach i wielobarwnym tłumie spacerującym po przedwojennym Rynku będzie wstępem do spaceru.
- Uczestnicy dostaną specjalne wydanie "Odgłosu Lubelskiego”. To przewodnik, w którym będą do wyboru trzy trasy: WYSTĘPEK tuż za rogiem czyli Stare Miasto i okolice; Kalinowszczyzna - ZBRODNIE i WYKROCZENIA; Foksal i ZŁE okolice - wyliczają organizatorzy Janka Kowalska Group. Zapraszają szczególnie na godz. 19.00, bo gościem pierwszego pokazu będzie bohater filmu.
Wydarzenia odbywać się będą m.in. na Moście Kultury, ul. Zamojskiej 37, terenie przed dawną drukarnią (ul. Zamojska 12), skwerze przy dawnej łaźni Łabędzkich, (ul. Farbiarska 3), w punkcie gastronomicznym Restauracji Etiuda, (skrzyżowanie ul. Przemysłowej i Al. Unii Lubelskiej). Kolejne adresy to m.in. Wojewódzki Ośrodek Kultury, (ul. Dolna Panny Marii 3), Pałac Sobieskich, (ul. Bernadyńska 13) gdzie jest strefa Gaby Kulki. Na Placu Targowym (przy Unii Lubelskiej) ulokowało się kino samochodowe.
Warto zajrzeć do Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12), Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Lublinie (ul. Szewska 2), Lubelskiej Trasy Podziemnej, (ul. Rynek 1), Klasztoru oo. Dominikanów, ul. Złota 9, Żydowskiej Restauracji Mandragora, (ul. Rynek 9) na Błonia pod Zamkiem, Plac po Farze, Między Słowami, (ul. Rybna 4).
CO WYBRAĆ?
godzina 17: WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, (ul. Narutowicza 4) "Noc u Pana Hieronima” - Alicja Barton czyta bajki dla dzieci.
18-22: Błonia pod Zamkiem Lubelskim, Red Bull - Bitwa o schody.
18: Centrum Kultury (ul. Peowiaków) - Wirtualna Kraina ze Snu Alicji - neTTheatre
19: Plac Wolności 4, koncert "W muzyki pięciu liniach” III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej
19: Caritas - Dom Nadziei, (Al. Unii Lubelskiej 15), spektakl teatralny "Spowiedź w Drewnie” Fundacja Teatroterapia Lubelska
19: restauracja Sielsko Anielsko Scena Sielsko Anielsko (Rynek 17) - koncert Zbyszka Kowalczyka
19: Perła - Browary Lubelskie S.A., (ul.Bernardyńska 15) - Noc w Browarze - Love Sen-C Music Sound System i goście Love Sen-C Music Sound System (strefa Juniora Stressa)
19: start: Plac Wolności, spacer "Wolnomularze lubelscy”, Koło Przewodników Miejskich i Terenowych Trasa Nocy Kultury,
19: Archiwum Państwowe (Lublinie, ul. Jezuicka 13) - wystawa "Lublin jakiego już nie ma”.
19: Centrum Kultury, Wirydarz (ul. Peowiaków 12), Instalacja artystyczna "Bombardowanie włóczką”
19.30: Klasztor oo. Dominikanów, (ul. Złota 9), koncert "Vivaldi - 4 pory roku”, Stowarzyszenie Orkiestra Trybunału Koronnego
21.30: Polskie Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2), prezentacja słuchowiska "Miłość, droga pani Schubert”
22: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 (ul.Bernardyńska 14a) - spektakl taneczno-teatralny "Krótka historia żupana i jego pana”, Zespół Tańca Dawnego Belriguardo
0.30: Rider's Pub, (ul. 3 Maja), koncert zespołu Green Asylum