Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

18 maja 2019 r.
10:13

Noc Muzeów 2019: Lublin, Kozłówka, Kazimierz Dolny, Janowiec, Krasnystaw, Puławy [program]

Autor: Zdjęcie autora am
18 maja 2019 17:00
Kaplica św. Trójcy na Zamku Lubelskim
Kaplica św. Trójcy na Zamku Lubelskim

Jak sztuka współczesna to Lublin. Jeśli koncert to Krasnystaw lub Kozłówka. Smaki średniowiecznej kuchni? To w Janowcu. W sobotę Noc Muzeów 2019.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.

Muzycznie

Zgodnie z pierwotnym założeniem zwiedzanie jest darmowe (lub za symboliczną opłatą 1 zł), a oprócz nietypowej pory zwiedzający mogą też liczyć na dodatkowe atrakcje. Tak jest w tym roku np. w Krasnymstawie. Oprócz zwiedzania (od godz. 19), prelekcji i quizu historycznego Muzeum Regionalne zaprasza na koncert Łukasza Jemioły (godz. 21.30).

– Do Krasnegostawu z Lublina jest tylko 60 km – zachęca Marek Majewski, dyrektor placówki.

Muzycznie będzie też w Kozłówce, gdzie „pałacowe wnętrza rozbrzmiewać będą dźwiękami zabytkowych instrumentów muzycznych: pianola i pianomelodikon.

– Nie tylko ja będą grać na pianoli – śmieje się Anna Fic-Lazor, dyrektor muzeum. – Uruchomimy też gramofon, a nastrojowe utwory zagra 17-letnia utalentowana skrzypaczka Alicja Kostrubiec.

W sobotę Pałac Zamoyskich zaprasza w godz. 18-22.

W plenerze

Noc Muzeów w Kazimierzu Dolnym to po raz kolejny okazja, by zaprojektować i samodzielnie wykonać sobie biżuterię.

– Warsztaty złotnicze organizujemy co roku i cieszą się one coraz większa popularnością – podkreśla Magdalena Postępska, zastępca dyr. Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. I zaprasza też do Pałacu Czartoryskich w Puławach i do zamku w Janowcu na spotkanie z archeologią. – Tam od godz. 19 wykłady, oprowadzanie, pokazy i degustacja słowiańskiej kuchni. W glinianym ranku będziemy gotować żur i soczewicę. Może pokaże się też Czarna Dama?

A co wydarzy się w pobliskim Nałęczowie? Muzeum Stefana Żeromskiego zaprasza na wspólne czytanie opowiadania „Wszystko i nic”, a Muzeum Bolesław Prusa na kino pod chmurką (filmy i reportaże poświęcone muzeum).

Inna plenerowa propozycja to wizyta w lubelskim skansenie. Muzeum Wsi Lubelskiej najwięcej atrakcji zaplanowało na noc z piątku na sobotę, ale zaprasza także dzisiaj. Za to czasu na nocne zwiedzanie jest niewiele: tylko od godz. 18 do 20.

– W chatkach, dworach i kościołach będą czekali nasi pracownicy w strojach z epoki, którzy opowiedzą o eksponatach – zapowiada Bogna Bender-Motyka, nowa dyrektor muzeum.

Atrakcyjnie zapowiada się też noc w Ogrodzie Botanicznym UMCS. O godz. 17 rozpocznie się spacer zakończony ogniskiem i pieczonymi ziemniakami (start przy wejściu od ul. Willowej). Obowiązują zapisy (tel. 81-743-49-00, www.plantday.com.pl).

Ze sztuką współczesną

Kto tę noc zamierza spędzić w Lublinie do wyboru ma kilka propozycji. Galeria Biała w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zaprasza na wystawę „Kojarz kolaż”. W salach galerii prace prezentuje 21 artystów.

– To niezwykle nasycona wystawa. Są konteksty społeczne, religijne, mentalne. A wisienką na torcie jest 25 wyklejanek Wisławy Szymborskiej – mówi Anna Nawrot z Galerii Białej.

Czasu na oglądanie nie jest wiele: od godz. 19 do 21, ale kto nie zdąży zobaczyć wszystkiego zawsze może wrócić. Wstęp do galerii zawsze jest bezpłatny.

Dłużej, bo do północy, na wszystkich ciekawych sztuki współczesnej czeka Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5). Tam, o godz. 18 wernisaż wystawy interaktywnej dla dzieci. – „Brzuchomówca i milczące obrazy” to rodzaj zmysłowego eksperymentu – zapowiada galeria. – To dzieci będą nadawać treść pracom, samodzielnie je interpretując. Okaże się, że pozornie nieme dzieła sztuki, mają dużo do powiedzenia.

Dla starszych wiekiem galeria ma tego dnia jeszcze dwie propozycje. To ekspozycja „Ruiny moich marzeń” Marty Kreślak, wykład Kuby Szredera z warszawskiej ASP (godz. 20), a także wystawa „the empty room of night” Mateusza Choróbskiego w drugiej siedzibie galerii - ul. Grodzka 3.

Zamek w remoncie

W tym roku (trwa remont) nie będzie można zwiedzać ekspozycji na Zamku Lubelskim. Wejść będzie można tylko do kaplicy i na donżon (od godz. 18).

– Muzeum zamyka się o północy, ostatnie wejście do kaplicy zaplanowano o godz. 23.30 – zapowiada Katarzyna Mieczkowska, dyrektor muzeum. I zaprasza także do Muzeum Józefa Czechowicza (na oglądanie pamiątek po Józefie Łobodowskim), na Bramę Krakowską (warsztaty dla dzieci i wykład), do Dworku Wincentego Pola (na wystawę porcelany), Muzeum pod Zegarem (na oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej). Wszędzie tam zwiedzanie zakończy się o godz. 23. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28