Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

18 maja 2019 r.
10:13

Noc Muzeów 2019: Lublin, Kozłówka, Kazimierz Dolny, Janowiec, Krasnystaw, Puławy [program]

Autor: Zdjęcie autora am
18 maja 2019 17:00
Kaplica św. Trójcy na Zamku Lubelskim
Kaplica św. Trójcy na Zamku Lubelskim

Jak sztuka współczesna to Lublin. Jeśli koncert to Krasnystaw lub Kozłówka. Smaki średniowiecznej kuchni? To w Janowcu. W sobotę Noc Muzeów 2019.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.

Muzycznie

Zgodnie z pierwotnym założeniem zwiedzanie jest darmowe (lub za symboliczną opłatą 1 zł), a oprócz nietypowej pory zwiedzający mogą też liczyć na dodatkowe atrakcje. Tak jest w tym roku np. w Krasnymstawie. Oprócz zwiedzania (od godz. 19), prelekcji i quizu historycznego Muzeum Regionalne zaprasza na koncert Łukasza Jemioły (godz. 21.30).

– Do Krasnegostawu z Lublina jest tylko 60 km – zachęca Marek Majewski, dyrektor placówki.

Muzycznie będzie też w Kozłówce, gdzie „pałacowe wnętrza rozbrzmiewać będą dźwiękami zabytkowych instrumentów muzycznych: pianola i pianomelodikon.

– Nie tylko ja będą grać na pianoli – śmieje się Anna Fic-Lazor, dyrektor muzeum. – Uruchomimy też gramofon, a nastrojowe utwory zagra 17-letnia utalentowana skrzypaczka Alicja Kostrubiec.

W sobotę Pałac Zamoyskich zaprasza w godz. 18-22.

W plenerze

Noc Muzeów w Kazimierzu Dolnym to po raz kolejny okazja, by zaprojektować i samodzielnie wykonać sobie biżuterię.

– Warsztaty złotnicze organizujemy co roku i cieszą się one coraz większa popularnością – podkreśla Magdalena Postępska, zastępca dyr. Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. I zaprasza też do Pałacu Czartoryskich w Puławach i do zamku w Janowcu na spotkanie z archeologią. – Tam od godz. 19 wykłady, oprowadzanie, pokazy i degustacja słowiańskiej kuchni. W glinianym ranku będziemy gotować żur i soczewicę. Może pokaże się też Czarna Dama?

A co wydarzy się w pobliskim Nałęczowie? Muzeum Stefana Żeromskiego zaprasza na wspólne czytanie opowiadania „Wszystko i nic”, a Muzeum Bolesław Prusa na kino pod chmurką (filmy i reportaże poświęcone muzeum).

Inna plenerowa propozycja to wizyta w lubelskim skansenie. Muzeum Wsi Lubelskiej najwięcej atrakcji zaplanowało na noc z piątku na sobotę, ale zaprasza także dzisiaj. Za to czasu na nocne zwiedzanie jest niewiele: tylko od godz. 18 do 20.

– W chatkach, dworach i kościołach będą czekali nasi pracownicy w strojach z epoki, którzy opowiedzą o eksponatach – zapowiada Bogna Bender-Motyka, nowa dyrektor muzeum.

Atrakcyjnie zapowiada się też noc w Ogrodzie Botanicznym UMCS. O godz. 17 rozpocznie się spacer zakończony ogniskiem i pieczonymi ziemniakami (start przy wejściu od ul. Willowej). Obowiązują zapisy (tel. 81-743-49-00, www.plantday.com.pl).

Ze sztuką współczesną

Kto tę noc zamierza spędzić w Lublinie do wyboru ma kilka propozycji. Galeria Biała w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zaprasza na wystawę „Kojarz kolaż”. W salach galerii prace prezentuje 21 artystów.

– To niezwykle nasycona wystawa. Są konteksty społeczne, religijne, mentalne. A wisienką na torcie jest 25 wyklejanek Wisławy Szymborskiej – mówi Anna Nawrot z Galerii Białej.

Czasu na oglądanie nie jest wiele: od godz. 19 do 21, ale kto nie zdąży zobaczyć wszystkiego zawsze może wrócić. Wstęp do galerii zawsze jest bezpłatny.

Dłużej, bo do północy, na wszystkich ciekawych sztuki współczesnej czeka Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5). Tam, o godz. 18 wernisaż wystawy interaktywnej dla dzieci. – „Brzuchomówca i milczące obrazy” to rodzaj zmysłowego eksperymentu – zapowiada galeria. – To dzieci będą nadawać treść pracom, samodzielnie je interpretując. Okaże się, że pozornie nieme dzieła sztuki, mają dużo do powiedzenia.

Dla starszych wiekiem galeria ma tego dnia jeszcze dwie propozycje. To ekspozycja „Ruiny moich marzeń” Marty Kreślak, wykład Kuby Szredera z warszawskiej ASP (godz. 20), a także wystawa „the empty room of night” Mateusza Choróbskiego w drugiej siedzibie galerii - ul. Grodzka 3.

Zamek w remoncie

W tym roku (trwa remont) nie będzie można zwiedzać ekspozycji na Zamku Lubelskim. Wejść będzie można tylko do kaplicy i na donżon (od godz. 18).

– Muzeum zamyka się o północy, ostatnie wejście do kaplicy zaplanowano o godz. 23.30 – zapowiada Katarzyna Mieczkowska, dyrektor muzeum. I zaprasza także do Muzeum Józefa Czechowicza (na oglądanie pamiątek po Józefie Łobodowskim), na Bramę Krakowską (warsztaty dla dzieci i wykład), do Dworku Wincentego Pola (na wystawę porcelany), Muzeum pod Zegarem (na oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej). Wszędzie tam zwiedzanie zakończy się o godz. 23. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30