Jak sztuka współczesna to Lublin. Jeśli koncert to Krasnystaw lub Kozłówka. Smaki średniowiecznej kuchni? To w Janowcu. W sobotę Noc Muzeów 2019.
Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.
Muzycznie
Zgodnie z pierwotnym założeniem zwiedzanie jest darmowe (lub za symboliczną opłatą 1 zł), a oprócz nietypowej pory zwiedzający mogą też liczyć na dodatkowe atrakcje. Tak jest w tym roku np. w Krasnymstawie. Oprócz zwiedzania (od godz. 19), prelekcji i quizu historycznego Muzeum Regionalne zaprasza na koncert Łukasza Jemioły (godz. 21.30).
– Do Krasnegostawu z Lublina jest tylko 60 km – zachęca Marek Majewski, dyrektor placówki.
Muzycznie będzie też w Kozłówce, gdzie „pałacowe wnętrza rozbrzmiewać będą dźwiękami zabytkowych instrumentów muzycznych: pianola i pianomelodikon.
– Nie tylko ja będą grać na pianoli – śmieje się Anna Fic-Lazor, dyrektor muzeum. – Uruchomimy też gramofon, a nastrojowe utwory zagra 17-letnia utalentowana skrzypaczka Alicja Kostrubiec.
W sobotę Pałac Zamoyskich zaprasza w godz. 18-22.
W plenerze
Noc Muzeów w Kazimierzu Dolnym to po raz kolejny okazja, by zaprojektować i samodzielnie wykonać sobie biżuterię.
– Warsztaty złotnicze organizujemy co roku i cieszą się one coraz większa popularnością – podkreśla Magdalena Postępska, zastępca dyr. Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. I zaprasza też do Pałacu Czartoryskich w Puławach i do zamku w Janowcu na spotkanie z archeologią. – Tam od godz. 19 wykłady, oprowadzanie, pokazy i degustacja słowiańskiej kuchni. W glinianym ranku będziemy gotować żur i soczewicę. Może pokaże się też Czarna Dama?
A co wydarzy się w pobliskim Nałęczowie? Muzeum Stefana Żeromskiego zaprasza na wspólne czytanie opowiadania „Wszystko i nic”, a Muzeum Bolesław Prusa na kino pod chmurką (filmy i reportaże poświęcone muzeum).
Inna plenerowa propozycja to wizyta w lubelskim skansenie. Muzeum Wsi Lubelskiej najwięcej atrakcji zaplanowało na noc z piątku na sobotę, ale zaprasza także dzisiaj. Za to czasu na nocne zwiedzanie jest niewiele: tylko od godz. 18 do 20.
– W chatkach, dworach i kościołach będą czekali nasi pracownicy w strojach z epoki, którzy opowiedzą o eksponatach – zapowiada Bogna Bender-Motyka, nowa dyrektor muzeum.
Atrakcyjnie zapowiada się też noc w Ogrodzie Botanicznym UMCS. O godz. 17 rozpocznie się spacer zakończony ogniskiem i pieczonymi ziemniakami (start przy wejściu od ul. Willowej). Obowiązują zapisy (tel. 81-743-49-00, www.plantday.com.pl).
Ze sztuką współczesną
Kto tę noc zamierza spędzić w Lublinie do wyboru ma kilka propozycji. Galeria Biała w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zaprasza na wystawę „Kojarz kolaż”. W salach galerii prace prezentuje 21 artystów.
– To niezwykle nasycona wystawa. Są konteksty społeczne, religijne, mentalne. A wisienką na torcie jest 25 wyklejanek Wisławy Szymborskiej – mówi Anna Nawrot z Galerii Białej.
Czasu na oglądanie nie jest wiele: od godz. 19 do 21, ale kto nie zdąży zobaczyć wszystkiego zawsze może wrócić. Wstęp do galerii zawsze jest bezpłatny.
Dłużej, bo do północy, na wszystkich ciekawych sztuki współczesnej czeka Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5). Tam, o godz. 18 wernisaż wystawy interaktywnej dla dzieci. – „Brzuchomówca i milczące obrazy” to rodzaj zmysłowego eksperymentu – zapowiada galeria. – To dzieci będą nadawać treść pracom, samodzielnie je interpretując. Okaże się, że pozornie nieme dzieła sztuki, mają dużo do powiedzenia.
Dla starszych wiekiem galeria ma tego dnia jeszcze dwie propozycje. To ekspozycja „Ruiny moich marzeń” Marty Kreślak, wykład Kuby Szredera z warszawskiej ASP (godz. 20), a także wystawa „the empty room of night” Mateusza Choróbskiego w drugiej siedzibie galerii - ul. Grodzka 3.
Zamek w remoncie
W tym roku (trwa remont) nie będzie można zwiedzać ekspozycji na Zamku Lubelskim. Wejść będzie można tylko do kaplicy i na donżon (od godz. 18).
– Muzeum zamyka się o północy, ostatnie wejście do kaplicy zaplanowano o godz. 23.30 – zapowiada Katarzyna Mieczkowska, dyrektor muzeum. I zaprasza także do Muzeum Józefa Czechowicza (na oglądanie pamiątek po Józefie Łobodowskim), na Bramę Krakowską (warsztaty dla dzieci i wykład), do Dworku Wincentego Pola (na wystawę porcelany), Muzeum pod Zegarem (na oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej). Wszędzie tam zwiedzanie zakończy się o godz. 23.