Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

8 lipca 2015 r.
8:38

Wydarzenia i imprezy w środę w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
Wystawa Armenian Genocide of 1915
Wystawa Armenian Genocide of 1915

Wybrane wydarzenia i imprezy kulturalne w środę w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

WYDARZENIE

Inne Brzmienia: Słowobranie, godz. 12, Błonia pod Zamkiem, Lublin - Klub festiwalowy, wstęp wolny

Kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Zgromadzona literatura dostępna będzie do kupienia i/lub przeczytania na miejscu.

Lubelski Lipiec 1980-2015, godz. 12, przestrzeń miasta

Teatr NN przygotował działania przypominające wydarzenia związane z Lubelskim Lipcem 1980. Twórcy zamierzają zebrać od mieszkańców odpowiedź na pytanie: Czym dla Ciebie jest wolność? Na tę okazję powstał okolicznościowy komiks.

Spotkanie „Odejścia. Pomiędzy buntem a polityką”, godz. 18, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny

W rozmowie udział wezmą: Petr Janyška, Andrzej Sławomir Jagodziński, Izabela Cywińska. Prowadzący: Tomasz Dostatni OP.

Koncert Grzegorz Karnas Trio & Elchin Shirinoff, godz. 19, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny

Jeden z najoryginalniejszych polskich wokalistów jazzowych – Grzegorz Karnas zaprasza do współpracy wybitnego, azerskiego pianistę Elchina Shirinova. Shirinov ma dziś w Azerbejdżanie status prawdziwej gwiazdy. Ten niezwykły wirtuoz fortepianu na co dzień jest jednym z filarów azerskiej orkiestry narodowej, ma też na koncie udział w wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie. Jego gra w połączeniu z charyzmą i nieprzeciętnymi możliwościami wokalnymi Karnasa tworzą znakomity, pozostający na długo w pamięci efekt.

Koncert: „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu…”, godz. 19, Kościół pw. Świętej Rodziny, Al. Jana Pawła II 11

Jerzy Zelnik – aktor, Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały/Ukraina, Robert Grudzień – organy, fortepian.

Inne Brzmienia: Koncert Nevypar Kovatjezd, godz. 20.30, Błonia pod Zamkiem - Scena pod namiotem, wstęp wolny

Czeska, mocno rock’n’rollowa załoga z miasta Louny. Artyści czerpią pełnymi garściami z muzycznej tradycji lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, głownie tej amerykańskiej, ale nie tylko. W utworach Nevypar Kovatjezd możemy więc usłyszeć brzmienia art rockowe, psychodeliczne, glam rockowe, ale także nawiązania do funky, folku czy „brudnego” gitarowego grania na wzór Jimmy’ego Hendricksa czy The Who. Ich koncerty to solidna dawka rock’n’rolla w najlepszym tego słowa znaczeniu, wzbogacona o element słowiańskiej duszy.

Inne Brzmienia: Koncert DG 307, godz. 22, Błonia pod Zamkiem - Scena pod namiotem, wstęp wolny

Jedna z największych legend czeskiej kultury alternatywnej. Formacja założona w Pradze przez poetę Pavla Zajicka i basistę Milana Hlavse (związanego również z Plastic People of the Universe). W burzliwych latach siedemdziesiątych DG 307 stało się symbolem wolnej myśli, swobodnej ekspresji twórczej i antysystemowego przekazu. Rosnąca popularność grupy sprowadziła na artystów represje ze strony władz.

Inne Brzmienia: Koncert Atomic Simao, godz. 23.45, Błonia pod Zamkiem - Klub Festiwalowy, wstęp wolny

Pochodząca z Kijowa formacja to dziś jedna z największych nadziei ukraińskiej sceny offowej. Artyści w przemyślany i ciekawy sposób łączą jazzowe tematy z ekspresją improwizacji, rockowym zacięciem, dynamiką muzyki funky oraz elektronicznym brzmieniem. Gatunki w jakich się poruszają to m.in. acid jazz, space rock czy psychedelic. Ich kompozycje i sposób grania przywołują od razu pozytywne skojarzenia z dokonaniami Cinematic Orchestra czy Tortoise, a jeśli porównać ich do polskich artystów, najbliżej im do stylu Contemporary Noise Sextet.

KINO

„Odejście”, godz. 16, Teatr Stary, ul. ul. Jezuicka 18, wstęp wolny

Fabuła filmu opowiada historię doktora Viléma Riegera, który przez wiele lat pełnił funkcję kanclerza. Teraz odchodzi ze stanowiska, ale wewnętrznie nie umie sobie z tym poradzić. Stara się tego nie okazywać, ale jego świat się zawalił. Musi wyprowadzić się z rządowej willi, która z biegiem lat stała się jego domem oraz uporać się z oddzieleniem rzeczy służbowych od prywatnych. Najgorsze jest jednak przyglądanie się rozpadowi swojego otoczenia. Rieger uświadamia sobie, jak mało wiedział o ludziach, z którymi spędził ostatnie lata.

„Cannibal! The Musical”, godz. 21.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Grupę górników dotyka tragedia podczas długiej i trudnej wędrówki w poszukiwaniu złota. Z czasem jeden z bohaterów zostaje oskarżony o kanibalizm. Ogromny atut filmu to niewiarygodnie wręcz absurdalna fabuła. Ten jedyny w swoim rodzaju musical stworzyli twórcy serialu South Park, w głównej roli sam Trey Parker.

Inne Brzmienia: „Paradjanov”, godz. 22, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1, wstęp wolny

Film opowiada o Siergieju Paradżanowie, ormiańskim reżyserze, geniuszu i prowokatorze. Tworzone przez niego filmy przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Jednak jego reżyserska odwaga i bezkompromisowość nie podobały się władzom radzieckim, dlatego wiele lat spędził w więzieniu i areszcie domowym. Film opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia Paradżanowa.

WYSTAWA

„EASTREET VOL. 3”, godz. 11, Stare Miasto, wstęp wolny

Kolejna edycja jedynej na świecie tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Intencją organizatorów jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Stawiają m.in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się „pod powierzchnią” codzienności.

„Armenian Genocide of 1915”, godz. 11, Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

Wystawa plakatów powstałych w ramach projektu Armenian Genocide of 1915 in Contemporary Graphic and Art Posters 2001-2015 - międzynarodowej inicjatywy, która w formie konkursu graficznego na plakat upamiętniający ludobójstwo popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915–1917, skupia artystów z różnych krajów.

„Magiczny świat Bohumila Hrabala”, godz. 12, klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny

Ladislav Michálek niezaprzeczalnie należy do grona „czułych barbarzyńców“ skupionych wokół pisarza Bohumila Hrabala i jego Grobli Wieczności, jak zwykł Hrabal nazywać tylne skrzydło swojego domu na ulicy Na Hrázi (Na Grobli) w Pradze-Libni.

Inne Brzmienia: „Re-lokacje”, godz. 18, Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9, wstęp wolny

Tytuł wystawy odnosi się do przemieszczeń obiektów muzealnych, a także zmiennych tropów artystycznych, związanych z kategorią pejzażu i miejsca. Pokazuje przekształcenia konwencji obrazowych i trwałość toposów artystycznych. Obejmuje zarówno dzieła sztuki nowoczesnej, jak i współczesnej, podnosząc problem wyobrażeń pejzażowych w kontekście sztuki XIX, XX i XXI wieku. Prezentują zarazem zakres odniesień do tematu miejsca, swojskości, ale i imaginacji, fantazji.

WARSZTATY

Inne Brzmienia: Małe Inne Brzmienia, godz. 11, MDK Pod Akacją w Lublinie, ul. Grodzka 11, wstęp wolny

Zrób klip – warsztaty, podczas których powstanie teledysk do nagranej wcześniej piosenki. Grupa pod okiem doświadczonego reżysera będzie pracowała nad całością projektu: tematem, wykonaniem zdjęć, wyborem materiału filmowego, montażem. Uczestnicy odbędą szkolenie z zakresu obsługi sprzętu, poznają podstawy filmowania (spotkanie z kamerzystą), zasad i technik montażu (spotkanie i praca z montażystą).

Wakacje z Brzechwą, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Czytelnia Dramatu Dzieciom oraz Karuzela Sztuki zapraszają dzieci w wieku 6-13 lat na pilotażowe zajęcia warsztatowe z cyklu „Od baśni do baśni. Wakacje z Brzechwą”. Performatywne czytanie wybitnej, humorystycznej baśni „Przygody Lisa Witalisa” stanie się punktem wyjścia dla niecodziennych warsztatów twórczych. Zwieńczeniem zajęć będzie wystawa prac w filii biblioteki im. H. Łopacińskiego w Centrum Kultury w Lublinie. Zajęcia są wspólną inicjatywą Czytelni Dramatu i Karuzeli Sztuki.

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

W piątkowy wieczór szczypiornistki PGE MKS FunFloor pokonały Energę Start Elbląg

Mający jeszcze cień szansy na ligowe podium zespół Energi Start Elbląg jawił się jako drużyna, która może sprawić problemy PGE MKS FunFloor Lublin.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30