W środę, czwartek i piątek (15-17.10) w prywatnym mieszkaniu. A w piątek spotkanie "GośćInność. Gość. Inny w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin.
15.10.2014 (środa) godz. 17.00 i 19.00
16.10.2014 (czwartek) godz. 16.00 i 18.00
17.10.2014 (piątek) godz. 17.00
Konieczna rezerwacja jednego z pięciu wyżej podanych terminów.
Wstęp wolny po telefonicznej rezerwacji miejsca lub odbiorze wejściówki w DDK "Węglin”
rezerwacja: 81 466 59 15 / l.franczak@ddkweglin.pl
SPOTKANIE OTWARTE "GośćInność. Gość. Inny”
17.10.2014 (piątek) godz. 19.30
Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin”,
ul. Judyma 2a, wstęp wolny
O Projekcie "Pobyt tolerowany. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych”
"POBYT TOLEROWANY” - (termin prawny) forma ochrony, dzięki której cudzoziemiec, któremu odmówiono nadania statusu uchodźcy, może legalnie przebywać na terytorium obcego państwa.
Projekt "Pobyt tolerowany. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych” zakłada udział w dyskusji wokół tematu uchodźstwa i imigracji; konfrontuje uczestników z 4 miast (Legnicy, Poznania, Bytomia, Lublina) poprzez działania z pojęciem gościnności. Projekt powstał w wyniku kilkumiesięcznego procesu prowadzonego z inicjatywy Centrum Kultury Niezależnej Teatr Szwalnia w Łodzi oraz Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie. Premierowe prezentacje samej akcji odbyły się w marcu 2013 w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru w Łodzi i spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Na proces ten złożyły się prace badawcze pozwalające zapoznać się z sytuacją uchodźców w Polsce; spotkania, zajęcia i warsztaty dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Grotnikach k/Łodzi oraz wielokrotne spotkania z pewną rodziną czeczeńskich uchodźców, przebywającą na terenie naszego kraju na mocy pobytu tolerowanego. Doświadczenie mówienia o problemach niewygodnych, niski stan wiedzy o problemie uchodźstwa spowodował potrzebę zbudowania komplementarnego projektu edukacyjno-kulturalnego, który łączy działania poznawcze z praktyką. W ramach projektu odbędą się warsztaty dla młodzieży "INNI SĄ W NAS”, warsztaty dla seniorów "OBCE SMAKI”, akcja "POBYT TOLEROWANY” i otwarte spotkanie "GOŚCINNOSĆ. GOŚĆ, INNY”.
W Lublinie akcja prezentowana jest w ramach Projektu "Nowy dom” opowiadającego o dzielnicy Węglin i o jej architekturze. W dniach 14-17.10 przygotowaliśmy cykl działań, których istotną częścią jest akcja teatralna, odbywająca się w jednym z prywatnych mieszkań na Węglinie oraz spotkanie dotyczące tematyki uchodźczej.
O Projekcie "Nowy dom”
Projekt "Nowy dom” opowiada o dzielnicy Węglin i o jej architekturze. Ma za zadanie zebranie doświadczeń związanych z powstawaniem dzielnicy w kontekście architektonicznym i tożsamościowym. Za pomocą dyskusji, warsztatów i interdyscyplinarnych prezentacji w obrębie przestrzeni wspólnej i prywatnej przedstawia oraz poddaje swego rodzaju ewaluacji ostatnie 56 lat. Skupiając się na Węglinie przechodzi od planu ogólnego, wizerunku dzielnicy, jej architektury, do szczegółowego, opowieści ludzi ją budujących, opracowując archiwa fotograficzne i osobiste opowieści mieszkańców. W ramach projektu odbędą się spotkania i warsztaty (m.in. z Fundacją Archeologia Fotografii, grupą Ekologie Miejskie z Muzeum Sztuki w Łodzi, włoskim architektem Carlo Venegonim), wystawy archiwów mieszkańców w Kiosku ze Sztuką, wystawa w przestrzeni dzielnicy (wśród zaproszonych artystów są m.in. Ania Witkowska, Adam Witkowski, Jaśmina Wójcik, Marcin Dymiter, Kamil Stańczak, Weronika Lewandowska), spektakl/instalacja w jednym z prywatnych mieszkań (w reżyserii Weroniki Fibich z Teatru Kana). Na koniec wydanie alternatywnego przewodnika po dzielnicy, podsumowującego doświadczenia projektu w formie publikacji z mapą. Pomysłodawcą i kuratorem projektu jest Ludomir Franczak.