W poniedziałek, 22 sierpnia, niezwykła akcja uliczna na Kowalskiej 4 i otwarcie wystawy. Nawet, jeśli nie lubisz fotografii – nie przegap!
W niedzielę o godz. 17. przed Ratuszem spotkają się uczestnicy akcji O-TWÓRZ LUBLIN! – fotografowanie Lublina aparatami otworkowymi. Każdy kto się zarejestrował (zgłoś swój udział we flashmobie: openlublin@gmail.com) dostanie aparat otworkowy, który złoży własnoręcznie i pójdzie z innymi uczestnikami akcji na ul. Kowalską, by jak Kiełsznia kilkadziesiąt lat wcześniej – zarejestrować nią dom po domu, brama po bramie.
W poniedziałek, 22 sierpnia, 100. urodziny fotografa wracają na ul. Kowalską. O godz. 15 zacznie się performance. Uczniowie z II LO im. Zamojskiego odtworzą jedno ze zdjęć Kiełszni. Kowalska 4 na chwile wróci w czasy przedwojenne. Kamienica zyska stare szyldy, licealiści przebiorą się w stroje z epoki.
Trwająca około 10 minut akcja jest przygotowywana od tygodni. Nawet ma tam pachnieć jak w żydowskiej dzielnicy z ubiegłego wieku. – Pieczemy z koleżanka bajgle, będą kiszone jabłka, a ja robię makagigi – wylicza Beata Szczerbińska, która uczy wiedzy o kulturze w II LO. Z polonistką i uczniami bierze udział w projekcie.
O godz. 16 akcja przenosi się do Bramy Grodzkiej. Tam multimedialna projekcja zdjęć inspirowanych fotografiami Stefana Kiełszni. A o godz. 18 w Galerii Teatru NN (ul. Grodzka 34) otwarcie wystawy „Stoffe aus Lublin/Bławatne z Lublina. running/Lubartowska”. Ulrike Grossarth – Stefan Kiełsznia. Prace Grossarth już można oglądać w witrynach sklepów i w jesziwie przy ul. Lubartowskiej 85.
Adresy: „Sklep pszczelarsko-spożywczy” (ul. Kowalska 14); Izba Pamięci Żydów Lubelskich (ul. Lubartowska 8); sklep „Artykuły obuwnicze i szewskie” (ul. Lubartowska 29); sklep „MIX – Tania Odzież” (ul. Lubartowska 33); sklep „Moda Męska” (ul. Lubartowska 37), zakład zegarmistrzowski (ul. Lubartowska 49). Będą tam do 15 września.