Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

15 marca 2017 r.
17:29

Fotograf, kronikarz, kolekcjoner. Promocja książki o Mikołaju Spózie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A

„Mikołaj Spóz - człowiek zwyczajny i niezwykły” – tak brzmi tytuł książki Barbary Miluskiej poświęconej życiu i twórczości wybitnego puławskiego regionalisty i historyka, Mikołaja Spóza. Dzisiaj o godz. 16 w Pałacu Czartoryskich uroczysta prezentacja książki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmarły przed dwoma laty Mikołaj Spóz był autorem niezapomnianych reportaży poświęconych Puławom, miastu które kochał szczególnie. Był wielkim pasjonatem historii oraz kronikarzem, fotografem i kolekcjonerem. Przez wiele lat współpracował z Dziennikiem Wschodnim i tygodnikiem Teraz Puławy, na łamach którego wspólnie z Marią Dobosiewicz opowiadał o Puławach, ich historii oraz ludziach z nimi związanych.

– Nie lubił pisać, ale kochał opowiadać o swojej ziemi, był niezrównanym gawędziarzem – mówi Barbara Miluska, autorka biografii Mikołaja Spóza. – On kreślił tło, inspirował, opowiadał, a pani Maria nadawała temu literacki kształt. W ten sposób powstawały perełki, które do dziś cieszą się olbrzymią popularnością wśród czytelników – dodaje.

Barbara Miluska przez wiele lat współpracowała z panem Mikołajem w puławskim Muzeum Oświatowym. – To mnie zobligowało do przedstawienia jego sylwetki i działalności. Był wyjątkowym człowiekiem, do czego nawiązuje tytuł mojej książki – twierdzi autorka. Zbieranie materiałów i konstruowanie treści publikacji trwało dwa lata. – To była ciężka praca, ponieważ trzeba było zebrać materiał od rodziny Spóza, która jest rozproszona po świecie. Córka mieszka w Turcji, wnuczka w Düsseldorfie, drugi wnuk w Gdyni. Trudno było do niektórych dotrzeć, ale powoli wszystko się udało, a książka nabierała kształtu.

Licząca sobie blisko 250 stron monografia powstała w celu uczczenia pamięci oraz udokumentowania licznych dokonań Mikołaja Spóza. Książka zawiera szeroki kontekst historyczny, regionalny i literacki (autorka włączyła do niej także wiersze, dzięki którym udało się jeszcze lepiej zobrazować postać Spóza). W publikacji znajdują się również zdjęcia z młodości puławskiego historyka. Książka ma odwróconą strukturę i opiera się na retrospekcji. – Zaczęłam od momentu pogrzebu Mikołaja Spóza, a następnie wracam do ukazania ulicy Kazimierskiej oraz istniejącego do dziś domu, jego niebanalnego wnętrza przypominającego muzeum – opowiada pani Miluska. – Spóz posiadał olbrzymią kolekcję wielu ciekawych przedmiotów, wśród nich tysiące fotografii, których nie potrafił uporządkować – zauważa autorka.

Spóz był członkiem Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych. Organizował wiele interesujących wystaw zarówno w Muzeum Oświatowym, jak i w Centralnej Bibliotece Rolniczej czy Domu Chemika. Posiadał także olbrzymie zasługi dla Cmentarza Włostowickiego, jednego z najstarszych w Polsce i Europie. Mikołaj Spóz odszedł w styczniu 2015 roku w wieku 83 lat.
W ostatnim rozdziale książki znalazły się wypowiedzi puławian o Mikołaju Spózie. Autorka biografii przeprowadziła wywiady z 76 osobami, wśród nich m.in. z prezydentem Puław, historykami sztuki oraz innymi ludźmi kultury związanymi z panem Mikołajem. Wszystkie te wypowiedzi, żywe i interesujące, składają się na barwny portret puławskiego regionalisty. Część z nich zostanie włączona w program piątkowej prezentacji.

Podczas prezentacji książki będzie miał miejsce również artystyczny występ uczniów Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum w Żyrzynie. Ponadto w programie wydarzenia jest zwiedzanie wystawy poświęconej Mikołajowi Spózowi, zorganizowanej w czytelni Centralnej Biblioteki Rolniczej – Oddział w Puławach.

Pozostałe informacje

Gorący weekend z Trzydziestką
foto
galeria

Gorący weekend z Trzydziestką

Życie zaczyna się po trzydziestce, a weekend w Klubie 30. To popularne miejsce weekendowych szaleństw jest wybierane przez spragnionych szaleństw lublinian. Zobaczcie, jak się bawiono podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe

Patryk Małecki w 79 minucie wyleciał z boiska

Trzy czerwone kartki Avii Świdnik w Wiązownicy, dwa gole i zero punktów

Sporo działo się w sobotę na boisku w Wiązownicy. Po godzinie gry wydawało się, że Avia wywalczy komplet punktów. Piłkarze Łukasza Mierzejewskiego prowadzili w tym momencie 2:0. Co ciekawe, goście kończyli jednak spotkanie w… ósemkę i w ostatnich sekundach przegrali z walczącym o utrzymanie rywalem 2:3.

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna