Nagroda Giedroycia została przyznana po raz 23. W tym roku otrzymał ją Grzegorz Piątek za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”
- Wyjątkowość tej pozycji polega na spojrzeniu historyka, architekta, osoby wrażliwej społecznie na to, jak w Gdyni – projekcie nieskończonym z powodu wybuchu wojny - ścierały się napięcia pomiędzy oczekiwaniami i możliwościami ludzi i instytucji – mówi profesor Iwona Hofman, Dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.
- Inspiracją było dla mnie miasto Gdynia, które okazało się taką soczewką, przez którą można patrzeć na Polskę międzywojenną. Na jej wady i zalety, słabości i szanse, które według mnie zostały wykorzystane. Architektura okazała się wspaniałym medium, za pomocą którego można opowiedzieć o emocjach – wyjaśnia nagrodzony Grzegorz Piątek, który na co dzień jest architektem, dziennikarzem i kuratorem wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą.
Do udziału w tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 32 monografie i wydawnictwa zbiorowe, opublikowane w ostatnich dwóch latach. Według organizatorów to rekordowy wynik.
Nagrody im. Jerzego Giedroycia za badania nad dziedzictwem paryskiej "Kultury" lub twórczą kontynuację przesłania jej patrona, od 2001 roku przyznaje Senat lubelskiej uczelni UMCS. Giedroyc był działaczem emigracyjnym, założycielem wspomnianego miesięcznika oraz Instytutu Literackiego.