- Najbardziej kompletny obraz sztuki ulicznej w Polsce! - tak organizatorzy określają wystawę "It Is Framed", którą od 8 kwietnia będzie można podziwiać w Brain Damage Gallery (CSK, Plac Teatralny 1). Zaprezentowane zostaną prace około 20 najważniejszych na świecie artystów związanych ze street artem, w tym - po raz pierwszy w Polsce - będzie można zobaczyć dzieła kontrowersyjnego Banksy'ego.
Podczas wystawy zaprezentowane zostaną trzy prace brytyjskiego artysty Banksy'ego, który słynie ze skutecznego ukrywania swojej tożsamości oraz realizacji kontrowersyjnych dzieł o charakterze humorystycznym lub politycznym. Założeniem organizatorów jest jednak przede wszystkim ukazanie przekroju współczesnej sztuki ulicznej, stąd starania, żeby żaden z artystów nie zdominował wystawy.
– Chcemy jak najbardziej kompletnie pokazać zjawisko światowego street artu, dlatego zaprezentujemy dzieła najsłynniejszych i najlepszych artystów na świecie związanych z tym nurtem sztuki – przekonuje Cezary Hunkiewicz z Brain Damage Gallery.
Warto będzie zwrócić uwagę m.in. na prace Sheparda Faireya, znanego jako Obey, który ostatnio zasłynął organizacją protestów w Stanach Zjednoczonych. Artysta, aktywny od końca lat 80-tych, dziś uchodzi za prawdziwą ikonę popkultury, a zrealizowany przez niego symbol - hasło OBEY z charakterystyczną twarzą wrestlera Andre the Gianta - osiągnęło status światowego fenomenu.
Wśród innych ciekawych artystów, których prace zobaczymy w Lublinie, są także takie postaci, jak Richard Mirando, czyli popularny Seen zwany Ojcem Chrzestnym Grafiki, błyskotliwy duet z Nowego Jorku łączący sztukę niską ze sztuką wysoką - FAILE, czy słynący z pełnych przemocy dzieł Cleon Peterson.
Nie zabraknie również dzieł artystów z Polski, m.in. Roberta Procha czy M-CITY. – Ci artyści są bardziej znani na świecie niż w Polsce. Sprzedają swoje prace w Paryżu, Londynie, najważniejszych galeriach sztuki. W Polsce jednak nie organizuje się ich wystaw, ponieważ polski rynek w pewnym momencie ich przegapił – opowiada Hunkiewicz.
Założeniem organizatorów jest również zwrócenie uwagi na samą wartość sztuki ulicznej. Cezary Hunkiewicz podkreśla, że na Zachodzie odchodzi się już od określenia „street art”, a coraz częściej mówi się po prostu o sztuce współczesnej. Czołówka artystów związanych z tym nurtem funkcjonuje na najwyższym poziomie sztuki.
– Może za 20-30 lat okaże się, że najbardziej znani i wypływowi artyści XX-XXI wieku, mieli zbiorową wystawę w Lublinie, w Brain Damage Gallery – twierdzi.
Wystawa zostanie zorganizowana dzięki uprzejmości polskich kolekcjonerów, a przedstawione prace pochodzą z prywatnych zbiorów. W Polsce już od wielu lat funkcjonuje krąg osób, które profesjonalnie podchodzą do kolekcjonowania sztuki w takiej formie.
– Wystawa pozwoli zwrócić uwagę na strategie gromadzenia dzieł street artowych i zrozumieć, jak można kolekcjonować coś, co z założenia miało zostać zrealizowane i wpisane w przestrzeń miasta – twierdzi Hunkiewicz. – Artyści, którzy realizują sztukę uliczną, tworząc murale, graffiti czy plakaty, pracują w studiach, są obecni na rynku sztuki, mają swoje wystawy w najważniejszych ośrodkach sztuki współczesnej na świecie, a ceny ich prac sięgają nawet setek tysięcy funtów – dodaje.
Wystawa „It Is Framed” wpisuje się w obchody 20-lecia istnienia Brain Damage Gallery oraz 700-lecia Lublina. Otwarcie ekspozycji będzie miało miejsce 8 kwietnia o godz. 19. Wystawa będzie czynna do 15 maja.
***
Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.