19 grudnia, środa, godz. 17:00. Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21.
Gościem spotkania będzie Anna Kamińska. Prowadzenie: Karol Becker.
Spotkanie połączone będzie z promocją książki "Anna Kamińska, Wrażliwość a podmiotowość. Teoria Emmanuela Lévinasa i praktyka Janusza Korczaka", Kraków 2012.
Fragment recenzji książki:
Trzeba zatem szczerze pogratulować Autorce niebanalnego pomysłu, gdyż dzięki jego realizacji otworzyła się nowa przestrzeń konfrontacji sensów. Zrozumienie potworności zła i uchwycenie świętości dobra rozciąga się na rejony dotąd niezbadane. Pytania Lévinasa stają się naprawdę poważne, kiedy zadaje się je w imieniu Janusza Korczaka. Polski „Stary Doktor” przybiera zaś najwyższy, hieratyczny wymiar dopiero w świetle teorii, która zdolna jest wejrzeć poza kulisy prostych rozstrzygnięć i sięgnąć aż do wymiarów Absolutu, objawiającego się w człowieku. Dzięki subtelnym i wnikliwym rozważaniom Anny Kamińskiej właśnie, okazuje się, że obydwa aspekty − nazwijmy je „teoretyczny” i „praktyczny” − przenikają się wzajemnie, a siła sugestii tego tekstu jest tak ogromna, iż doprawdy trudno będzie uwolnić się od zaproponowanych skojarzeń. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej operacji zestawień i porównań Lévinas i Korczak stają się nośnikami tej samej wrażliwości i wykładnikami podobnej, a może nawet wspólnej wizji świata.
prof. dr hab. Józef Lipiec, Uniwersytet Jagielloński
Anna Kamińska – doktor nauk humanistycznych, filozof i pedagog. Studia doktoranckie odbyła na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Wykłada filozofię na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i etykę na Wszechnicy Świętokrzyskiej. Współpracowała z Instytutem Polskim w Tel Awiwie w ramach programów: „Poznaj Polskę” oraz „Pod wspólnym niebem”, zajmując się także zagadnieniem wpływu judaizmu na Lévinasowskie pojmowanie wrażliwości w Centrum Nauczania o Holocauście w Hajfie. Sfera zainteresowań naukowych: filozofia współczesna, antropologia filozoficzna i etyka, fenomenologia obrazu poetyckiego Gastona Bachelarda, fenomen wyobraźni twórczej. Publikowała na łamach wielu czasopism (m.in.: „Logos”, „Ruch Filozoficzny”, „Przegląd Filozoficzny”, „Colloquia Communia”).