Od 30 marca w Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) będzie można podziwiać wystawę "Miasto wyobraźni. Lubelska literatura dla dzieci i młodzieży". Ekspozycję przygotowali uczniowie lubelskich szkół podstawowych i średnich.
Młodzież wzięła na warsztat twórczość związanych z Lublinem autorów. Mowa jednak o utworach, które nie są powszechnie znane. Przedmiotem wystawy są teksty dedykowane dzieciom i młodzieży.
- Z naszego miasta wywodzi się wiele autorek oraz autorów, którzy kierowali swoją twórczość do młodych czytelników. Utwory Franciszki Arnsztajnowej, Józefa Czechowicza, Janiny Porazińskiej, Anny Kamieńskiej oraz Julii Hartwig składają się na obszerny i zróżnicowany zbiór tekstów, które wywodzący się z Lublina pisarze stworzyli w ciągu ostatniego stulecia - opowiadają twórcy wystawy.
Lubelska młodzież podjęła się m.in. przygotowania poszczególnych elementów ekspozycji, ale też będzie dokonywać oprowadzań kuratorskich. Wreszcie - co najważniejsze - młodzi zaprezentują na wystawie własne prace, w których podjęli twórczy dialog z utworami literackimi najwybitniejszych twórców związanych z naszym miastem.
Wystawa pozwoli także spojrzeć na twórczość lubelskich autorów z perspektywy czasu i ocenić jej aktualność. Młodzież z kolei odpowie, w jaki sposób dziś postrzega te teksty, jak je czyta i interpretuje.
Redakcja wystawy: Magdalena Janik, Damian Szandecki, Kinga Wyskiel.
Wystawa będzie czynna do 1 czerwca.