Jedne unoszą się nad głową i są łatwe do przegapienia. Inne wyrastają jak spod ziemi na trasie spacerowej lub zakupowej i słychać „o, a co to?”. To jest Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto. Start w czwartek.
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” zaprasza kuratora, kurator artystów. Artyści mają temat, oglądają miasto i wybierają sobie miejsce gdzie zostanie zaprezentowana ich praca. W tym roku będzie tak po raz ósmy, kuratorem festiwalu jest Stach Szabłowski a kluczową figurą jest instytucja pomnika.
Od kilku dni na ulicach, podwórkach, trawnikach można już zaobserwować pracujące ekipy – artyści, technicy, pomocnicy. Kto był w weekend w skansenie widział „Pomnik chłopa” Daniela Rycharskiego i Szymona Maliborskiego. W czwartek rano chłop na rozrzutniku obornika przejedzie przed Centrum Kultury, gdzie o godz. 17 zacznie się kuratorskie oprowadzanie.
„Wokół pomników ogniskują się spory o wyobrażenia i wartości, jakie zdaniem różnych grup społecznych powinny być artykułowane i podkreślane w przestrzeni publicznej. Mowa pomników jest elokwentnym, komunikatywnym językiem, za pomocą którego różni aktorzy życia zbiorowego mogą wyrazić się na gruncie miasta. Inicjatorami budowy pomników bywają władze, ale również jednostki, organizacje, komitety obywatelskie. Artyści odgrywają zazwyczaj rolę wykonawców ideologicznych programów sformułowanych przez fundatorów pomników.
Na czas festiwalu Otwarte Miasto wprowadzamy w ten podział ról zmianę. Artyści otrzymają moc sprawczą” – tłumaczy Stach Szabłowski w swoim kuratorskim tekście.
Pierwszym przystankiem będzie trawnik za Centrum Kultury (Erik Bünger, Steve Cuzner, Manuel Saiz „Tylko czas/Only Time”) a w holu przy Sali Widowiskowej CK będzie projekcja czyli „Ośmioro ludzi i trzynaście zadań” Konrada Smoleńskiego.
Dalej na trasie spaceru: ul. Narutowicza 56, Hotel Victoria (Norman Leto, Victoria 24); plac abp Józefa Życińskiego (Wojciech Bąkowski, „Pomnik godziny czwartej”); ul. 3go Maja, Komis Sonata (Piotr Grabowski „Ketou”); ul. Zielona 5 (Urszula Pieregończuk i Mariusz Libel, mural „Izmu”, który gotowy będzie na wtorek);ul. Kapucyńska 1-3, DT Sezam (Michał Frydrych „Pomnik Zasady Rzeczywistości Przypadek? Nie sądzę!”); deptak od ul. Kapucyńskiej (Grzegorz Drozd „Translator”); ul. Świętoduska, dawne Arkady (Karolina Brzuzan „Goście Nerona”); plac Łokietka (Vova Vorotniov „WAR-ning”); Brama Krakowska (Krzysztof M. Bednarski „Marks (NLC-Obłoki srebrzyste)”; plac przy Teatrze Andersena (Monika Zawadzki „Pralka i lodówka”); ul. Ku Farze (Jerzy Kosałka „Sęp”); plac Rybny (Kuba Bąkowski „Vladimir”); stok przy schodach Zamku Lubelskiego (Michał Frydrych „Społeczeństwo”).
Festiwal trwa do 21 lipca. Osoby, które się w czasie trwania festiwalu wybiorą do kina Bajka przed filmami zobaczą „Ośmioro ludzi i trzynaście zadań” Konrada Smoleńskiego.