Podczas Lubelskich Spotkań z Komiksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie (ul. Peowiaków 12), 11 maja o godz. 13, będzie miała miejsce premiera komiksu "Chleb wolnościowy" o więźniach Majdanka.
Zeszyt wydało Państwowe Muzeum na Majdanku w związku z obchodami 75-lecia istnienia. Komiks oparty jest na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Stworzył go artysta Paweł Piechnik, który zestawił zbiór graficznych opowieści o losach jedenastu więźniów Konzentrationslager Lublin.
– Tytuł wydawnictwa nawiązuje do sformułowania używanego przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało ono chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Chleb wolnościowy był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: O głodzie, O śmierci, O wolności – opowiada wydawca.
Tym, co wyróżnia komiks "Chleb wolnościowy" spośród innych podobnych publikacji, jest połączenie walorów artystycznych z warstwą edukacyjną, która przybliża dzieje autentycznego miejsca pamięci. Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.
Spotkanie autorskie z Pawłem Piechnikiem będzie miało miejsce 11 maja o godz. 13 w MBP. Godzinę później autor poprowadzi warsztaty komiksowe. Zajęcia odbędą się również 10 maja o godz. 10 w siedzibie Muzeum na Majdanku.