Lapis Philosophorum, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest kamień filozoficzny to myśl przewodnia tegorocznych wydarzeń związanych z obchodami Światowego Dnia Filozofii.
Lapis Philosophorum odzwierciedlał odwieczne marzenia i pragnienia człowieka. Dla jednych był legendarną substancją zamieniającą metale nieszlachetne w złoto, dla innych kryształem o cudownych właściwościach, który jest zdolny obdarzyć człowieka długowiecznością i mądrością. Przez niektórych był postrzegany jako sekretna formuła, zgodnie z którą zorganizowany jest świat. Kto posiada taką wiedzę, ma nieograniczoną władzę. Nie dziwi zatem, że poszukiwanie kamienia filozoficznego dla wielu stało się sensem życia – opowiada Joanna Jawiczuk ze Szkół Paderewski, jednego z dwóch organizatorów.
Drugim jest Dom Słów (ul. Królewska 17), gdzie 16 listopada odbędzie się cykl spotkań i warsztatów poświęconych filozoficznemu namysłowi nad światem.
Organizatorzy chcą wspólnie z uczestnikami zastanowić się, czy legendarna formuła kamienia filozoficznego jest pociągająca dla współczesnego człowieka. Co chcielibyśmy odmienić w naszym życiu, w jakie recepty na szczęście wierzymy.
Wszystkie zajęcia mają rozwijać umiejętność krytycznego myślenia, argumentacji, dyskusji i prezentacji własnego stanowiska.
– Cykl warsztatowy organizowany jest z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, a także studentach i osobach dorosłych – mówi Jawiczuk. – W czwartek będą się warsztaty „Wielka Księga Pytań bez odpowiedzi”, „Filozoficzne Typotorby”, „Kreatywne pisanie”, Warsztaty Zecerskie - afisz Światowego Dnia Filozofii, Socrates Cafe oraz pokazy chemiczne „Córki Filozofii. Alchemia i jej młodsza siostra Chemia”.
Żeby zapisać się na warsztaty wystarczy napisać na adres magdalena.krasuska@tnn.lublin.pl
Organizatorzy zaplanowali także grę miejską „Lapis philosophorum” opartą na różnych koncepcjach filozoficznych, które łączy idea czterech żywiołów. Uczestnicy gry nie tylko poznają elementy historii filozofii, ale również będą mieli szansę zmierzyć się z przeciwnościami stojącymi im na drodze do zdobycia legendarnego skarbu. Można się do niej zgłosić pisząc na dzienfilozofii.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.