Od 14 stycznia (sobota) w Studyjnym Kinie w ACK Chatka Żaka w Lublinie można oglądać filmy zebrane w lubiany przez kinomanów cykl. Przed nami 13 projekcji. W tym jedna 18 częściowa!
Od listopada zeszłego roku w kolejnych miastach pojawia się impreza, której celem jest zaprezentowanie osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów. Zestaw, który jesienią oglądali mieszkańcy Puław – teraz oglądamy w Lublinie w kinie przy ul. Radziszewskiego 16.
Pierwszego dnia "Sputnika nad Polską” zobaczymy oprócz 18 etiud zebranych w blok "Moskwo, kocham cię” film zauważony przez jury festiwalu. Chodzi o obraz Aleksieja Bałabanowa "Palacz” o którym juror Krzysztof Zanussi powiedział: Jest to film szlachetny. Czysty w robocie. Dzieło mistrza.
Karnety na pokazy "Sputnika” są w sprzedaży w kasie kina i kosztują 40zł. Tak jak bilety można je kupować na 30 minut przed seansami. Bilety: 12 zł – normalny, 10 zł ulgowy.
PROGRAM I FILMY
* 18.00 MOSKWO, KOCHAM CIĘ!
prod.: 2010 (100 min)
18 reżyserów, 18 etiud, 18 śmiesznych i wzruszających historii o Moskwie.Każda pięciominutowa etiuda ma własną fabułę i pokazuję ułamek życia Moskwy, opowiada o spotkaniach, rozstaniach, utratach i odkryciach. Głównym bohaterem łączącym wszystkie etiudy jest oczywiście miasto – Moskwa.
Reżyserzy, którzy brali udział w stworzeniu tego niezwykłego projektu, napełnili film osobistym podejściem, artystyczną swobodą i szerokim wachlarzem styli. Każdy z nich na swój sposób opowiada swoją historię miłości… do Moskwy.
* 20.00 PALACZ
reż.: Aleksiej Bałabanow, prod.: 2010 (87 min)
Najnowszy, trzynasty film fabularny Aleksieja Bałabanowa, uwielbianego i jednocześnie kontrowersyjnego rosyjskiego reżysera, twórcy filmów, które weszły do kanonu rosyjskiej kultury przełomu XX i XXI wieku. Petersburg, połowa lat 90-tych XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednakże, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście...
15 stycznia, niedziela
* 18.00 JESIEŃ
reż.: Andriej Smirnow, prod.: 1992 (104 min)
Bohaterowie melodramatu przyjeżdżają na kilka wolnych dni do odległej wioski i podają się za małżeństwo. W rzeczywistości on jest mężem innej kobiety, a ona ma za sobą nieudane małżeństwo. Te i inne powody przeszkadzały im do tej pory – a szczególnie jemu – aby podjąć najważniejszą, być może, decyzję w życiu …
* 20.00 KATIA ISMAIŁOWA
reż.: Walerij Toporowski, prod.: 1994 (96 min)
Trzydziestoletnia Katia Ismaiłowa, pierwszy raz w życiu poczuła prawdziwą chęć zniszczenia wszystkich, którzy mogą przeszkodzić jej szczęściu. Zazdrosna konduktorka staje się morderczynią. Akcja filmu toczy się w naszych czasach, chociaż niektóre motywy zaczerpnięte są z utworów N. Leskowa ("Powiatowa lady Makbet”). Romans Katii bardziej przypomina grę jej chorej wyobraźni. Rzeczywista jest krew, morderstwo, samobójstwo. Wszystko jest z góry określone. Katia w konwulsyjnym rytmie stuka w klawisze starej maszyny do pisania marki "Underwood”, a następnie rozciąga się na drewnianej podłodze. Bohaterka przeżyła głęboką traumę i znalazła się na marginesie życia społecznego. Jest zdolna tylko do autodestrukcji.
21 stycznia, sobota
* 18.00 SZCZĘŚLIWI LUDZIE
reż.: Dmitrij Wasiukow, Werner Herzog, prod.: 2008 (95 min)
W dokumencie przedstawione jest życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców syberyjskiej wioski. Autorzy filmu za pomocą kamery ukazują swoją fascynację dziką przyrodą.
Tytuł filmu "Szczęśliwi ludzie” nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Ekipa filmowców spędziła z bohaterami filmu rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie na Syberii. Wyjątkowy film, nakręcony pod kierunkiem wyjątkowego reżysera – Wernera Herzoga.
* 20.00 ZIEMIA LUDZI
reż.: Siergiej Goworuchin, prod.: 2011 (105 min)
Utalentowany, ale niecieszący się popularnością pisarz Aleksiej Komarow, powraca do Moskwy z Workuty, gdzie pracował jako poszukiwacz złota. Powraca do cywilizowanego świata, który stał się okrutny i destrukcyjny. W Moskwie, gdzie jeszcze tak niedawno najważniejsza była uczciwość i szczerość, moralność i prawdziwa literatura, teraz rządzi władza i pieniądz.
Bohater w drodze do Moskwy poznaje młodą kobietę, która jest tak samo samotna jak on. Przyjeżdża z nią do stolicy w nadziei odnalezienia szczęścia, upragnionej pracy i natchnienia. W Moskwie jednak czeka na niego zgoła co innego...
* 17.45 MYŚLIWY
reż.: Bakur Bakuradze, prod.: 2011 (123 min)
Iwan Dunajew jest rolnikiem, który musi wstawać wcześnie rano, żeby nakarmić inwentarz, sprawdzić rachunki, naprawić ciągnik i poćwiartować mięso, z którym jeździ na rynek, aby je sprzedać. Mieszka z żoną, nastoletnią córką i małym synem. W dodatku jest myśliwym. Jego życie mija monotonnie, do czasu, gdy w gospodarstwie pojawiają się dwie nowe robotnice – Luba i Raja, więźniarki z sąsiedniej kolonii karnej...
* 20.00 PRAKTYKOWANIE PIĘKNA
reż.: Wiktor Szamirow, prod.: 2011 (93 min)
Ludzie, którzy przeżyli swoje szalone młodzieńcze nadzieje na ogół zgadzają się na rolę uczestnika tłumu. Jednak niektórzy przez całe życie czują w sobie większą siłę i sądzą, że są przeznaczeni do wyższych celów. I wciąż coś robią, robią, robią. Tworzą albo kradną i zabijają na szeroką skalę.
W tej historii bohaterowie nie zabijają i nie kradną. Po prostu dla odmiany: jeżdżą z występami, wystawiają spektakl, jeżdżą, grają, jeżdżą, grają, piją, kłócą się, jeżdżą, godzą się, piją, kochają, nienawidzą, żyją, grają, żyją…
27 stycznia, piątek
* 20.00 CIAŁO
reż.: Nikita Chubow, prod.: 1990 (89 min)
Historia młodych ludzi, którzy nie zdołali się jeszcze zdeklarować co do swych uczuć. Miłosny trójkąt z gwałtem w tle przeżyje wiele dobrego i złego, a szczęśliwego happy-endu na horyzoncie nie widać. Mocne, przejmujące kino, sowicie doprawione goryczą młodzieńczej głupoty i krzywdy.
28 stycznia, sobota
* 18.30 ZIEMIA
reż.: Aleksandr Dowżenko, prod.: 1930 (78 min)
Film zilustruje muzyką na żywo taper – Marcin Pukaluk
Zaskakujący świeżością i oryginalnością filmowego tworzywa pean na cześć natury. Jej rytm wyznacza opowieść o ludziach. Panteistyczny kult płodności ziemi, śmiałe jak na owe czasy, wysublimowane sceny erotyczne.
28 stycznia, sobota
* 20.00 O POTWORACH I LUDZIACH
reż.: Aleksiej Bałabanow, prod.: 1998 (93 min)
Koniec zeszłego stulecia. Johann jest właścicielem niedużego studium filmowego. Pracuje z rodzinami, dziećmi i młodzieżą. Wystarczy przyprowadzić mu do swego studia człowieka i jego podświadomość się rozdwaja. Z jednej strony Johann - genialny fotograf, z drugiej – zboczony naukowiec, który z pomocą kamery bada ludzkie ciało, znajduje w nim najbardziej odrażające części. Johann posiada diabelski dar - przekształca ludzi w potworów.
29 stycznia, niedziela
* 17.15 ŻYŁA SOBIE BABA
reż.: Andriej Smirnow, prod.: 2011 (150 min)
Rosja, gubernia tambowska, lata 1909- 1921. Rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę domową. W centrum opowieści znajdują się dramatyczne losy chłopki i czterech mężczyzn, z którymi była związana. Przez pryzmat jej życia i miłości zostają ukazane losy państwa i krwawe karty historii.
* 20.00 OBOJĘTNOŚĆ
reż.: Oleg Flangolc, prod.: 2011 (82 min)
Fabuła toczy się wokół kilku dni z życia młodego człowieka – Piotra, zakochanego w starszej od siebie i bardziej doświadczonej kobiecie, która nie jest pewna swoich uczuć. To film o dziwnych perypetiach i ludziach, którzy ciągle uciekają. "Obojętność” odtwarza atmosferę Moskwy lat 60-tych i opowiada o młodzieży, niewinności oraz intrydze.
na podstawie materiałów organizatora