„W szumie gwiazd jestem ja”, czyli wyjątkowy film o Bolesławie Leśmianie będzie miał swoją premierę w najbliższą niedzielę o godzinie 16.20 w zamojskim Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”. W stworzenie wyjątkowego obrazu zaangażowali się samorządowcy oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM. Montażystą i tym razem także producentem wykonawczym filmu jest Tadeusz Sosnowski.
W filmie wystąpili też między innymi Adam W. Kulik, Dariusz Pachocki, Jerzy Tyburski, Adam Gąsianowski, Jakub Żygawski, Henryk Szkutnik, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego oraz mistrzowskie pary taneczne ze Szkoła Tańca M. & J. Myka.
Film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w „Szkole Życia”, kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w „malinowym chruśniaku”
Powstanie filmu było niezmiernie ważne, bo od 24 lat nie nakręcono ani filmu fabularnego, ani dokumentalnego poświęconego pochodzącemu z Zamościa poecie. Nic dziwnego, że jego miłośnikom zależało bardzo na wydaniu 50-minutowego poetyckiego dokumentu, w którym znalazły się m.in. wiersze poety oraz fragmenty jego listów, wywiadów, szkiców literackich.
– Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta – tłumaczy prezes Towarzystwa Leśmianowskiego, Sławomir Bartnik.
Żeby film mógł powstać potrzebne były, oprócz pomysłu, także fundusze. Powstanie scenariusza wsparło materialnie „Stowarzyszenie Autorów ZAiKS”. Dotację przyznały także władze Zamościa. Pieniądze zbierane były także za pomocą platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl.
– Otrzymaliśmy też pomoc od kilku bardzo życzliwych osób, które poniosły koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia ekipy filmowej – przyznaje Bartnik.
Ambasadorami projektu był działający od ponad 70 lat Państwowy Instytut Wydawniczy; dziennikarka i pisarka Grażyna Lutosławska oraz Marian Polak-Chlabicz, poeta i autor pionierskich tłumaczeń poezji Leśmiana na angielski.
Efekt prac można oglądać już 21 stycznia.