- Myślę, że dzisiejsi melomani chcą w krótkim czasie usłyszeć i poznać dzieła wybitne - zauważa dr Jan Sęk, dyrektor filharmonii. - To oczywiście duże wyzwanie, ale z pewnością mu sprostamy. W niedzielnym koncercie weźmie udział Chór Filharmonii Lubelskiej „Lutnia Lubelska”, zespół w pełni profesjonalny, wszyscy jego członkowie mają wykształcenie muzyczne.
Koncerty poprowadzą znakomici dyrygenci. Mamy świadomość, że filharmonia oferuje kulturę elitarną, ale nie narzekamy na frekwencję. Czy wszystkie symfonie Beethovena zaprezentowane w tak krótkim czasie to dobry pomysł? To się wkrótce okaże. Myślę, że melomani to docenią.
W piątek (17 stycznia) o godz. 19.00 rozpoczyna się - można powiedzieć - festiwal wszystkich symfonii Beethovena. Ostatnia zabrzmi 26 stycznia.
Wszystkie koncerty odbywać się będą w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego (ul. Jaczewskiego 4), a bilety w cenie od 15 zł do 30 zł do nabycia w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2)
PROGRAM
* Piątek (17 stycznia) godz. 19.00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.
W programie: I Symfonia C-dur op. 21, II Symfonia D-dur op. 36, III Symfonia Es-dur „Eroica” op. 54
* Niedziela (19 stycznia), godz. 17.00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka
W programie: IV Symfonia F-dur B-dur op. 60, V Symfonia c-moll op. 67
* Piątek (24 stycznia), godz. 19.00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner
W programie: VI Symfonia F-dur Pastoralna op. 68, VII Symfonia A-dur op. 92
* Niedziela (26 stycznia), godz. 17.00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego oraz Chór Filharmonii Lubelskiej „Lutnia Lubelska” przygotowany przez Elżbietę Krzemińską. Udział wezmą: Aleksandra Resztik - sopran, Joanna Dobrakowska - mezzosopran, Tomasz Krzysica - tenor, Jacek Ozimkowski - bas.
W programie: VIII Symfonia F-dur op. 93, IX Symfonia d-moll op. 125.