Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A
„Hawaikum w poszukiwaniu istoty piękna”. Wydawnictwo Czarne; 2015<br />
<br />
„Hawaikum w poszukiwaniu istoty piękna”. Wydawnictwo Czarne; 2015

Plastikowy krasnal pod sztuczną palmą ma się dobrze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Na niewysokim, a rozległym skalniku stało kilku gipsowych Janów Pawłów II, każdy ze stułą w innym kolorze. (…) Wśród nich (niego?) buszowały gipsowe sarny, rechotały epoksydowe żaby, a na niewielkim oczku wodnym dostojnie bujały się plastikowe kaczki. Były też iglaki (…), był holenderski wiatrak oraz miniaturowa kolumna dorycka (…). Różowy dom stojący tuż obok nie wydawał się już żadnym problemem” – to fragment opisu pewnej posiadłości w Beskidzie Niskim, którą w swym tekście – otwierającym zbiór esejów pt. Hawaikum - opisuje Filip Springer. Na zakończenie tej wizyty usłyszy od gospodarza: „Chciałem, żeby było ładnie”.

I właśnie o tym „ładnie”, specyficznie pojmowanym, panoszącym się w naszej przestrzeni, kłującym krajobraz i zaburzającym rodzimą naturę traktują zebrane w Hawaikum teksty a także zdjęcia kilkunastu autorów: antropologów kultury, architektów, historyków sztuki, filozofów, kulturoznawców i dziennikarzy: Józefa Tischnera, Dariusza Czai, Filipa Springera Jana Sowy, Ziemowita Szczerka , Moniki Kozień, Marty Miskowiec, Marty Urbańskiej a także Marcina Smerdy i Huberta Francuza (dwóch ostatnich to lublinianie).

Dlaczego hawaikum? To słowo klucz uknute dla potrzeb publikacji, może oznaczać kicz i tandetę, coś o czym się mówi, że jest w złym guście, że nie pasuje, że jest jak pięść do nosa, że jest egzotyczne, udziwnione jak…np. plastikowa palma w kartoflanym polu. Ale nie tylko o przestrzeń krajobrazu chodzi. Hawaikum rozumiane jak pisze Springer jako zgrzyt rodzaj fałszu, istnieje też w przestrzeni wizualnej, w muzyce, w biurach i urzędach a nawet… w przestrzeni kulinarnej.

Autorzy tekstów starają się rozwikłać pytanie dlaczego Polacy tak bardzo są zakochani w egzotycznej inności. Dlaczego obok swojskiej wierzby stawiają sztuczne palmy, a w przydomowych ogródkach cementowe wielbłądy i flamingi albo malowane w kwiatki słonie; chodzą na pizzę i kebaba, palą fajkę wodną i wciąż kochają piosenki Tercetu Egzotycznego, który śpiewał , że: „Pośród gór Hawaj, jest piękny kraj”.

Ks. Tischner tłumaczył to „sarmacką melancholią”; Marta Urbańska fatalną architekturą, która zdominowała polski krajobraz w latach PRL-u a Ziemowit Szczerek tęsknotą za polskimi koloniami w gorących krajach – skoro ich nie mamy możemy przecież stworzyć ich namiastkę u siebie. W efekcie zalewa nas brzydota przestrzeni w której panoszy się opisany przez Marcina Smerdę świat „dresiarza” z wytatuowanym karkiem, który ma „brechte” , „jara szlugi”, „wozi się po dzielni” a jeśli ma „sare” to jeździ betą. Nie miej egzotyczny i budzący strach jest umysł „dresiarza”. Jednak jest…

Obok tekstów, ogromną siłą Hawaikum są zamieszczone w książce zdjęcia na czele z osobnym, bardzo starannie przygotowanym esejem fotograficznym Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłko, którzy prze dwa lata fotografowali polską prowincję. Ale tego opisywać się nie godzi – trzeba zobaczyć!

 

 

 

Pozostałe informacje

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30