Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

"Poza wiarą” to opasłe tomisko, do tego autor noblista. To może onieśmielać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, Brytyjczyk indyjskiego pochodzenia urodzony i wychowany na karaibskiej wyspie Trynidad. W 2001 otrzymał Nagrodę Nobla, w której uzasadnieniu Akademia Szwedzka szczególnie zwróciła uwagę na jego książki podróżnicze: "Among the Believers: An Islamic Journey” oraz "Poza wiarą” wydaną niedawno przez Wydawnictwo Czarne. Ta druga pozycja jest w zasadzie kontynuacją tej pierwszej napisaną blisko dwie dekady później.

Obie książki zwracają szczególną uwagę na problem fundamentalizmu islamskiego w krajach niearabskich: Indonezji, Iranie, Pakistanie i Malezji.

"Poza wiarą” to opasłe tomisko, do tego autor noblista. To może onieśmielać. Poważna literatura o
dużej wadze – nie tylko dosłownie ale i w przenośni, bo czyta się ją po prostu ciężko. Mozolnie brnie przez kolejne karty oczekując błyskotliwych konstatacji, które niestety pojawiają się dość rzadko.

Szkoda bo wiele z nich, zwłaszcza tych włożonych w usta rozmówców jest bardzo celna, jak choćby ta o wodzowskim charakterze fundamentalizmu, który wypacza religię i odrywa się od jej pierwotnych założeń:

"Gdy kwestionujesz reguły, kwestionujesz tych, którzy tworzą reguły, jesteś przeciw Przywódcy. Gdy jesteś przeciw Przywódcy, jesteś przeciw Świętemu Prorokowi. Gdy jesteś przeciw Świętemu Prorokowi, jesteś przeciw Świętej Księdze, a Święta Księga pochodzi od Boga. Kto jest przeciw Bogu, powinien zostać zabity. Lecz kto zabija? Tylko ten, kto tworzy reguły. Nie Bóg.”

W zamyśle książka ma przedstawiać kraje, w których pierwotnie arabski islam jest religią napływową i kształtującą ich dzisiejszy obraz w coraz to większym stopniu.

Autor opisuje życie codzienne, głównie klasy średniej. Do tego raczej tej wyższej, której się powiodło. Ich relacje z religią są w zasadzie normalne dla opisywanych krajów. Nie powinny też dziwić tak bardzo akurat polskiego czytelnika, bo przecież i u nas, w środku Europy religia wciąż odgrywa znaczącą rolę w
życiu publicznym.

Zdecydowanie zabrakło tu głębszej refleksji nad różnicami pomiędzy islamem rdzennie arabskim a
konwertyckim oraz wpływie tych różnic na lokalny fundamentalizm. Przedstawione w toku
opowieści źródła radykalnych postaw nie są niczym wyjątkowym. Są w zasadzie normalne dla
krajów, gdzie większość społeczeństwa ledwie wiąże koniec z końcem, a edukacja nie jest dobrem
ogólnodostępnym. Etniczność i sposób nabycia wyznawanej religii nie są w tym przypadku istotne.

Wpływ pierwotnych, lokalnych obyczajów na życie nawet radykalnych muzułmanów jest przecież "oczywistą oczywistością”. Zresztą znamy go także z naszego religijnego podwórka pod postacią
przedchrześcijańskich świąt i zwyczajów wciągniętych, czasem celowo, do tradycji katolickiej.

Zresztą sam islam też nie pojawił się w próżni i oparty jest w dużej mierze na plemiennych wierzeniach arabskich oraz poprzedzających go religiach monoteistycznych – judaizmie i chrześcijaństwie.

Ze względu na szczątkowy wątek krajoznawczy wydaje się, że jest to pozycja raczej dla osób głębiej zainteresowanych prezentowaną tematyką. Taki czytelnik wyłapie detale, smaczki i ciekawostki, które umożliwią zerknięcie na życie codzienne, choć w dość wąskim spektrum rodzin, mniej lub bardziej, uprzywilejowanych.

Stanowiąca prawię połowę książki część o Indonezji mnie osobiście nie porwała. Następujące po niej rozdziały irański i pakistański czytało się już dużo lepiej. Szkoda, że najkrótsza, wręcz szczątkowa jest bardzo sprawnie napisana część malezyjska.

Razi też trochę pretensjonalny ton autora, wywyższanie się oraz ciągle przewijające się w toku narracji poczucie pogardy dla islamu, a wręcz społeczeństw rozwijających się jako takich. Trochę tak jakby potomek skolonizowanych niegdyś hindusów, wykarmiony na piersi świata, który podbił jego ojczyznę stał się piewcą wyższości tego świata zdobywców.

Taka przypominająca syndrom sztokholmski, trącąca neokolonializmem postawa trynidadzkiego noblisty jest co najmniej kontrowersyjna, zwłaszcza w kontekście toczącego się przez Zachód walca islamofobii i renesansu wszelkiej maści szowinizmów.


Paweł Hadrian – wiceprezes Stowarzyszenie Klub Podróżników "Sapay”, współorganizator Lubelskich Spotkań Podróżniczych "Kontynenty”. O świecie i podróżach pisze na blogu sapayclub.com gdzie można się także dowiedzieć jak dołączyć do wypraw organizowanych przez Sapay Club.

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna