Lektura popchnęła mnie do decyzji – tylko kremacja. Dziwne, prawda?
Oczywiście to autorska tajemnica czy Gauß skleja sprytnie to, co wie czy ma niesamowite szczęście reporterskie i kolejne szkatułki otwierają mu się przypadkiem. Jak w Wiedniu łapie go deszcz i wchodzi do Gospody stu piw (pomieszczenia dobrze zabejcowanego wielopokoleniowym dymem) to jest to dom w którym Beethoven skończył IX Symfonię, mieszkał i zmarł słowacki poeta Jan Kollr. Okolica jest okazją do wspomnienia Ingeborg Bachman i jej „Maliny” i bohaterów tej powieści, by płynnie zakończyć historię przywołaniem rzeźbiarza Franza Messerschmidta opisywanego kilkanaście stron wcześniej. Choć posłowie trochę wyjaśnia jak powstała ta książka – mozolnie.
Literatura podróżnicza ma teraz dobra passę, ludzie czytają albo kryminały albo o cudzych wyprawach. „W gąszczu metropolii” nie jest typową podróżniczą lekturą, sporo tam ludzkich losów, wiatru historii i osobistych doznań. Nawet relacji spotkania z polskim konduktorem. Nawet ubolewań, że zadbane w każdym wieku Polki widuje wyłącznie w towarzystwie zapuszczonych, grubych, zaniedbanych i fatalnie ubranych Polaków.
Ale nawet bez sztywnego łącza z Wikipedią by dowiedzieć się więcej o odwiedzanych miejscach i poznać życiorysy przywoływanych ludzi – da się „W gąszczu metropolii” czytać dla samej przyjemności lektury.
agdy
PS A teraz o kremacji. Książę Józef I Wacław sprowadził do Wiednia kamerdynera, towarzysza, który stał się najbardziej zaufana osobą hrabiów, książąt, cesarzy. Czarnoskóry Angelo Soliman był ówczesnym fachowcem od wizerunku księcia. Podpadł i został zdegradowany za ślub z wiedeńską mieszczką. Po śmieci księcia wrócił do łask, został członkiem loży wolnomularskiej. Zmarł 21 listopada 1796 roku. Dzień później został wypchany i mimo błagań córki i sprzeciwom arcybiskupa trafił do cesarskiego gabinetu osobliwości przyrodniczych. Półnagiego przez 10 lat oglądał, kto chciał. Później zapomniany eksponat trafił do magazynu gdzie w 1848 roku spopielił się w czasie pożaru zamku. Historia ta daje autorowi okazję do zajęcia stanowiska w sprawie kremacji. Popieram.