Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A.
Rzecz o tytule, który pozornie wyjaśnia wiele – "Literatura faszystowska w obu Amerykach”. To słownik biograficzny w którym znajdziemy sylwetki kilkunastu pisarzy wywodzących się z kręgów literatury latynoamerykańskiej. Czytamy go z rosnącym zainteresowaniem, niedowierzaniem wreszcie rozbawieniem. Zastanawiamy się – a może jednak, a może to prawda?
W końcu każdy orientuje się, że są to osoby fikcyjne, wymyślone przez Bolano, ale czy podobnych nie było w literaturze i kulturze tych krajów? Czy nie było tak, że Bolano miał jakieś pierwowzory? Autor jest tak przekonywujący, że skłonni jesteśmy uwierzyć w tych jego bohaterów. I kiedy już, już dajemy mu wiarę, łapiemy się na absurdalności sytuacji i można już tylko się roześmiać, a później z największą uwagą śledzić w tekście kolejne smaczki.
Proza Bolano jest z tych, które albo są suchą, niemal lakoniczną relacją, albo niesie, płynie piękną, niemal muzyczną frazą. Jednak ktoś, kto zna jego "Dzikich detektywów” może się poczuć nieco rozczarowany – to zupełnie coś innego.
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl