Wydawnictwo Bellona
Oczywiście znaleźli się tam ci, którzy już tu w kraju pełnili ważne funkcje państwowe. Ale byli tam też ludzie, którym dopiero udział w bitwach nadał status bohaterów.
Powojenna "żelazna kurtyna” i krajowa propaganda sprawiły, że ludzie przestali mieć własne zdanie na temat emigracji. Jedni uważali, że są to ludzie szlachetni, kontestujący reżim w Polsce, inni wieszali na nich psy.
A właściwie jaka była ta emigracja po klęsce wrześniowej? Najnowsza książka Sławomira Kopra odsłania kurtynę, za którą schowani byli tamci ludzie, tamte sprawy, skandale i wydarzenia jakie można określić mianem "polskie piekło.
Rzecz nie tylko w skandalach damsko-męskich, jakie były udziałem tamtych ludzi. Chodzi czasem o coś więcej – o udział Abwehry w pewnych poczynaniach dotyczących najwyższych władz emigracyjnych, o ambicje polityczne Andersa, które być może stały w sprzeczności z racja stanu, o drugie życie bohaterów bitwy o Anglię, obozy internowania dla przeciwników politycznych. Jednym słowem – sami sobie wystawialiśmy kiepskie świadectwo.
Sławomir Koper, historyk, jest autorem wielu książek, których tematyką jest szeroko pojęte życie II Rzeczpospolitej. Pisze z wielką swadą, ciekawie, nie nudzi, nie nuży, trafia do czytelnika. Ten najnowszy tytuł trafił na półki księgarskie 10 maja.
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl