Na scenie spektakle wyróżniające się spektakularną scenografią, na korytarzach rekwizyty, także te z kultowego polskiego filmu o krasnoludkach – w ostatni weekend stycznia w Centrum Spotkania Kultur rozpoczyna się Festiwal Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie. W tym roku festiwal potrwa aż do czerwca.
– Jak coś się udało raz, to człowiek wierzy, że drugi raz też się uda – śmieje się Leszek Mądzik, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. Jego najnowszy spektakl otworzy tegoroczną edycję „Sceny w budowie”, ale w konkursie nie wystartuje.
O jedną z trzech Złotych Kieszeni (łączna pula nagród to 25 tys. zł) będzie walczyć siedem innych spektakli. Selekcji dokonali recenzenci teatralni związani z „Przekrojem”, „Polityką”, „Rzeczpospolitą”.
To dwie produkcje krakowskiego Teatru Starego („Wesele” Jana Klaty i „Triumf woli” Moniki Strzępki), dwa spektakle Krzysztofa Garbaczewskiego („Chłopi” i „Robert Robur”), „Idiota” Pawła Miśkiewicza, „Do dna” Ewy Kaim i „Malowany ptak” Mai Kleczewskiej.
– Zwykle spektakl zdobywa widownię tytułem czy nazwiskiem reżysera. My chcemy zwrócić uwagę przede wszystkim na obraz. Zauważyć i docenić dzieło scenografa – tłumaczy Leszek Mądzik.
– To, co nas inspiruje, to nasz budynek. Surowa betonowa przestrzeń to znakomite sceniczne tło – dodaje Piotr Franaszek, dyrektor CSK.
Jest też zła wiadomość – nie wszystkie produkcje, które oceni jury (Dominika Łarionow, Marcin Mroszczak, Małgorzata Szczęśniak, Elżbieta Wernio), zobaczymy w Lublinie.
– Powody są terminowe i budżetowe – przyznaje Barbara Żarinow, koordynatorka festiwalu. – Pokażemy tylko dwa konkursowe spektakle. To „Malowany ptak” i „Chłopi”. Pozostałe pięć będziemy prezentować inaczej - poprzez pokazy filmowe, instalacje, spotkania z twórcami.
Z lubelską publicznością spotkają się też reżyser, dramaturg i scenograf „Malowanego ptaka” (w CSK 4 lutego). Dyskusję z Mają Kleczewską, Łukaszem Chotkowskim i Wojciechem Pusiem poprowadzi Mike Urbaniak. 3 lutego w CSK zostanie pokazany też film „Sex, kłamstwa i Jerzy Kosiński” w reżyserii Agnieszki Piotrowskiej.
Kolejna okazja, by zobaczyć znakomite teatralne dzieło, nadarzy się dopiero 29 marca. Tego dnia Krzysztof Garbaczewski pokaże swoją produkcję dla Teatru Powszechnego w Warszawie. Sprzedaż biletów na „Chłopów” ma ruszyć wkrótce (od 30 zł).
W kalendarzu warto zaznaczyć też 20 kwietnia. Tego dnia z warszawskiego Teatru Powszechnego przyjedzie spektakl „Księgi Jakubowe” Eweliny Marciniak. To „pokaz specjalny” festiwalu „Scena w budowie”.
Będzie się działo (choć dopiero od kwietnia) także na korytarzach monumentalnego budynku Centrum Spotkania Kultur. Wystawa „Opera Fashion” to prezentacja najciekawszych kostiumów ze zbiorów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, a „Upadek Ikara” to pokaz prac studentów i absolwentów uczelni artystycznych z całej Polski.
Od kwietnia do czerwca we wnętrzach CSK natkniemy się też na elementy scenografii z kultowego filmu Juliusza Machulskiego „Kingsajz”. Wielką słuchawkę telefoniczną, czajnik, damską szpilkę i gigantyczną zastawę stołową na co dzień można oglądać w łódzkim Muzeum Kinematografii.
– Po raz pierwszy te filmowe rekwizyty opuszczą Łódź – podkreśla Barbara Żarinow. – Na pewno przyjedzie do nas sześć eksponatów. Muzeum sprawdza jeszcze czy jest w stanie wypożyczyć więcej.
Festiwal zakończy się 22 kwietnia koncertem Yasmin Levy. Dzień wcześniej Grażyna Torbicka poprowadzi galę wręczenia Złotych Kieszeni oraz bal maskowy. – Wstęp na gale i bal będzie biletowany. Zapraszamy wszystkich serdecznie – dodaje Żarinow.
- 24 stycznia „Gorset”, reż. Leszek Mądzik, Scena Plastyczna KUL, bilety 20/ 30 zł
- 4 lutego „Malowany Ptak”, reż. Maja Kleczewska, 40 zł lub 60 zł, dla widzów dorosłych
- 29 marca „Chłopi”, reż. Krzysztof Garbaczewski
- 20 kwietnia „Księgi Jakubowe” na podstawie Olgi Tokarczuk, reż. Ewelina Marciniak
- kwiecień „Wesele”, reżyseria: Jakub Roszkowski, Teatr Andersena