Teatr

11 października 2013 r.
12:50
Edytuj ten wpis

Konfrontacje Teatralne 2013. Cukierków w przerwie nie będzie

Popiełuszko, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki (Materiały organizatora)
Popiełuszko, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki (Materiały organizatora)

Legendarny Teatr Ósmego Dnia i teatr muzyczny Heinera Goebbelsa. Rozpoczynające się w sobotę Konfrontacje Teatralne będą zachwycać i prowokować do rozmowy. Koniec z konwencją i nudną wygodą – zapowiadają organizatorzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Choć do rozpoczęcia tegorocznej edycji festiwalu dzielą nas godziny, to na fanów teatru czeka rezerwa biletów na najciekawsze spektakle.

– Zapomnij o teatrze, który znienawidziłeś w czasie szkolnych wycieczek. Zapomnij o sentymentalnym gongu i cukierkach w antrakcie – piszą organizatorzy, którzy w tym roku czekają na krytyczną, świadomą i mądrą publiczność. Po drugiej stronie staną bezkompromisowi eksperymentatorzy.

– Tacy, którzy odrzucili tradycyjny teatr repertuarowy lub odważyli się reformować go od środka – mówi Janusz Opryński, dyrektor artystyczny konfrontacji. Niestety, na jego ostatni spektakl "Lód”, pokazywany na festiwalu, bilety poszły jak woda.

Będzie wygodnie

To już ostatni moment, żeby kupić bilety na spektakle 18 edycji Konfrontacji Tetaralnych, które rozpoczną sięjutro w Centrum Kultury.

Bilety kosztują od 10 do 60 zł, w tym roku organizatorzy zrezygnowali z karnetów. Większość przedstawień odbędzie się w salach odnowionego budynku Centrum Kultury.

– Zrezygnowaliśmy z rozrzucenia spektakli w różnych częściach miasta, mam nadzieję, że będzie wam się dobrze oglądać przedstawienia w komfortowych warunkach – mówi Grzegorz Reske, kurator festiwalu.

Ale Konfrontacje Teatralne to nie tylko teatr. To także Muzyczne Konfrontacje Nocą z koncertami i projektami muzycznymi, z których szczególnie polecamy Kinior Flap Art, solowy projekt Włodzimierza Kinior Kiniorskiego, muzyka grającego na saksofonie, klarnecie, basie, gitarze czy perkusji. W Kinie Konfrontacji zobaczycie kilka intrygujących filmów: "Dogville” Larsa von Triera czy "Braci Karamazow” Zelenki. Czego nie możecie przegapić?

Na dobry początek w sobotę o godzinie 20.30 w sali widowiskowej CK polecamy spektakl "The Curators' Piece (A trial against art)”. Pomysłodawczyniami i reżyserkami spektaklu są Petra Zanki, choreografka i tancerka oraz Tea Tupajić, dramatury i reżyserka, pracujące w Zagrzebiu. Polecamy także spektakl Wojtka Ziemilskiego "Poor Theatre: Remis” dedykowany Jerzemu Grotowskiemu (nastąpiła zmiana miejsca prezentacji: spektakl pokazany zostanie w niedzielę 13 października, o 20 w sali widowiskowej Galerii Labirynt, dawne Warsztaty Kultury).

Popiełuszko

To spektakl Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy.

– Bardzo polecam wam spektakl Pawła Łysaka, dotykający bolesnych losów ks. Jerzego i tego, jak dziś patrzymy na jego historię – mówi Janusz Opryński. Tekst spektaklu powstał w oparciu o zagubione dokumenty dotyczące księdza Popiełuszki.

O tym, że trudno dziś być świętym, wiemy wszyscy. W spektaklu z Bydgoszczy ksiądz Popiełuszko wróci na ziemię. Wróci po to, żeby przekonać do głoszonej przez siebie prawdy tych, których nie przekonała nawet jego okrutna śmierć. Spektakl jest trudny, bolesny i kontrowersyjny. Kontrowersyjny, bo realizatorzy postanowili obedrzeć jego biografię z katolickiej hagiografii. I choć ten aspekt spektaklu nie spodobał się Kościołowi, to ci, którzy spektakl obejrzeli wiedzą, że ksiądz Jerzy wychodzi z operacji teatr silniejszy. Spektakl pokazany zostanie we wtorek, 15 października, o 19 w sali widowiskowej Galerii Labirynt (dawne Warsztaty Kultury).

Ósemki i Dobro

Dwa kolejne, bardzo ważne spektakle, na które jeszcze są bilety to "Do władzy wielkiej i sprawiedliwiej” Teatru Ósmego Dnia z Poznania (środa, 16 października, godz. 18, sala widowiskowa CK) oraz "O dobru” Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego (także środa, godz. 20, sala widowiskowa Galerii Labirynt). Fani talentu Ewy Wójciak, dyrektor teatru i aktorki, już nie mogą doczekać się spektaklu, który w gorzki i bardzo ostry sposób pokazuje rolę donosów w naszej transformacji ustrojowej.

– Co jest działaniem ważniejszym z punktu widzenia moralności: upublicznienie przekrętów władzy czy zaniesienie choremu sąsiadowi zupy? Dlaczego Amy Winehouse musiała umrzeć? Jak będzie wyglądał świat bez ekonomistów i bankierów? – to pytania ze spektaklu "O dobru” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Polecamy koniecznie.

Na deser golasy

W piątek, 18 października, o 21 w sali widowiskowej Galerii Labirynt (dawne Warsztaty Kultury) szczęśliwcy, którzy zdobyli bilety, zobaczą kontrowersyjny spektakl "Low Pieces”, w którym aktorzy obnażą się i oddadzą swoją nagość publiczności.

A sobotę, 19 października, o 19 w hali Targów Lublin SA zobaczcie spektakl teatru muzycznego Heinera Goebbelsa oraz Carmina Slovenica "When the mountain changed its clothing”. Ogromny spektakl wymagał ogromnej przestrzeni – stąd lokalizacja w hali targowej przy Dworcowej 11. W spektaklu zobaczycie 40 dziewcząt i kobiet, których niewiarygodna energia zderzona z talentem Heinera Goebbelsa, jednego z największych reformatorów światowego teatru – gwarantują wielki finał konfrontacji.

Informacje

o spektaklach, ceny biletów na stronie: http://18.konfrontacje.pl, kasa czynna pon.–pt. od 12 do 18, tel. 81 466 61 40

Pozostałe informacje

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30