„Klauzula przyzwoitości” to najważniejszy blok tematyczny 20 Konfrontacji Teatralnych, które rozpoczną się 9 października. W 1991 roku niezależna agencja rządowa w Stanach Zjednoczonych odmówiła czterem artystom wypłacenia przyznanych wcześniej grantów pod pretekstem „propagowania nieprzyzwoitych treści”. Jedna z bohaterek będzie gościem specjalnym festiwalu.
Organizatorzy (Centrum Kultury w Lublinie) chcą po raz pierwszy pokazać nowojorską awangardę teatru i performansu. W tym Penny Arcade (na zdjęciu), jedną z gwiazd Warhola, znakomitą performerkę i aktywistkę, która w spektaklu z 1971 roku (granym do tej pory) mówiła: …bo prawica nie chce, żeby ludzie się ze sobą pieprzyli! Bo ludzie, którzy się pieprzą – myślą. A ludzie, którzy się nie pieprzą, nie myślą. Bo boją się, że gdyby zaczęli myśleć, to myśleliby o pieprzeniu. *
– Dotkniemy awangardy, by zrozumieć współczesność. Bo przecież cenzura nie zniknęła wraz z 1989 rokiem – to mit. Znamy ją dzisiaj bardzo dobrze. Klauzula przyzwoitości działa wszędzie, zmienia się tylko poczucie tego, co jest przyzwoite, a co nie jest. Nasze ciała, pragnienia, pomysły, wiek, płeć kulturowa, rasa i wolność zawsze będą uznawane za opresywne przez jakieś instytucje lub któregoś polityka – pisze w programie dr Joanna Krakowska, kuratorka projektu „Klauzula przyzwoitości”.
– Tu w Lublinie chciano nas cenzurować za przegląd filmów, które mówiły o ludzkiej tragedii. Chcemy tymi Konfrontacjami odważnie inspirować teatr w Polsce. Zdaję sobie sprawę, że podejmując taki wysiłek – oberwiemy, bo nie pokazujemy teatru, który można bezkolizyjnie połykać – mówi Janusz Opryński, szef festiwalu.
Organizatorzy ujawnili już część festiwalowych gwiazd. Do Lublina przyjedzie Xavier Le Roy, jeden z najwybitniejszych współczesnych choreografów na świecie, pokaże spektakl „Unlited”. Zobaczymy także polską premierę gwiazd światowego teatru „The Blind Poet”. Teatr Ósmego Dnia z Poznania przywiezie „Dwie niepotrzebne historie”.
Będą także dwie produkcje gospodarzy. Janusz Opryński pokaże próbę czytaną nowego spektaklu „Punkt zero”. Maria Kwiecień – pierwszą w Polsce inscenizację tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk „Burmistrz”. To nowe podejście do traumy po Jedwabnem. W spektaklu, który może sporo namieszać w polskim teatrze – zagrają między innymi Gabriela Jaskuła, Marta Ledwoń, Jarek Tomica i Przemysław Buksiński (Burmistrz).
Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony w sierpniu, sprzedaż biletów – we wrześniu. Tegoroczne Konfrontacje Teatralne potrwają od 9 do 18 października.
* cytat pochodzi z materiałów przygotowanych na konferencję prasową przez organizatorów