Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

24 września 2020 r.
14:53

"Nie cekiny, a ludzie i myśli." Rozpoczynają się Konfrontacje Teatralne 2020 (program)

0 0 A A
"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński
"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński

– Chcieliśmy odejść od spektakularności. Żeby ten festiwal nie ociekał złotem, cekinami, kolorami, bo nie jest na to czas. Trzeba skupić się na myśli i człowieku, a nie epatować widza „bawmy się, bawmy się dalej” – tłumaczy jeden z kuratorów 25. Konfrontacji Teatralnych. Jutro rozpoczyna się największy lubelski festiwal teatralny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ekipa największego i najstarszego festiwalu teatralnego w Lublinie (to już 25. Konfrontacje Teatralne) stanęła przed podobnym wyzwaniem jak wszyscy organizatorzy kulturalnych wydarzeń. Po pierwsze – nadzwyczajne środki bezpieczeństwa sanitarnego, po drugie – radykalne cięcia budżetu.

– Zizek, który wydał książkę o pandemii mówi, że być może to dobry czas na przemyślenie świata na nowo – mówi Janusz Opryński, dyrektor festiwalu. Teraźniejszość nazywa „czasem krytycznym”. – Mieliśmy poczucie, że ten czas unieważnił nasze wcześniejsze rozmowy. To jest potężna burza. Ponieważ finansowy stan miasta okazał się dość ponury i została nam cofnięta połowa dotacji – tłumaczy. Jak przyznaje, „nie tak wyobrażał sobie 25-lecie festiwalu”.

Made in Lublin

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczmy całą „trylogię o złu” opartej na wielkiej literaturze rosyjskiej z XIX i XX w., stworzoną przez ostatnie lata przez lubelskiego reżysera i wieloletniego dyrektora Konfrontacji.

– Zaczniemy od „Mistrza i Małgorzaty”, zagramy też „Biesy” i „Wszystko płynie” – zapowiada Opryński.

W programie festiwalu także premiery innych lubelskich twórców: Sceny InVitro i neTTheatre.

Paweł Passini pokaże spektakl dyplomowy studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Opowieść o „onirycznej podróży miłosnych rozbitków, błądzących po coraz to mniejszym lesie” swoją premierę miał mieć w marcu. Te plany pokrzyżowała pandemia.

Łukasz Witt-Michałowski przywoła postać Ludwika Margulesa. U nas postać kompletnie nie znana, tymczasem w Meksyku wymieniany jednym tchem z innymi polskimi reformatorami współczesnego teatru jak Kantor czy Grotowski. Witt-Michałowski ma ambicje „umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu”.

Szybko i na temat

– Ja nie czuję, że ta edycja jest w jakiś sposób okrojona – tłumaczy Łukasz Drewniak, jeden z kuratorów festiwalu. I przekonuje: – Przenieśliśmy akcenty. Zamiast sprowadzać bardzo drogie przedstawienia z Polski i grać je dla zaledwie połowy widowni lepiej zainwestować w produkcje festiwalowe.

Swoim stałym (i nowym) widzom festiwal proponuje „dwie grupy przedstawień”. Grupa pierwsza to cztery spektakle o nadziei. Godzinne realizacje zamówione u czwórki reżyserów średniego pokolenia: Anny Greszkówny, Marcina Libera, Macieja Korczyńskiego i Jana Kossakowskigo.

– Wszyscy mieli takie same warunki pracy: kilka dni na przygotowanie przedstawienia, ten sam sprzęt i tekst „łapiący” doświadczenie pandemii – tłumaczy kurator. Jego zdaniem, pandemia to „ważna lekcja dla teatru”. – Teatru, który musi odejść od gigantomanii, a który powinien skupić się bardziej na człowieku i myśli.

Wyliczanka

Kolejny projekt przygotowany specjalnie na konfrontacje teatralne, to „Wyliczanka” polsko-czeskiej reżyserki Evy Rysowej.

– To rewers słynnego projektu, który Rysowa zrealizowała dwa lata temu. „Siedem kresek” było siedmiodniowym serialem teatralnym granym w galerii, który umierał na naszych oczach – opowiada Drewniak. – Zainspirowana wydarzeniami ostatniego pół roku postanowiła pokazać go od tego drugiego końca czyli narodziny spektaklu. Zapraszam do Galerii Białej.

Tegoroczna edycja Konfrontacji odbędzie się w dniach 25 września-30 października. W programie festiwalu obok produkcji scenicznych także seanse filmowe i debata wybitnych humanistów z ludźmi nauki, kultury i liderami świata biznesu.

 

Janusz Opryński i kuratorzy festiwalu: Agnieszka Lubomira Piotrowska, Wojciech Majcherek, Łukasz Drewniak (fot. Centrum Kultury)

Konfrontacje Teatralne 2020 - PROGRAM

25.09 / PIĄTEK

godz.19:00: „Mistrz i Małgorzata” – Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. J. Opryński / Dziedziniec Zamku Lubelskiego / 120 min / 30/40 zł

26.09 / SOBOTA
godz. 19:00:
„Mistrz i Małgorzata” – Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. J. Opryński / Dziedziniec Zamku Lubelskiego / 120 min / 30/40 zł

7.10 / ŚRODA
godz. 19:00:
„Wyliczanka 3”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej / wejścia widzów w godz. 19:00-21:00 / wstęp wolny

8.10 / CZWARTEK
godz. 19:00: „Wyliczanka 2”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej / 60 min / wstęp wolny

9.10 / PIĄTEK
godz. 19:00: „Wyliczanka 1”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej  / 60 min / wstęp wolny

10.10 / SOBOTA
godz.19:00:
„Wyliczanka 0”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej  / 60 min / wstęp wolny

13.10 / WTOREK
godz.19:00: „Margules. Nieobecność” – Scena InVitro, Conjuro Teatro (Meksyk), reż. Ł. Witt-Michałowski - / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

14.10 / ŚRODA
godz.19:00: „Margules. Nieobecność.” – Scena InVitro, Conjuro Teatro (Meksyk), reż. Ł. Witt-Michałowski / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

17.10 / SOBOTA
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. M. Gorczyński / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz. 20:00: Projekt: I co teraz?, reż. M. Gorczyński / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

18.10 / NIEDZIELA
godz.17:00: „Wszystko płynie” – Teatr Soho, reż. J. Opryński / Sala Czarna / 60 min / 20/30 zł
godz. 19:00: „Mały las, krótki sen” – AST Kraków, neTTheatre/Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Miejski w Gliwicach, reż. P. Passini / Sala Widowiskowa / 135 min / 20/30 zł
godz. 20:00:  „Wszystko płynie” Teatr Soho, reż. J. Opryński - Teatr Soho / Sala Czarna / 60 min /20/30 zł

20.10 /  WTOREK
godz. 19:00: „Biesy” – Teatr Provisorium, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy,  reż. J. Opryński  / Sala Widowiskowa / 130 min / 40/50 zł

21.10 / ŚRODA
19:00 „Biesy” – Teatr Provisorium, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, reż. J. Opryński / Sala Widowiskowa / 130 min / 40/50 zł

24.10 / SOBOTA
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz.20:00: Projekt: I co teraz?, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

27.10 / WTOREK
18:00 Projekt: I co teraz?, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / wstęp wolny
20:00 Projekt: I co teraz?, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / wstęp wolny

30.10 / PIĄTEK
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. J. Hussakowski / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz.20:00: Projekt: I co teraz?, reż. J. Hussakowski / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

Forum: Czas krytyczny. Kairos. Niemożliwe się zdarza. Kultura a biznes: zapis spotkań w formie online dostępne na www.konfrontacje.pl – szczegóły wkrótce

„Czarodziejskiejska góra”, reż. Janusz Opryński – czytanie scenariusza: zapis audio dostępny na www.konfronta­cje.pl – szczegóły wkrótce

"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Na drogach może być ślisko. Przekonał się o tym młody kierowca

Na drogach może być ślisko. Przekonał się o tym młody kierowca

Warunki drogowe na Lubelszczyźnie nie są najlepsze. Do wieczora w kilkunastu powiatach województwa obowiązują ostrzeżenia IMGW o marznących opadach. Wczoraj rano w powiecie opolskim jedno z aut wpadło do rowu.

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Od dawna Motor Lublin musi sobie radzić bez ważnych zawodników: Kamila Kruka i Ivana Brkicia. Obaj powoli wracają do zdrowia. A kiedy będzie można zobaczyć ich na boisku? Szansę na występ w tym sezonie ma jedynie obrońca.

Za zdrowie pań
foto
galeria

Za zdrowie pań

Weekend to czas, kiedy w Berecie rządzi prawdziwa zabawa. Zobaczcie naszą fotogalerię z weekendowych szaleństw z popularnego Beretu.

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima stawia samorządy w gotowości. Burmistrz Łukowa deklaruje, że jeśli warunki na drogach będą złe, służby będą pracować na trzy zmiany.

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku
powiat lubartowski

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku

Niestety na to wydarzenie wolnych miejsc już nie ma. Ci, którzy zamówili bilety wcześniej, w środę wezmą udział w niezwykłym, wieczornym spacerze po komnatach pałacu Zamoyjskich. Nie będą sami. Z mroków historycznych wnętrz wyłonią się duchy dawnych mieszkańców.

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

W sobotni wieczór na boisku spotkały się Górnik Łęczna i GKS Tychy, a więc dwa zespoły, które w tym sezonie są specjalistami od remisów. Choć w meczu padło aż cztery gole to spotkanie zgodnie z przewidywaniami zakończyło się podziałem punktów. Jak mecz oceniają obaj trenerzy?

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie
galeria

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie

Świdniczanka do derbów z Podlasiem przystępowała z serią pięciu porażek z rzędu. Bialczanie chcieli za to przełamać fatalną, wyjazdową passę. W tym sezonie wygrali wcześniej tylko raz w gościach. Ostatecznie swój cel zrealizowali biało-zieloni, chociaż niewiele zabrakło, aby derby zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30