Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

24 września 2020 r.
14:53

"Nie cekiny, a ludzie i myśli." Rozpoczynają się Konfrontacje Teatralne 2020 (program)

0 0 A A
"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński
"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński

– Chcieliśmy odejść od spektakularności. Żeby ten festiwal nie ociekał złotem, cekinami, kolorami, bo nie jest na to czas. Trzeba skupić się na myśli i człowieku, a nie epatować widza „bawmy się, bawmy się dalej” – tłumaczy jeden z kuratorów 25. Konfrontacji Teatralnych. Jutro rozpoczyna się największy lubelski festiwal teatralny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ekipa największego i najstarszego festiwalu teatralnego w Lublinie (to już 25. Konfrontacje Teatralne) stanęła przed podobnym wyzwaniem jak wszyscy organizatorzy kulturalnych wydarzeń. Po pierwsze – nadzwyczajne środki bezpieczeństwa sanitarnego, po drugie – radykalne cięcia budżetu.

– Zizek, który wydał książkę o pandemii mówi, że być może to dobry czas na przemyślenie świata na nowo – mówi Janusz Opryński, dyrektor festiwalu. Teraźniejszość nazywa „czasem krytycznym”. – Mieliśmy poczucie, że ten czas unieważnił nasze wcześniejsze rozmowy. To jest potężna burza. Ponieważ finansowy stan miasta okazał się dość ponury i została nam cofnięta połowa dotacji – tłumaczy. Jak przyznaje, „nie tak wyobrażał sobie 25-lecie festiwalu”.

Made in Lublin

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczmy całą „trylogię o złu” opartej na wielkiej literaturze rosyjskiej z XIX i XX w., stworzoną przez ostatnie lata przez lubelskiego reżysera i wieloletniego dyrektora Konfrontacji.

– Zaczniemy od „Mistrza i Małgorzaty”, zagramy też „Biesy” i „Wszystko płynie” – zapowiada Opryński.

W programie festiwalu także premiery innych lubelskich twórców: Sceny InVitro i neTTheatre.

Paweł Passini pokaże spektakl dyplomowy studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Opowieść o „onirycznej podróży miłosnych rozbitków, błądzących po coraz to mniejszym lesie” swoją premierę miał mieć w marcu. Te plany pokrzyżowała pandemia.

Łukasz Witt-Michałowski przywoła postać Ludwika Margulesa. U nas postać kompletnie nie znana, tymczasem w Meksyku wymieniany jednym tchem z innymi polskimi reformatorami współczesnego teatru jak Kantor czy Grotowski. Witt-Michałowski ma ambicje „umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu”.

Szybko i na temat

– Ja nie czuję, że ta edycja jest w jakiś sposób okrojona – tłumaczy Łukasz Drewniak, jeden z kuratorów festiwalu. I przekonuje: – Przenieśliśmy akcenty. Zamiast sprowadzać bardzo drogie przedstawienia z Polski i grać je dla zaledwie połowy widowni lepiej zainwestować w produkcje festiwalowe.

Swoim stałym (i nowym) widzom festiwal proponuje „dwie grupy przedstawień”. Grupa pierwsza to cztery spektakle o nadziei. Godzinne realizacje zamówione u czwórki reżyserów średniego pokolenia: Anny Greszkówny, Marcina Libera, Macieja Korczyńskiego i Jana Kossakowskigo.

– Wszyscy mieli takie same warunki pracy: kilka dni na przygotowanie przedstawienia, ten sam sprzęt i tekst „łapiący” doświadczenie pandemii – tłumaczy kurator. Jego zdaniem, pandemia to „ważna lekcja dla teatru”. – Teatru, który musi odejść od gigantomanii, a który powinien skupić się bardziej na człowieku i myśli.

Wyliczanka

Kolejny projekt przygotowany specjalnie na konfrontacje teatralne, to „Wyliczanka” polsko-czeskiej reżyserki Evy Rysowej.

– To rewers słynnego projektu, który Rysowa zrealizowała dwa lata temu. „Siedem kresek” było siedmiodniowym serialem teatralnym granym w galerii, który umierał na naszych oczach – opowiada Drewniak. – Zainspirowana wydarzeniami ostatniego pół roku postanowiła pokazać go od tego drugiego końca czyli narodziny spektaklu. Zapraszam do Galerii Białej.

Tegoroczna edycja Konfrontacji odbędzie się w dniach 25 września-30 października. W programie festiwalu obok produkcji scenicznych także seanse filmowe i debata wybitnych humanistów z ludźmi nauki, kultury i liderami świata biznesu.

 

Janusz Opryński i kuratorzy festiwalu: Agnieszka Lubomira Piotrowska, Wojciech Majcherek, Łukasz Drewniak (fot. Centrum Kultury)

Konfrontacje Teatralne 2020 - PROGRAM

25.09 / PIĄTEK

godz.19:00: „Mistrz i Małgorzata” – Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. J. Opryński / Dziedziniec Zamku Lubelskiego / 120 min / 30/40 zł

26.09 / SOBOTA
godz. 19:00:
„Mistrz i Małgorzata” – Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. J. Opryński / Dziedziniec Zamku Lubelskiego / 120 min / 30/40 zł

7.10 / ŚRODA
godz. 19:00:
„Wyliczanka 3”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej / wejścia widzów w godz. 19:00-21:00 / wstęp wolny

8.10 / CZWARTEK
godz. 19:00: „Wyliczanka 2”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej / 60 min / wstęp wolny

9.10 / PIĄTEK
godz. 19:00: „Wyliczanka 1”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej  / 60 min / wstęp wolny

10.10 / SOBOTA
godz.19:00:
„Wyliczanka 0”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej  / 60 min / wstęp wolny

13.10 / WTOREK
godz.19:00: „Margules. Nieobecność” – Scena InVitro, Conjuro Teatro (Meksyk), reż. Ł. Witt-Michałowski - / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

14.10 / ŚRODA
godz.19:00: „Margules. Nieobecność.” – Scena InVitro, Conjuro Teatro (Meksyk), reż. Ł. Witt-Michałowski / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

17.10 / SOBOTA
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. M. Gorczyński / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz. 20:00: Projekt: I co teraz?, reż. M. Gorczyński / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

18.10 / NIEDZIELA
godz.17:00: „Wszystko płynie” – Teatr Soho, reż. J. Opryński / Sala Czarna / 60 min / 20/30 zł
godz. 19:00: „Mały las, krótki sen” – AST Kraków, neTTheatre/Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Miejski w Gliwicach, reż. P. Passini / Sala Widowiskowa / 135 min / 20/30 zł
godz. 20:00:  „Wszystko płynie” Teatr Soho, reż. J. Opryński - Teatr Soho / Sala Czarna / 60 min /20/30 zł

20.10 /  WTOREK
godz. 19:00: „Biesy” – Teatr Provisorium, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy,  reż. J. Opryński  / Sala Widowiskowa / 130 min / 40/50 zł

21.10 / ŚRODA
19:00 „Biesy” – Teatr Provisorium, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, reż. J. Opryński / Sala Widowiskowa / 130 min / 40/50 zł

24.10 / SOBOTA
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz.20:00: Projekt: I co teraz?, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

27.10 / WTOREK
18:00 Projekt: I co teraz?, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / wstęp wolny
20:00 Projekt: I co teraz?, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / wstęp wolny

30.10 / PIĄTEK
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. J. Hussakowski / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz.20:00: Projekt: I co teraz?, reż. J. Hussakowski / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

Forum: Czas krytyczny. Kairos. Niemożliwe się zdarza. Kultura a biznes: zapis spotkań w formie online dostępne na www.konfrontacje.pl – szczegóły wkrótce

„Czarodziejskiejska góra”, reż. Janusz Opryński – czytanie scenariusza: zapis audio dostępny na www.konfronta­cje.pl – szczegóły wkrótce

"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna
AKTUALIZACJA
galeria

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. Faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął 35-letni mężczyzna jadący motocyklem.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia