Jak jest lato, to znaczy, że jest Letnie Forum Tańca. Przez trzy dni w lubelskim Centrum Kultury zobaczymy pięć spektakli a nawet usłyszymy śpiewającego choreografa. Biletów nie ma. Płacisz ile masz ochotę.
O godz. 20 zacznie się "Gra - o - nic” Kuby Odzioby. Tancerz, choreograf i instruktor tańca opisując swój spektakl sięga do cytatu z "Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego "Nikt nie może sam sobie zakreślić granic, ani ustanowić siebie jako siebie. Dlatego wciąż musimy zadawać sobie pytania, raz przez tego, raz przez tamtego, to znów przez kogoś innego, zadawane raz temu, raz tamtemu, raz komuś innemu, mimo że i tak wszystkie pozostaną bez odpowiedzi”.
Pół godziny później, o 20.30 zacznie się spektakl z pogranicza tańca, performansu i sztuk wizualnych. Justyna Jasłowska przygotowała "Sorry. I don't like to be killed”, do współpracy zaprosiła: audio/video/dźwięk/realizacja techniczna: Maciej Połynko; śpiew i dubbing: Zofia Bernad; w video wystąpiła: Zofia Jasłowska; konsultacje choreograficzne i dramaturgiczne: Elisabetta Consonni; kostium: Magdalena Franczak. - To spektakl o odkrywaniu tożsamości, o uczuciu komfortu bycia sobą, a jednocześnie o negocjacji i negacji poczucia dyskomfortu bycia looserem - wyjaśnia autorka.
W sobotę (28 czerwca) o godz. 19.00 zacznie się estońsko-norweska propozycja "The Wolf Project” Külli Roosna & Kenneth Flak. "The Wolf Project” jest mrożącym krew w żyłach tanecznym dokumentem odkrywania historii terroru i ucisku oraz sił czyhających w cieniu naszej pozornie zadbanej demokracji, sił, które nie reprezentują nic więcej niż wielką, nieistniejącą ideę. A twórcy sięgają do osobistych konotacji, bo w 1949 babcia Külli Roosna została deportowana na Syberię wraz z dziesiątkami tysięcy innych Estończyków. Jej wspomnienia nie są jakąś zręcznie napisaną fantastyczną powieścią, ale bardzo realnym i osobistym zapisem przeżyć w czasach przytłaczającego reżimu.
W niedzielę też o godz. 19.00 zacznie się "check…in” novaTanz. Wzajemna kontrola w społeczeństwie, wzajemne ograniczanie i eliminowanie/wykluczanie się, jak również polityczne skutki tych zjawisk, stały się podstawą do pracy artystycznej choreografa Slavy Gepnera i jego grupy tanecznej novaTanz. Artyści postanowili za pomocą artystycznej polemiki pogłębić społeczną dyskusję dotyczącą wspomnianych zjawisk.
O 20.30 na Wirydarzu zacznie się koncert Blood Music. Muzyka: Kenneth Flak; ruch: Külli Roosna. Kenneth Flak znany jest głównie jako choreograf tańca współczesnego, ale w jego karierze na dobre zapisała się również muzyka, jako element spektakli tanecznych. Muzyka preparowana przez Kennetha Flaka unosi się w przestrzeni elektroakustycznej wypełnionej oldskulowymi rytmami hip hopu, dziwacznymi projektami dźwiękowymi i filmową atmosferą.
Letniemu Forum Tańca towarzyszy wystawa fotografii Bolesława Lutosławskiego "Cały świat jest naszą sceną”. Spotkanie z autorem w sobotę o godz. 17.
Bilety są w systemie: PWYW ("pay what you want” - "zapłać ile chcesz po pokazie”)
(reda)