Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

30 czerwca 2021 r.
18:25

Lublin pamięta o Szaflarskiej. Festiwal Śleboda/Danutka w Teatrze Starym [program]

Autor: Zdjęcie autora oprac.
0 0 A A
30 czerwca 2021 18:00
Danuta Szaflarska (1915-2017) aktorka filmowa i teatralna, która wystąpiła w ponad 40 rolach filmowych i ponad 80 teatralnych. Karierę aktorską, rozpoczętą we wrześniu 1939, zakończyła w listopadzie 2016, w wieku 101 lat. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką.
Danuta Szaflarska (1915-2017) aktorka filmowa i teatralna, która wystąpiła w ponad 40 rolach filmowych i ponad 80 teatralnych. Karierę aktorską, rozpoczętą we wrześniu 1939, zakończyła w listopadzie 2016, w wieku 101 lat. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Filmem „Pora umierać” z niezwykłą rolą Danuty Szaflarskiej zaczyna się w środę w Teatrze Starym w Lublinie festiwal poświęcony tej szczególnej aktorce. W sobotę, 3 lipca, premiera sztuki „Czarny Mnich”, którą przygotował Jan Peszek, laureat tegorocznej edycji nagrody „Gong Danutki”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cykl wydarzeń których główną bohaterką jest niezwykła postać - Danuta Szaflarska planowany był na luty. Z wiadomych powodów – zaczyna się dopiero teraz.

Między 30 czerwca a 4 lipca w ramach festiwalu Śleboda/Danutka w teatrze przy ul. Jezuickiej w Lublinie będą między innymi: filmy „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, „Jeszcze nie wieczór”, w reżyserii Jacka Bławuta, „Królowa chmur” z cyklu Święta Polskie w reż. Radosława Piwowarskiego, „Nieznana opowieść wigilijna” w reż. Piotra Mularuka. Absolutnym rarytasem będzie pokaz spektaklu „Uroczystość” Grzegorza Jarzyny. Oprócz tego, jak zwykle - spotkania i rozmowy z aktorami i reżyserami.

Wejściówki na festiwal będzie można odbierać w kasie.

Festiwalowi towarzyszy nagroda „Gong Danutki”. To nawiązanie do gongu, którego pomysłodawczynią była Danuta Szaflarska i który rozbrzmiewa w Teatrze Starym w Lublinie rozpoczynając wszystkie wydarzenia. Pierwszy raz gong usłyszeli widzowie przed seansem filmowym we wrześniu 2012 roku.

„Gong Danutki” przyznawany jest w czasie festiwalu Śleboda/Danutka, by - jak podkreślają organizatorzy wydarzenia - wspierać rzemiosło i kunszt sztuki aktorskiej. Pierwszym laureatem był Janusz Gajos, druga dostała gong Krystyna Janda. Tegorocznym laureatem jest Jan Peszek, który przygotowuje premierę.

Spektakl na podstawie opowiadania Antoniego Czechowa „Czarny mnich” w tłumaczeniu Danuty Kułakowskiej będzie miał premierę 3 lipca. Autorem adaptacji i reżyserem jest Błażej Peszek, na scenie Jan Peszek, Błażej Peszek oraz Katarzyna Krzanowska.

Teatr pokaże „Czarnego mnicha” kilka razy.

PROGRAM

30.06.2021 (środa)

18.00 Pora umierać, reż. Dorota Kędzierzawska / film

Po projekcji spotkanie z Dorotą Kędzierzawską i Jackiem Bławutem.

20.30 Jeszcze nie wieczór, reż. Jacek Bławut / film

01.07.2021 (czwartek)

18.00 Królowa chmur z cyklu Święta Polskie, reż. Radosław Piwowarski / film

Po projekcji spotkanie z Radosławem Piwowarskim.

20.30 Nieznana opowieść wigilijna, reż. Piotr Mularuk / film

02.07.2021 (piątek)

19.00 Gong Danutki / wręczenie nagrody / laureat: Jan Peszek

Prowadzenie: Karolina Lewicka

20.30 Uroczystość wg Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova, reż. Grzegorz Jarzyna / projekcja spektaklu

03.07.2021 (sobota)

19.00 Czarny mnich wg Antoniego Czechowa

PREMIERA

adaptacja i reżyseria: Błażej Peszek

muzyka: Wojtek Kiwer

występują: Katarzyna Krzanowska, Błażej Peszek, Jan Peszek

04.07.2021 (niedziela)

12.00 Jan Peszek FENOMEN POSZUKIWANIA / debata z udziałem: Marii Peszek, Jana Peszka, Błażeja Peszka, Mikołaja Grabowskiego i Cezarego Tomaszewskiego / prowadzenie: Michał Merczyński

20.00 Czarny mnich wg Antoniego Czechowa

adaptacja i reżyseria: Błażej Peszek

muzyka: Wojtek Kiwer

występują: Katarzyna Krzanowska, Błażej Peszek, Jan Peszek

5,6,7.07.2021 (poniedziałek, wtorek, środa)

20.00 Czarny mnich wg Antoniego Czechowa

adaptacja i reżyseria: Błażej Peszek

muzyka: Wojtek Kiwer

występują: Katarzyna Krzanowska, Błażej Peszek, Jan Peszek

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna