Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

29 marca 2019 r.
11:15

Niezależni artyści, teatr i dyskusje. Trwają "Kontestacje" w Chatce Żaka

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
(fot. Damian Drabik)

Wczoraj w Lublinie rozpoczęły się "Kontestacje" - 16. już edycja Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego organizowanego przez środowisko akademickie. Do niedzieli w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) można oglądać spektakle młodych, niezależnych artystów z całego kraju oraz uczestniczyć w ciekawych konwersacjach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Organizowany od 2005 roku w Lublinie Festiwal Kontestacje promuje ideę krytycznego spojrzenia na zastaną rzeczywistość i wspiera artystów poszukujących własnej drogi. Tegoroczną edycję imprezy otworzyła wczorajsza debata z udziałem dra Jarosława Cymermana i dra Grzegorza Kondrasiuka (obaj UMCS) oraz Jana Baryckiego (Teatr ITP), Ekateriny Sharapovej (Teatr Imperialny) i Bartosza Pietrzyka (Teatr Stopa). Dyskusja przebiegła pod hasłem "Zgoda czy niezgoda. Dylematy teatru studenckiego".

Uczestnicy konwersacji wymienili się doświadczeniami związanymi brakiem porozumienia pomiędzy teatrami studenckimi w Lublinie oraz niezdrową rywalizacją pomiędzy nimi. Podkreślono również kryzys związany z publicznością oraz samymi aktorami - studentami, którzy nie znajdują w teatrze tego, czego oczekują.

- Teatr interesuje młodzież w ograniczonym stopniu. W latach 70. był formą kontrkultury i stanowił pewną alternatywę dla rzeczywistości. Dziś młodzi ludzie mają dostęp do szeregu innych rozrywek - opowiadał dr Cymerman.

Remedium na przedstawione kryzysy uczestnicy rozmowy upatrywali w organizacji w obrębie jednej instytucji cyklicznych premier, w ramach których swoje spektakle przedstawiałyby różne grupy teatru studenckiego, co - przy właściwej promocji - pozwoliłoby z czasem zbudować prestiż takiej inicjatywy.

"Atrapa i Utopia" to tytuł spektaklu w reżyserii Iwony Koneckiej, który rozpoczął prezentacje teatralne. W prowokującej formie, zabierając widzów w podróż pomiędzy klubem ze striptizem a uniwersytetem, artystka oferuje filozoficzne spojrzenie na współczesną rzeczywistość i ewentualną przyszłość.

Przedstawienie włącza się w ideę kontestacji na wielu płaszczyznach: formalnie artystka sprzeciwia się klasycznej formie teatru, poprzez "esej teatralny" wprowadzając widza w konsternację - czy jeszcze mamy do czynienia z odgrywaną postacią, czy samą autorką komentującą rzeczywistość; treściowo natomiast bohaterka kontestuje własne istnienie oraz stawia pytania dotyczące prawdy w kontekście zastanych realiów. - Czy rzeczywistość jest prawdziwa? Czy moje decyzje są naprawdę moje? A może bardziej realne są moje myśli i świat w mojej głowie? - opowiadała o swoim spektaklu Konecka.

Z artystką można było porozmawiać podczas Kontestacyjnych Konwersacji, w ramach których autorka sztuki spotkała się z widzami. W podobny sposób zostanie zwieńczony każdy dzień festiwalowy. W bezpośrednim spotkaniu artyści i widzowie będą wymieniać poglądy na temat przedstawień.

Przed nami jeszcze osiem spektakli prezentowanych przez zespoły teatralne z całego kraju, m.in. Wrocławia, Poznania, Krakowa czy Warszawy. Na finał tegorocznych Kontestacji, w niedzielę o godz. 20 zaprezentowane zostanie show muzyczno-cyrkowe duetu Jemioła&Szwed. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Piątek, 29 marca:

- godz. 18 - „Cała ziemia była pokryta mgłą” Bartłomiej Kalinowski, Agnieszka Dubilewic
- godz. 19 - „Linoleum” Teatr Odruchu
- godz. 20 - Kontestacyjne Konwersacje

Sobota, 30 marca:

- godz. 18 - „Manekinada” Teatr Stopa I
- godz. 19 - „Wanda Wasilewska” Aleksandra Skorupa
- godz. 20.20 - „Gry i zabawy: Wszyscy jesteśmy z kiedyś” Teatr Politechniki Warszawskiej
- godz. 21.20 - Kontestacyjne Konwersacje

Niedziela, 31 marca:

- godz. 18 - „Rumuni” Teatr Martwej Wyobraźni
- godz. 19 „Hej, Ty” Teatr Krzyk
- godz. 20 - Show muzyczno-cyrkowe duetu Jemioła&Szwed, Łukasz Jemioła, Jakub Szwed
- godz. 21.45 - Kontestacyjne Konwersacje

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28