Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

9 września 2020 r.
15:55

Taneczne Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. "Zapraszamy niezależnych artystów"

Autor: Zdjęcie autora am
59 0 A A
Wczorajsza konferencja prasowa projektu Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury
Wczorajsza konferencja prasowa projektu Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury (fot. Maciej Kaczanowski)

Katowice, Kielce, Łódź, Olsztyn, Łódź, Rzeszów, Zielona Góra i Lublin – siedem miast i osiem nowych ośrodków teatru i tańca. W Lublinie – konkretnie w Centrum Kultury – takie ośrodki będą dwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przestrzenie Sztuki to nowy projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Od 20, a może nawet od 30 lat, rozmawiamy o sytuacji artystów niezwiązanych z żadną instytucją. Tak zwanych artystów niezależnych czyli tak naprawdę zależnych od tego czy mają dotacje i przestrzenie, by się rozwijać – mówi Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca. – Polski nie stać na tworzenie kolejnych instytucji. Naszym pomysłem było wykorzystać infrastruktury już istniejącej – tłumaczy.

Polska Stolica Tańca

Do pilotażu Przestrzeni Sztuki (do końca grudnia 2020) wytypowano najaktywniejsze ośrodki tańca w kraju. Na tej liście nie mogło zabraknąć Lublina.

– Lublin to polska stolica tańca – przekonuje Dziurosz. – Ludzie z całego kraju biorą urlopy, by w listopadzie tu przyjechać. Takiego festiwalu nie ma w Polsce nikt.

W tym roku z tańcem współczesnym spotkamy się wcześniej niż na Międzynarodowych Spotkania Teatrów Tańca. I nie tylko w Lublinie.

Warsztaty (też dla seniorów) i pokazy filmowe (kino tańca) pojawią się w jesiennych programach ośrodków kulturalnych we Włodawie, Chełmie, Krasnymstawie, Biłgoraju, Nałęczowie i Chełmie.

– Łatwiej nam współpracować z tymi ośrodkami, gdzie są aktywne środowiska i dobrze wyposażone kina – przyznaje Ryszard Kalinowski, regionalny koordynator Przestrzeni Sztuki. – Ale zdajemy sobie sprawę, że takich miejsc jest więcej.

 

Przyjdź i zatańcz

Otwarty dostęp do sali warsztatowej nie tylko dla profesjonalistów, ale też studentów czy debiutantów to jedno głównych założeń ministerialnego projektu.

– Młodych artystów, którzy chcę debiutować na scenie, będziemy wspierać w formie rezydencji, finansowo i promocyjnie – zapewnia Kalinowski. – Chciałbym, by w świat poszła informacja, że Centrum Kultury to dziś miejsce, do którego można śmiało przyjść, by pracować nad swoim repertuarem.

W „polskiej stolicy tańca” tancerze nie zamykają się tylko w przestrzeniach Centrum Kultury. Można ich spotkać na wystawie „Fasada” Moniki Sosnowskiej w Galerii Labirynt, a w najbliższą niedzielę (13 września) na placu przed CK. O godz. 17 spektakl United Limbs – warszawskiego kolektywu tancerzy, który jest w Lublinie na rezydencji artystycznej.

Będzie też uliczny flash mob (7 listopada), pokazy taneczne na scenie przed CK (7-8.11) czy couching dla tancerzy Free style (9-11.11).

– Nie chcemy zamykać się w kręgu Lubelskiego Teatru Tańca – tłumaczy Ryszard Kalinowski. I przypomina, że do „Tańca na siedmiu wzgórzach” z okazji 700-lecie Lublina zaproszeni zostali m.in. tancerze free dance czy tańca ludowego. – Chcemy do tego wracać.

Na pilotaż projektu Przestrzenie Sztuki – interdyscyplinarne centrum tańca Centrum Kultury w Lublinie dostało z MKDiN 200 tys. zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna