Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

27 czerwca 2014 r.
11:53
Edytuj ten wpis

Żongler z kopytem. Premiera Mistrza i Małgorzaty

Jedną z najbardziej niezwykłych powieści wszechczasów zobaczymy na deskach Teatru Osterwy w Lublinie. Na widzów piątkowej i sobotniej premiery Mistrza i Małgorzaty czekają mocne niespodzianki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z zabytkowego budynku zniknęła widownia, jej miejsce zajęła obrotowa scena. Do akcji wkroczy Woland - "Wiem mniej więcej dokładnie, co będę robił dziś wieczór. Oczywista, jeśli na Bronnej nie spadnie mi cegła na głowę. - Cegła - z przekonaniem przerwał mu nieznajomy - nigdy nikomu nie spada na głowę ni z tego, ni z owego. W każdym razie panu, niech mi pan wierzy, cegła nie zagraża. Pan umrze inną śmiercią. - A może wie pan, jaką?”

Mistrz i Małgorzata Bułhakowa to wciąż literacki top wszechczasów. Mottem powieści są słowa z Fausta Goethego: "Więc kimże w końcu jesteś? - Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”. To dialog między doktorem Faustem i diabłem Mefistofelesem.

Żongler z kopytem

Nad powieścią Bułhakow pracował całe życie. Od 1928 roku aż do śmierci w 1940 roku. Po raz pierwszy ukazała się w 1966 roku. Autor przygotował kilka wariantów tytułu: Czarny mag, Kopyto inżyniera, Żongler z kopytem, Syn W., powieść miała także nosić tytuł Gościnne występy (Wolanda?). W 1930 r. Bułhakow wrzucił pierwszą wersję do pieca. W 1931 roku w brulionie Bułhakowa pojawiły się dwie nowe postacie: Mistrza i Małgorzaty.

Widać z tego, że początkowo to Szatan, skrywający się pod postacią Wolanda miał być główną postacią dramatycznych wydarzeń. - Dla mnie Mistrz i Małgorzata jest opowieścią o szatanie szukającym sobie miejsca w świecie, który już nie uznaje jego istnienia - tłumaczy Artur Tyszkiewicz, reżyser Mistrza i Małgorzaty. Premierowe spektakle odbędą się w piątek i sobotę 27 i 28 czerwca w Teatrze Osterwy.

Miłość

Mistrz, który chce głosić ludziom prawdę, na podobieństwo Chrystusa zostanie wyśmiany, oczerniony i uwięziony. W końcu wsadzą go do szpitala psychiatrycznego. Pisze historię Jezusa i Piłata i - jak Bułhakow - spali w sztuce rękopis.

Kiedy zakocha się w nim Małgorzata, piękna i bogata żona lekarza, zacznie walkę o Mistrza z Wolandem. Stawi mu czoła, zacznie spiskować z diabłem. I tu zaczyna się prosta historia o miłości, której nie da się kupić za żadne pieniądze.

Miłość, która tak naprawdę jest głównym bohaterem powieści, potrafi stać się pancerzem, który obroni człowieka przed drugim człowiekiem, a nawet diabłem.

Karuzela

W spektaklu zobaczycie jeszcze jedną zagadkową postać. To Jeszua. - Utrzymujesz zatem, że nie nawoływałeś do zburzenia świątyni… czy jej podpalenia, czy też zniszczenia w jakiś inny sposób? - Nikogo, hegemonie, nie nawoływałem do czegoś takiego, powtarzam. Czy wyglądam na człowieka niespełna rozumu? - O, nie, nie wyglądasz na człowieka niespełna rozumu - cicho odpowiedział procurator z jakimś strasznym uśmiechem.

To dialog Poncjusza Piłata z Jeszuą. Co ma Jeszua wspólnego z Wolandem? Jest jeszcze jedną ofiarą, którą Artur Tyszkiewicz umieści na karuzeli będącej symbolem przemijania. Ale także siły, wprawiona w ruch potrafi zmiażdżyć człowieka.

Karuzela jest też symbolem blichtru. Tyszkiewicz puszcza ją w ruch ( dosłownie i w przenośni) i pokazuje jak Bóg na spółkę z Szatanem ciągną za sznurki marionetek, jakimi są ludzie.

Reżyseria i adaptacja: Artur Tyszkiewicz, scenografia i kostiumy Justyna Emilianowska, premiera 27, 28 czerwca, godz. 19, pierwsze spektakle 29, 2-6 lipca, godz. 19, bilety: 81 532 44 36, 532 42 46, www.teatrosterwy.pl

Mistrz: Janusz Łagodziński

Mistrz, to obok Wolanda najważniejsza postać w powieści Bułhakowa. Na scenie pojawi się stosunkowo późno. Poznamy go w klinice psychiatrycznej, kiedy zjawi się w nocy w pokoju innego pacjenta, Iwana Bezdomnego. Na głowie ma zniszczoną czapkę z literą M. Zapytany o nazwisko, odpowie: Nie mam już nazwiska (…).Wyrzekłem się go, jak zresztą wszystkiego w tym życiu.
Janusz Łagodziński to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1977). Był związany z Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Rozmaitości w Warszawie, Teatrem
Nowym w Łodzi. Od 2010 roku pracował w Teatrze Powszechnym w Radomiu, a od sezonu 2013/2014 jest aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Małgorzata: Marta Ledwoń
Małgorzata Nikołajewa jest piękna i mądra. - Trzydziestoletnia bezdzietna Małgorzata była żoną wybitnego specjalisty, który w dodatku dokonał pewnego odkrycia o ogólnopaństwowym znaczeniu - przedstawia bohaterkę Bułhakow. Ma służbę, świat na zawołanie. Ale nie ma rzeczy najcenniejszej: miłości. Kiedy spotka w swym życiu Mistrza, stwierdzi, że czekała na niego całe życie.
Marta Ledwoń to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 2012 roku występuje w Teatrze Osterwy. Współpracuje z Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, a także Teatrem Starym w Lublinie. Laureatka wielu konkursów wokalnych, w tym Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej.
Wolland: Przemysław Stippa
Woland to Szatan, który przyjeżdża do Moskwy ze swoją świtą. Chce zorganizować bal z okazji pełni księżyca. Przedstawia się jako obcokrajowiec, ma być naukowcem i magiem. Przyjechał, żeby badać stare rękopisy. W wolnej chwili przygotowuje zagadkowy spektakl w Teatrze Varietes. Przemysław Stippa to absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, od 2005 roku gra w Teatrze Narodowym w Warszawie. Współpracuje ze Sceną Prezentacje, Teatrem Soho - Studio Teatralne Koło oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Ma na swoim koncie również role telewizyjne i filmowe, jest także uznanym aktorem dubbingowym. W Teatrze Narodowym grał w spektaklach reżyserowanych przez Andrzeja Seweryna, Jana Englerta, Jacques'a Lassalle'a, Mai Kleczewskiej, Artura Tyszkiewicza, Macieja Prusa.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb Franciszka. Zapełnia się plac Świętego Piotra

Pogrzeb Franciszka. Zapełnia się plac Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnia się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30