Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

2 stycznia 2021 r.
19:22

Artysta też człowiek. Recenzja wystawy ProRegres 2020 w galerii Piękno Panie w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Piotr Nazaruk
3 0 A A

ProRegres 2020 to całkiem udana i zabawna wystawa, która nie powinna przejść niezauważona. Galeria Piękno Panie (tym razem wirtualnie) wprowadza nią na Stare Miasto powiew świeżego powietrza i rozwiewa chmurę unoszącą się znad grillowanej kiełbasy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na galerię Piękno Panie zwróciłem uwagę rok temu za sprawą „Burleski” Agnieszki Kossowskiej, która na ospałe Stare Miasto wniosła ożywczy powiew bezwstydu. Nie była to wystawa wybitna, ale na tyle dobra i niegrzeczna, że pamiętam ją do dziś. Teraz galeria przygotowała żartobliwą wystawę ProRegres 2020, która pokazuje wczesne prace (dziecięce rysunki i próby licealno-studenckie) Mariusza Tarkawiana, Pawła Bajewa, Ireny Nawrot, Rafała Ereta, Roberta Kuśmirowskiego, Sławomira Tomana, Jarosława Koziary, Jakuba Ciężkiego, Katarzyny Hołda, Pawła Korbusa, Marty Góźdź, Marty Zgierskiej, Mirosława Jurczuka, Kamila Stańczaka i Tomka Bielaka, a będzie ich podobno jeszcze więcej. Prace będą ukazywały się na Facebooku galerii przez najbliższe dwa tygodnie, a z czasem doczekają się może tradycyjnej wystawy.

Artysta uchodzi za osobę wrażliwą. I rzeczywiście, zazwyczaj jest to osoba przewrażliwiona na swoim punkcie, egocentryczna, trawiona silną potrzebą twórczą i niemocą, przy tym często niesympatyczna i przekonana o wyjątkowości swoich przemyśleń albo doświadczeń. Wystarczy pójść na byle wernisaż i posłuchać artystów, żeby nabrać do nich dużego dystansu. Chcąc nadać swojej twórczości głębokiego sensu, często ubierają ją w słowa, o których mają bardzo pobieżne pojęcie albo w ogóle ich nie rozumieją, przez co wiele wystaw budzi w publiczności niemałe zakłopotanie.

ProRegres 2020 też nie jest wolna od artystycznego bełkotu. Nie ma sensu zbytnio znęcać się nad twórcami (m.in. dlatego wolałem nie słuchać spotkania online, którego zapis dostępny jest na stronie galerii), ale opisy, które niektórzy z nich przygotowali do własnych prac, są często nie do zniesienia. Z jednej strony mamy tam zabawne, szczere, kiczowate prace, po których nikt nie będzie przecież oceniał ich obecnej twórczości, a z drugiej często pretensjonalne odwołania do zjawisk społecznych albo terminologii z zakresu historii sztuki. Przoduje w tym niestety Katarzyna Hołda, która przesłała jedne z ciekawszych prac na wystawie, m.in. nastoletnią scenę alkoholową, która ma w sobie dużo uroku.

Mnie do gustu najbardziej przypadły rysunki z dzieciństwa. W przeciwieństwie do sztuki, jest to czysta ekspresja, szczera twórczość pozbawiona techniki i tzw. oryginalności, za to naładowana silnym ładunkiem emocjonalnym, pierwotna i podobna u wszystkich ludzi. Bardzo wczesne rysunki Bajewa i Tarkawiana nie różnią się od dziecięcej twórczości każdego z nas. W tym sensie wystawa dowodzi nieoczywistej prawdy, że artysta to też człowiek, a pod jego czy jej napuszoną skorupą również kryje się żywa osoba.

Długo zastanawiałem się, co dokładnie znaczy tytuł wystawy. Być może odnosi się właśnie do ewolucji od tzw. duszy artystycznej do artysty. Gdyby tak było, uznałbym, że ProRegres 2020 to ważna i często gorzka opowieść o kompromisach, na które musi iść twórca – za cenę edukacji artystycznej, doskonalenia się w technice i możliwości wystawiania swoich prac, traci autentyczność ekspresji, a czasem również kontakt z rzeczywistością. Z drugiej strony może być tak, że ProRegres 2020 to bezsensowna zbitka słów, która tylko udaje, że cokolwiek znaczy – wtedy zawieszam sąd.

Tak czy inaczej, to całkiem udana i zabawna wystawa, która nie powinna przejść niezauważona. Przede wszystkim czekam jednak na czas, kiedy będziemy mogli wreszcie zobaczyć pokazywane na niej prace na żywo w galerii Piękno Panie przy Jezuickiej.

Stare Miasto w Lublinie jest niestety zasnute miazmatami nudy, które unoszą się ze słabych festiwali – niby kulturalnych, a tak naprawdę kulinarno-alkoholowych albo targów tandety. Wsad tych wydarzeń wchodzi jedną dziurką, a wychodzi drugą i nie pozostawia po sobie większego śladu, może poza stertami śmieci i kacem. Piękno Panie należy do tych chlubnych wyjątków, które wprowadzają tam powiew świeżego powietrza i rozwiewają chmurę unoszącą się znad grillowanej kiełbasy.

Dużo mówi się o stawianiu w Lublinie na kulturę, ale zazwyczaj rozumie się przez to nieciekawe imprezy masowe. Skoro nikt tam nie mieszka, to dlaczego nie zamienić całego Starego Miasta w kolonię artystyczną, nie oddać pustostanów na tanie pracownie i obskurne galeryjki (nie sklepy z biżuterią, tylko galerie sztuki)? Jedni tworzyliby gnioty, inni rzeczy naprawdę ciekawe, ale wreszcie wróciłoby tam życie. Takie Stare Miasto byłoby znacznie ciekawszą atrakcją niż dwie czy trzy renesansowe rudery i upiorne festiwale, które kosztują fortunę, a nie przynoszą praktycznie żadnego pożytku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zmienił się kierownik lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się kierownik lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

To był weekend pełen emocji. Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”. Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego.

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji
ZDJĘCIA
galeria

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji

W środę przed południem było oficjalne otwarcie, a od godz. 16 do nowej, rekreacyjnej części krytej pływalni w Biłgoraju mogli już wejść pierwsi użytkownicy.

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać swoje pasje sportowe i łączyć naukę z grą w piłkę nożną. W roku szkolnym 2024/2025 przy SP 16 zostanie utworzony oddział mistrzostwa sportowego w piłce nożnej na poziomie klasy IV.

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat był burmistrzem Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

Już oficjalnie ks. profesor Mirosław Kalinowski został ponownie rektorem KUL. Nie miał konkurentów.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna