Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

1 września 2012 r.
19:47
Edytuj ten wpis

Rysunki Edmunda Monsiela na wystawie w Wożuczynie

Autor: Zdjęcie autora (PAP)
Edmund Monsiel (Archiwum)
Edmund Monsiel (Archiwum)

Prace uznanego na świecie rysownika samouka, reprezentanta nurtu sztuki naiwnej Edmunda Monsiela można będzie oglądać od niedzieli na wystawie w Izbie Regionalnej w Wożuczynie. W tej wsi artysta się urodził, mieszkał i pracował w cukrowni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na wystawie pokazanych będzie 30 rysunków artysty ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim i ze zbiorów prywatnych. Zaprezentowane będą też fotografie artysty, plakaty z wystaw oraz publikacje na jego temat, w tym archiwalne.

Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Wożuczyna i Okolic. - W tym roku przypada 60. rocznica śmierci artysty. Wystawa w Wożuczynie jest tymczasem jego pierwszą wystawą w regionie zamojskim, drugą na Lubelszczyźnie i we wschodniej części kraju. Artysta jest tu bardzo mało znany – mówi prezes stowarzyszenia, regionalistka, badaczka twórczości Monsiela i autorka wielu publikacji o nim, Barbara Typek.

Typek podkreśliła, że Monsiel znany jest historykom i miłośnikom sztuki na całym świecie, ale wielu mieszkańców Wożuczyna o tym nie wie. - Część nie wie nawet, że rysował. Ci, którzy go pamiętają, nie mogą uwierzyć, że ich sąsiad, Edmund, został uznany za wybitnego artystę – dodała.

Edmund Monsiel urodził się w 1897 roku w Wożuczynie. Jego nazwisko to zniekształcona forma francuskiego nazwiska przodka artysty - Monssiol, który był żołnierzem armii Napoleona i który po klęsce w wojnie z Rosją w 1812 roku osiedlił w tych okolicach. Monssiol był stolarzem. Stolarstwem zajmowali się też dziadek, ojciec i brat artysty. Wszyscy mieli opinię uzdolnionych rzemieślników.

Na początku lat 20. XX wieku Edmund Monsiel zamieszkał z rodzicami w pobliskim Łaszczowie i tu pomagał im w prowadzeniu sklepu. Tu też zastała go II wojna. W 1942 roku był świadkiem rozstrzelania przez Niemców na rynku w Łaszczowie mieszkańców tej miejscowości, w tym swojego stryja.

- W powszechnej opinii zdarzenie to wywołało u Monsiela wstrząs, w wyniku którego zachorował on na schizofrenię i zaczął też tworzyć – przypomniała Typek. Według tej opinii kolejne lata do końca wojny Monsiel spędził zamknięty w ciemnej komórce, której nie chciał opuścić i w której ciągle zajmował się rysowaniem.

- To legenda, zupełnie nieprawdziwa. Drugą połowę wojny Monsiel spędził w mieszkaniu brata na poddaszu. Rysowaniem też nie zaczął zajmować się w wyniku traumatycznych wojennych przeżyć. Pierwsze zachowane rysunki artysty pochodzą jeszcze z lat 20. XX wieku – podkreśliła Typek.

Po wojnie artysta przeniósł się do Wożuczyna, gdzie pracował w miejscowej cukrowni m.in. jako wagowy i sezonowy inspektor buraczany.
Wszystkie prace Monsiela wykonane są ołówkiem. Artysta rysował na skrawkach papieru, tekturkach, okładkach książek, teczkach biurowych, potem także na protokołach z cukrowni. Ukończone prace datował, sygnował je monodramem "EM”.

Rysunki Monsiela są bardzo charakterystyczne. Większość z nich wypełniają, stłoczone, liczne głowy - przeważnie z wąsami, wyraźnymi oczyma - a także różne elementy ikonograficzne. Jak zauważyła Typek, Monsiel był bardzo religijny. Na jego rysunkach pojawiają się motywy ikonograficzne z kościoła w Wożuczynie. Czasami artysta zapisywał na rysunkach upomnienia o charakterze religijnym i moralnym.

Twórczość Monsiela zaliczana jest do nurtu sztuki naiwnej, pokazywana była także na wystawach artystów cierpiących na choroby psychiczne. Typek uważa, że niesłusznie. "Nie ma dowodów na to, że był chory, nigdy się nie leczył” – podkreśliła regionalistka.

Zbiór rysunków artysty odkryła po jego śmierci w 1962 roku rodzina. Do dzisiaj znanych jest ich ok. 560. Typek uważa, że rysunków mogło być znacznie więcej, ale wiele zaginęło.

W polskich zbiorach znajduje się ok. 60 prac Monsiela. Większość jego rysunków trafiła do kolekcjonerów i galerii zagranicznych, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Izraelu i USA.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28