Od piątku w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można podziwiać wystawę "Wróblewski i po... Sztuka realizmu bezpośredniego". Na ekspozycji znajdzie się blisko 100 obrazów i szkiców artysty.
Nowa wystawa czasowa na lubelskim Zamku będzie prezentować dorobek jednego z ciekawszych polskich artystów XX wieku. Żyjący w latach 1927-1957 Andrzej Wróblewski swoją twórczością odcisnął wyraźne piętno na działalność artystyczną kolejnych pokoleń twórców.
- Recepcja i fascynacja dziełami Wróblewskiego widoczna w pracach artystów skupionych w Gruppie, grupie Wprost, "Ładnie" oraz działających w różnych mediach i reprezentujących średnie i najmłodsze pokolenie – nie dotyczy tylko podobieństw formalnych, ale rozpoznania głębszych idei malarstwa Wróblewskiego - opowiadają twórcy wystawy.
Na ekspozycji znajdzie się blisko 100 obrazów i szkiców Wróblewskiego, ale również 50 dzieł wybitnych i uznanych artystów, pozwalających ukazać aktualność twórczości artysty w kolejnych dekadach.
Wystawa będzie czynna do 27 sierpnia. Zespół kuratorski: Marcin Lachowski, Aleksandra Blonka-Drzażdżewska oraz Łukasz Wiącek. Koordynacja: Małgorzata Kozieł.