400 oryginalnych fotografii z lat 1900-1970, obrazujących świętowanie, wpłynęło na konkurs organizowany przez Muzeum Ziemi Chełmskiej. Uczniowie Zespołu Szkół w Sawinie przysłali aż 250 z nich.
Muzeum włączyło się w ten sposób w obchody Roku Kolberga, genialnego folklorysty, etnografa, muzyka, kompozytora, autora 30-tomowego dzieła "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.
- Do dzisiaj to niewyczerpane, a czasem jedyne źródło wiedzy o życiu naszych przodków - mówi Małgorzata Podlewska-Bem, współorganizatorka konkursu i wystawy. - Najważniejsze, że współcześnie przyczynia się do obserwowanego odradzania się różnych przejawów i form kultury ludowej.
Również chełmscy muzealnicy za cel postawili sobie przypomnienie i docenienie badawczych i edytorskich zasług Oskara Kolberga, a jednocześnie podkreślenie tradycji, jako nieodzownego elementu współczesności. Priorytetowym przedsięwzięciem było przygotowanie konkursu na odnalezienie oryginalnych fotografii z lat 1900-1970, obrazujących świętowanie na ziemi chełmskiej. Jego podsumowaniem jest właśnie otwarta wystawa "Gdyby czasem nie zdjęcie, to by się już całkiem zapomniało”.
Konkursowe jury przyznało trzy nagrody pieniężne i 47 wyróżnień. Pierwszą nagrodę otrzymała Martyna Rostecka z Okszowa, drugą Magdalena Drzazga ze Stołpia, trzecią Damian Siedlecki z Sawina. Nagrodę w postaci jednodniowej wycieczki do Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu za największe zaangażowanie w konkursie jury przyznało Zespołowi Szkół w Sawinie. Jego uczniowie przesłali na konkurs aż 250 zdjęć.