Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 marca 2021 r.
8:30

Puławy: Długi spór o ulicę Głęboką blokuje remont mostku

Kładka prowadząca do Parku Czartoryskich mogłaby zostać wyremontowana, gdyby nie fakt, że prowadząca pod nią droga od kilku lat pozostaje przedmiotem sądowego sporu pomiędzy dwoma samorządami
Kładka prowadząca do Parku Czartoryskich mogłaby zostać wyremontowana, gdyby nie fakt, że prowadząca pod nią droga od kilku lat pozostaje przedmiotem sądowego sporu pomiędzy dwoma samorządami (fot. rs/archiwum)

Zabytkowy mostek nad ul. Głęboką wymaga renowacji, dzięki której mógłby stać się jedną z perełek historycznej części miasta. Niestety: inwestycję blokuje toczący się od niemal czterech lat spór o drogę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To jeden z najdłuższych sporów w historii Puław, a chodzi o jeden z ważniejszych traktów komunikacyjnych w mieście, czyli miejski odcinek drogi wojewódzkiej nr 801 od Dęblińskiej przez Piaskową, Czartoryskich, wspomnianą Głęboką aż do Zielonej. To 3,5 kilometra, których bieżące utrzymanie już kilka lat temu było szacowane na ok. 100 tys. zł rocznie.

Drogę władze województwa cztery lata temu przekazały powiatowi puławskiemu, a ten oddał ją miastu Puławy.

Ówczesny prezydent, Janusz Grobel, zapowiedział, że jej nie przyjmie. Odwołania nie przyniosły jednak rezultatu. Sejmik województwa na początku 2018 roku oddalił skargę Puław, a sprawa znalazła swój finał w sądach administracyjnych. Tam ugrzęzła na kolejne lata tak głęboko, że obecnie nawet miejscy urzędnicy nie wiedzą, kiedy trafi na wokandę.

Początkowo wiarę miejskich władz w potencjalne zwycięstwo można było dostrzec w konsekwentnym odmawianiu inwestycji w ciągu spornego odcinka. Mieszkańcy nieustannie domagali się jednak działań, m.in. świateł na Piaskowej, gdzie dochodziło do niebezpiecznych potrąceń i wypadków. W ostatnim czasie argument o niejasności co do stanu prawnego drogi pojawia się rzadziej. Zarząd Dróg Miejskich w tym roku wykona sygnalizację przy cmentarzu, a w planach jest także podświetlane przejście przez ul. Czartoryskich. Na renowację czeka wspomniany mostek, czyli zabytkowa kładka nad ul. Głęboką. O jej remont w poprzedniej kadencji upominał się radny Paweł Maj, obecny prezydent. Dzisiaj w tej samej sprawie interpeluje radny Janusz Grobel, były prezydent.

Niestety: pieniędzy na ten cel nie ma i prawdopodobnie w najbliższym czasie nie będzie. Jak informuje Łukasz Kołodziej z Urzędu Miasta Puławy, stan prawny kładki pozostaje nieuregulowany, co utrudnia przeprowadzenie jej przebudowy.

– Czekamy na rozstrzygnięcie sądu w tej sprawie – mówi szef wydziału komunikacji. – Stan techniczny tego obiektu jest przez nas regularnie sprawdzany. Dokonywane są także bieżące naprawy.

Równie ważna jak remont kładki, byłaby przebudowa skrzyżowania Czartoryskich z Piłsudskiego i Piaskową, czyli spornej drogi północ-południe z wojewódzką drogą w kierunku starego mostu. Na tej pierwszej zwyczajowo ustawiają się dwa rzędy aut na szerokości niewiele większej od jednego pasa. Brakuje też czytelnego oznakowania separującego skręcających w lewo oraz jadących na wprost. O przebudowę skrzyżowania mieszkańcy wnoszą od lat. Bez powodzenia. Jednym z powodów jest przedłużający się spór prawny.

Kiedy NSA orzeknie kto ma rację? Biorąc pod uwagę obecne tempo postępowania, nie można wykluczyć, że całość potrwa kolejne lata. Do tego czasu, temat renowacji historycznej kładki prowadzącej do Parku Czartoryskich i przebudowy skrzyżowania spornej arterii z drogą wojewódzką pozostaje zamknięty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium