Zdrowsze posiłki dostosowane do potrzeb i porady dietetyczne. Dłużej, bo do końca tego roku ma potrwać program Ministerstwa Zdrowia.
W założeniu pilotażowy program miał potrwać od października 2023 r. do 30 czerwca. Ministerstwo zadecydowało jednak o jego przedłużeniu do końca tego roku. Celem ministerialnej inicjatywy jest przede wszystkim poprawa jakości posiłków, które otrzymują pacjenci.
Dieta, o której decyduje lekarz ma być dostosowana do potrzeb chorych. Szpitalny dietetyk opracowuje jadłospisy, a szpital ma za zadanie publikować go na swojej stronie internetowej, zawierając przy tym informacje takie jak m.in. kaloryczność, wartość odżywcza czy skład i alergeny zawarte w produktach spożywczych.
- Odpowiednie żywienie pacjentów w szpitalu stanowi integralną część całego procesu leczenia, poprawia jego skuteczność oraz zmniejsza ryzyko powikłań. Dobrze odżywiony pacjent szybciej powraca do zdrowia i tym samym może krócej przebywać w szpitalu, co korzystnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia i w ogólnym rozliczeniu zmniejsza koszty leczenia - mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Oprócz tego, pacjenci mają do dyspozycji poradnictwo dietetyczne, które ma umożliwić im prowadzenie zdrowej diety już po wyjściu ze szpitala. Jak podaje lubelski NFZ, od początku trwania pilotażu aż do chwili obecnej zapłacił 30 milionów 200 tysięcy zł za poprawę jakości żywienia w 35 placówkach w regionie.